Czym zajmuje się urolog?

Urolog to specjalista ściśle związany z chorobami dotyczącymi układu moczowo-płciowego. Układ ten odpowiada przede wszystkim za pozbywanie się z organizmu zbędnych substancji wraz z wodą. Właściwy proces odbywa się wraz z produkcją i wydalaniem moczu. W przypadku mężczyzn urologia obejmuje zarówno układ moczowy, jak i płciowy, natomiast u kobiet dotyczy głównie układu moczowego. Sprawdź, przy jakich objawach warto udać się do takiego specjalisty, jakimi dokładnie schorzeniami zajmuje się urolog i co zrobić, a uzyskać pomoc możliwie jak najszybciej.
Podczas konsultacji może zostać wystawione zwolnienie lekarskie, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność – e recepta.
Kim jest urolog?
Urologia to specjalizacja medyczna skupiająca się na schorzeniach dotyczących układu moczowego, a w przypadku mężczyzn często również układu płciowego. Choć niekiedy panuje przekonanie, że urolog to specjalista zajmujący się wyłącznie problemami mężczyzn, z jego pomocy korzystają również kobiety. Aby w pełni zrozumieć, czym zajmuje się urolog, warto dokładnie poznać rolę, jaką odgrywa w naszym organizmie układ moczowy. To przede wszystkim usuwanie zbędnych związków oraz szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu wraz z moczem.
Układ moczowy człowieka, a więc też narządy, którymi zajmuje się urolog to:
- nerki,
- pęcherz moczowy,
- moczowody,
- naczynia nerkowe,
- cewka moczowa.
Urolog jest specjalistą, który zajmuje się nie tylko schorzeniami powyżej wymienionych struktur, ale również ich funkcjonowaniem, a także budową czy też wrodzonymi wadami. W związku z tym leczenie urologiczne może odbywać się również w zakresie chirurgii.
W obszarze układu moczowego mogą także występować nowotwory, dlatego też rozwinęła się taka dziedzina, jak urologia onkologiczna. Gałąź ta ściśle związana jest również z radiologią, patomorfologią i ogólnie rozumianą onkologią. W ramach podejmowanych działań leczone są zarówno łagodne, jak i złośliwe nowotwory układu moczowego kobiet i mężczyzn.
Jakie choroby leczy urolog?
Urolog jest specjalistą, który przyjmuje w szpitalach, centrach medycznych, publicznych zakładach zdrowotnych, jak i prywatnych gabinetach medycznych. W skonsultowaniu niepokojących objawów może pomóc również urolog online. W ramach spotkań z takim lekarzem możliwe jest planowanie i przeprowadzanie odpowiedniej diagnostyki, która pozwala ustalić przyczyny występujących dolegliwości urologicznych. Urolog zajmuje się także leczeniem zachowawczym schorzeń urologicznych. Jednocześnie, w zaawansowanych przypadkach, podejmuje się również leczenia chirurgicznego występujących chorób.
W ramach prowadzonej działalności urolodzy rozpoznają oraz leczą schorzenia z zakresu urologii onkologicznej na podstawie zleconych, a następnie odpowiednio zinterpretowanych badań.
Urolog niezależnie od wieku pacjenta aktywnie zajmuje się także promocją zdrowia z zakresu układu moczowego i płciowego, a także prowadzi aktywną edukację zdrowotną na temat zapobiegania schorzeniom urologicznym.
U kobiet i mężczyzn urolog leczy schorzenia, takie jak:
- stany zapalne narządów moczowych i płciowych,
- zakażenia układu moczowego,
- kamica moczowa,
- urazy mechaniczne układu moczowo-płciowego,
- zaburzenia czynności dróg moczowych,
- nietrzymanie moczu,
- wady anatomiczne układu moczowego,
- torbiele nerek,
- stany przedrakowe układu moczowego,
- nowotwory łagodne i złośliwe, w tym nowotwór nerek, nowotwór pęcherza moczowego, a u mężczyzn nowotwór jąder czy nowotwór gruczołu krokowego.
Dodatkowo urolog u mężczyzn zajmuje się również leczeniem takich przypadłości jak:
- stulejka (zwężenie ujścia napletka),
- załupek (schorzenie związane z wadliwą budową napletka),
- wodniak jądra – gromadzenie się surowicy w jądrach,
- wnętrostwo – brak zstąpienia jąder do worka mosznowego,
- przerost prostaty – przerośnięcie lub rozrost komórek gruczołowych w obrębie gruczołu krokowego.
W przypadku wielu z powyższych schorzeń niezwykle ważna jest szybka diagnostyka. Ponadto część z przypadłości urologicznych wymaga konsultacji i współpracy urologa również z innymi specjalistami, takimi jak internista, onkolog, kardiolog, diabetolog, a także psychiatra. Zgranie wszystkich terminów może być dość trudne, dlatego często dobrym rozwiązaniem jest urolog online lub konsultacja w tej formie z innym specjalistą istotnym w przebiegu terapii.
Urolog a zdrowie prostaty u mężczyzn
Jednym z najważniejszych narządów, którymi zajmuje się urolog, jest prostata. To struktura, która zasługuje na osobne omówienie z racji częstych dolegliwości, jakie wywołuje u mężczyzn, a także problemów natury onkologicznej. Aby im zapobiec, niezbędne jest regularne konsultowanie się z urologiem i wykonywanie zleconych, okresowych badań.
Prostata, czyli gruczoł krokowy jest narządem mięśniowo-gruczołowym należącym do męskiego układu płciowego. Prostata położona jest w miednicy mniejszej tuż pod pęcherzem moczowym. To właśnie przez miąższ prostaty przebiega cewka moczowa, dlatego rozrost tej struktury powoduje problemy z oddawaniem moczu poprzez ucisk cewki. Ponieważ tylna część gruczołu krokowego przylega do odbytnicy, gruczoł ten badany jest za pośrednictwem per rectum.
Rolą gruczołu krokowego jest produkowanie specjalnej wydzieliny stanowiącej nośnik dla plemników. Problemy z prostatą występuje najczęściej wraz z procesami starzenia się organizmu. Szacuje się, że przerost tego gruczołu dotyczy nawet 80% mężczyzn w starszym wieku oraz 40% osób po 60. roku życia. Niestety wciąż największym problemem jest fakt, że mężczyźni nawet w obliczu występujących dolegliwości nie szukają pomocy u specjalistów takich jak urolog. Tego typu zaniechania mogą prowadzić do poważnych problemów i zaawansowanych chorób prostaty, w tym nowotworów.
Wśród najczęściej występujących schorzeń dotyczących gruczołu krokowego, które wymagają konsultacji z urologiem, można wymienić:
- powiększenie prostaty – występuje już w okolicy 45. roku życia i objawia się trudnościami w oddawaniu moczu czy częstymi infekcjami układu moczowego,
- zapalenie prostaty – powodują je bakterie i drobnoustroje w różnym wieku. Towarzyszy temu ostry ból oraz problemy z oddawaniem moczu,
- rak prostaty – to najczęściej nowotwór złośliwy u mężczyzn. Pojawia się zazwyczaj po 65. roku życia. Do występowania tego typu nowotworu przyczyniają się nie tylko czynniki genetyczne, ale również otyłość, niewłaściwy tryb życia, nadużywanie papierosów i alkoholu, a także spożywanie czerwonego mięsa w nadmiernych ilościach. Jednym z powodów występowania takich schorzeń jest również zaniedbanie regularnych badań na wcześniejszym etapie powiększenia prostaty.
Leczenie chorób prostaty ściśle zależy od konkretnego stanu pacjenta. Urolog decyduje o podjęciu stosownej terapii na podstawie otrzymanych wyników badań. Często też kieruje daną osobę również do innych specjalistów. Niekiedy stosowane są antybiotyki czy środki rozkurczowe. Silnie przerośnięty gruczoł jest natomiast zmniejszany w sposób chirurgiczny lub usuwany w całości. Konieczna jest również zmiana codziennych nawyków.
Kiedy warto udać się do urologa?
Aby uniknąć szeregu dokuczliwych dolegliwości, a także zaawansowanych form leczenia, należy jak najszybciej po wystąpieniu objawów skorzystać z wizyty u urologa. Im wcześniejsza interwencja, tym większe ryzyko na szybsze wyleczenie i w mniej inwazyjny sposób.
Do charakterystycznych symptomów, które mogą wskazywać na występowanie problemu urologicznego, należą:
- zaburzenia w częstotliwości oddawania moczu, w tym częstomocz i bezmocz,
- krwiomocz,
- wydalanie nienaturalnie dużych objętości moczu (wielomocz),
- pieczenie lub ból podczas oddawania moczu,
- uczucie parcia na pęcherz,
- ból w podbrzuszu i w okolicy narządów moczowo-płciowych,
- nietrzymanie moczu,
- ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa,
- obrzęk narządów płciowych,
- zaburzenia erekcji.
Ponadto każdy mężczyzna niezależnie od występowania jakichkolwiek objawów powinien po ukończeniu 40. roku życia raz w roku wykonać u urologa badanie profilaktyczne. Pozwoli to wykryć choroby we wczesnym stadium i zwiększyć szanse na ich szybkie i pełne wyleczenie przy pomocy możliwie najmniej inwazyjnych środków.
Jak przygotować się do wizyty u urologa?
Zarówno urolog online, jak i specjalista podczas konsultacji stacjonarnej nie wymaga od Pacjenta specjalnego przygotowania. Należy pamiętać o przygotowaniu aktualnych badań wykonanych w ciągu ostatnich miesięcy (lub przesłaniu ich lekarzowi przy wizycie online), a także zanotowaniu wszystkich niepokojących objawów.
Warto też dokonać spisu wszystkich przyjmowanych aktualnie leków, nawet jeżeli nie są one bezpośrednio związane z układem moczowym. Wiele środków farmaceutycznych zawiera w swoim składzie substancje, które mają np. działanie moczopędne. Fakt ich przyjmowania może nieco zaburzać obraz kliniczny pacjenta.
Wizyta u urologa online – czy to skuteczne?
Często zdarza się, że intensywny plan dnia nie zawsze pozwala nam znaleźć dogodny czas na wizytę u lekarza. Ponadto zazwyczaj terminy do lekarzy specjalistów są dość długie. W sytuacji, gdy dokuczają nieprzyjemne dolegliwości, chcielibyśmy skorzystać z porady lekarskiej możliwie jak najszybciej. Co wtedy zrobić?
Doskonałym sposobem na pomoc doraźną, jak i kolejną konsultację urologiczną może być wizyta internetowa i urolog online. Usługi telemedyczne np. oferowane przez naszą platformę MED24, dają możliwość odbycia wizyty lekarskiej w dogodnym terminie i w dowolnym miejscu, bez potrzeby przesiadywania długiego czasu w kolejce w przychodni i dezorganizacji dnia. W MED24 można skonsultować się z urologiem w dogodnym dla siebie terminie, codziennie, w godzinach od 8:00 do 22:00.
Ceny konsultacji są atrakcyjne, a dyżurujący lekarze wyróżniają się wysokimi kwalifikacjami i dużym doświadczeniem. Urolog online nie tylko doradzi, co zrobić, aby złagodzić występujące u pacjenta dolegliwości, ale także zinterpretuje wyniki badań, a w razie konieczności wystawi receptę, czy zaleci konsultację u innych specjalistów. To kompleksowa, pełnowartościowa wizyta, dostępna w przystępnej cenie i w dogodnym czasie, która pozwala uzyskać pomoc lekarską bez konieczności wychodzenia z domu.
Zarezerwuj wizytę już dziś
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.
Wizyta od 99 zł
