W zachowaniu swojego dziecka zauważyłeś impulsywność i nadpobudliwość, którym towarzyszą problemy z koncentracją i nadmierną gadatliwością? Wiele osób przypisuje te cechy dziecięcej spontaniczności. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą one świadczyć o znacznie poważniejszym problemie. Jeśli zachowania te nasilają się i utrudniają Twojemu dziecku codzienne funkcjonowanie, wiedz, że możesz mieć do czynienia z ADHD. Jak przejawia się to zaburzenie neurorozwojowe? Kto diagnozuje ADHD u dzieci? I dlaczego należy skonsultować niepokojące Cię objawy ze specjalistą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule. Dowiesz się z niego również, jak uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu!
Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 99 zł
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 99 zł
ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, to zaburzenie neurorozwojowe dotykające wielu dzieci. Ze względu na swoją specyfikę utrudnia im ono codzienne funkcjonowanie i negatywnie wpływa na ich samopoczucie. Zauważyłeś u swojej pociechy niepokojące objawy? W takim razie warto skonsultować jej przypadek z odpowiednim specjalistą.
ADHD – psychiatra czy psycholog – do kogo się zgłosić z jego podejrzeniem? Postawienie trafnej diagnozy wymaga czasu, stosownych kwalifikacji i podejścia terapeutycznego do tej grupy wiekowej. Proces ten polega na ścisłej współpracy psychologa diagnosty i lekarza psychiatry, a niekiedy również pediatry i neurologa dziecięcego.
Nie wiesz, do którego z powyższych specjalistów zgłosić się w pierwszej kolejności? Wiedz, że każdy z nich udzieli Ci podstawowych informacji na temat ADHD i podpowie, jakie kroki dalej podjąć. W zależności od przypadku ścieżka leczenia może być nieco inna – zwykle jednak rozpoczyna się od rozmowy rodzica z psychologiem bez udziału dziecka.
Statystycznie ADHD jest znacznie częściej stwierdzane u chłopców niż u dziewczynek. Specjaliści podkreślają, że wpływ na to ma aspekt społeczny, czyli to, jak rozumiemy i postrzegamy płeć i jej osadzenie w kulturze. Ukrywanie objawów ADHD przez dzieci – na przykład pod wpływem istniejących oczekiwań społecznych i stereotypów – znacząco utrudnia postawienie trafnej diagnozy.
Proces diagnostyczny w przebiegu zaburzeń neurorozwojowych nie należy do najprostszych. Duży udział w jego powodzeniu ma sam rodzic – prawda jest taka, że to Ty najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, jakie jego zachowania odbiegają od normy. Wśród najczęściej występujących oznak ADHD u dziecka wymienia się:
Aby podejść do kwestii tej przypadłości w sposób kompleksowy, warto chociaż pokrótce opowiedzieć o jej podtypach. Twoje dziecko może prezentować symptomy jednego z poniższych rodzajów omawianego zaburzenia:
Wizyta od 99 zł
Pamiętaj, że na Med24 możesz szybko umówić się na konsultację lekarską z możliwością otrzymania L4 online, a w razie konieczności zostanie także wypisana recepta online. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!
Symptomy uznawane za typowe dla ADHD wcale nie muszą oznaczać wcale zaburzenia neurorozwojowego. Warto mieć na uwadze, że wiele przypadłości, w tym schorzenia metaboliczne, obecność pasożytów w organizmie, problemy ze słuchem, bezsenność oraz niedoczynność tarczycy, może przejawiać się w bardzo podobny sposób.
Zauważenie potencjalnych objawów ADHD u dziecka to dopiero początek drogi do postawienia trafnej diagnozy. Aby ją potwierdzić, muszą zostać spełnione dodatkowe warunki. Należy zatem odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy:
Czy u małego dziecka można stwierdzić ADHD? To jedno z najczęściej wpisywanych zapytań do wyszukiwarki internetowej w tym temacie. I nic w tym dziwnego – w końcu jest to główne źródło informacji o zaburzeniach neurorozwojowych dla wielu rodziców. Warto jednak skupić się na tym, co w tej kwestii mówią doniesienia naukowe.
Okazuje się, że pełny wachlarz objawów ADHD u dzieci rozwija się między 6. a 12. rokiem życia. Dopiero wówczas można przeprowadzić kompleksową diagnostykę w kierunku zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Świat nauki coraz częściej pokazuje, że pierwsze oznaki hiperaktywności są zauważalne już w wieku niemowlęcym. Nie musisz jednak obwiniać się, jeśli nie zaobserwowałeś nic nadzwyczajnego u swojego dziecka w tym okresie – sygnały te są zwykle subtelne i trudne do wyłapania dla niewprawnego oka.
Jak hiperaktywność przejawia się u niemowlaków? Zwróć uwagę przede wszystkim na:
Powyższe oznaki pasują do zachowania Twojego maluszka? W takim razie dobrym pomysłem będzie umówienie się na konsultację u neurologa dziecięcego lub psychologa dziecięcego. Przyjrzą się oni małemu pacjentowi fachowym okiem i ocenią przyszłe ryzyko pojawienia się pełnoobjawowego ADHD.
Jak wygląda profilaktyka powyższego zaburzenia w przypadku bardzo małych dzieci? Dużo zależy od pracy rodzica z niemowlakiem, która opiera się na poprawie jakości jego snu i wdrożeniu określonych ćwiczeń poprawiających koncentrację. Uzupełnieniem tej ścieżki terapeutycznej są regularne kontrole u specjalistów.
Kto stwierdza ADHD u dziecka? Jak już zostało wspomniane, to Ty znasz je najlepiej, dlatego też istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie Ty lub inny członek rodziny zauważycie, że jego zachowanie zaczyna odbiegać od tego, co było dla niego normą w przeszłości – stanowi to wstęp do diagnozy postawionej przez eksperta z dziedziny psychologii.
Na tym etapie dużą rolę odgrywają też nauczyciele Twojej pociechy – każdego dnia obserwują oni jej interakcje ze światem zewnętrznym, dlatego warto przeprowadzić z nimi chociaż krótki wywiad na temat ich spostrzeżeń. W procesie diagnostycznym nierzadko wykorzystuje się także pisemną opinię sporządzoną przez wychowawcę lub pedagoga szkolnego.
Jeśli chodzi o to, kto diagnozuje ADHD u dzieci, to jest to zazwyczaj psycholog dziecięcy. Pierwsza wizyta u tego specjalisty odbywa się bez udziału małego pacjenta i polega na zebraniu wywiadu na temat jego problemów. Podczas kolejnych spotkań – już z udziałem malucha – wykonywane są testy pozwalające na ocenę zdolności kognitywnych (poznawczych), w szczególności możliwości intelektualnych, zdolności kojarzenia i zapamiętywania, koordynacji ruchowej oraz koncentracji.
Po dokładnej analizie psycholog dziecięcy stawia diagnozę i dopasowuje leczenie. Jest ono dostosowane do wieku dziecka, intensywności objawów oraz towarzyszących mu dolegliwości. Zazwyczaj stanowi ono połączenie takich elementów jak:
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 99 zł
Nieleczone ADHD może mieć poważne konsekwencje, w tym te na tle emocjonalnym, psychosomatycznym i zdrowotnym.
Skoro już wiesz, kto diagnozuje ADHD u dzieci i jak to wygląda w praktyce, warto poruszyć również temat leczenia farmakologicznego. Przechodząc do sedna – w zależności od sytuacji plan terapeutyczny powinien uwzględniać także regularne wizyty u psychiatry. Niektóre przypadki wymagają wdrożenia farmakoterapii. Jest ono szczególnie wskazane, gdy:
Zauważyłeś niepokojące zmiany w zachowaniu i samopoczuciu swojego dziecka? Z bólem serca patrzysz na to, jak z dnia na dzień coraz ciężej mu funkcjonować wśród rówieśników? Po pierwsze nie zwlekaj – masz prawo do konsultacji każdego niepokojącego Cię objawu ze specjalistą i wcale nie musisz obawiać się, że zostaniesz potraktowany jak nadopiekuńczy rodzic. Po drugie nie diagnozuj swojej pociechy na własną rękę, na przykład korzystając z internetowych poradników – kieruj się dobrem małego pacjenta i udaj się po fachową pomoc!
Wielu zatroskanych rodziców przeraża myśl o rozpoczęciu skomplikowanego procesu diagnostycznego. Tymczasem okazuje się, że rozmowa z doświadczonym specjalistą możliwa jest bez wychodzenia z domu – wystarczy, że skorzystasz z rozwiązania, jakie oferuje Ci platforma Med24.
Telekonsultacja z naszym psychologiem dziecięcym online pozwoli na ocenę samopoczucia i objawów występujących u Twojego dziecka. Nasz specjalista opowie Ci krok po kroku o tym, jak wygląda proces diagnostyczny ADHD i odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania. Postaw na dogodną dla Ciebie formę kontaktu (czat w aplikacji, wideo lub telefon), wybierz datę i godzinę, a nasz psycholog odezwie się do Ciebie w wyznaczonym przez Ciebie terminie.
Bibliografia:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28722868/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31982036/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10570690/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29955166/
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.