Czy zdarza Ci się mówić o tym, że jesteś znerwicowany? A może robi tak ktoś z Twoich bliskich? Potoczne nazwanie nerwicą napięcia czy stanów lękowych może być bliższe prawdzie niż myślisz. Jak zatem rozpoznać nerwicę i dlaczego tak ważna jest pomoc psychiatryczna, dowiesz się z naszego artykułu.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 99 zł
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 199 zł
Nerwice obejmują problemy psychiczne o bardzo różnym charakterze i objawach. Mogą przybierać postać zaburzeń zachowania (np. nadmierne mycie rąk), procesów psychicznych (np. obsesyjne myśli), emocji (np. stany lękowe) czy problemów wskazujących na występowanie groźnej dla życia choroby.
Podstawa nerwicy, czyli objawy osiowe, występujące niezależne od formy, jaką przybrało zaburzenie, są zawsze takie same. W obecnie obowiązującej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD – 10, termin „nerwica” zastąpiono terminem „zaburzenia lękowe”.
Według Antoniego Kępińskiego, znanego polskiego psychiatry, do osiowych objawów nerwicy należą:
Lęk w przypadku nerwicy może odnosić się do konkretnego obiektu, zjawiska czy sytuacji (np. lęk przed pająkami) lub może to być lęk uogólniony, pozornie niezwiązany z konkretnym bodźcem (często towarzyszą mu ataki paniki). Poziom odczuwanego lęku może być podwyższony przez dłuższy czas, a sami chorzy opisują go jako uczucie nieustającego i wyczerpującego napięcia.
„Błędne koło” obrazuje dynamikę działania mechanizmu nerwicy. W skrócie: lęk wywołuje objawy wskazujących np. na chorobę serca. Pojawienie się tych objawów podnosi poziom lęku. Mechanizm „błędnego koła” napędza się sam, przy okazji pogarszając stan chorego.
Egocentryzm u chorych na nerwicę ma przede wszystkim związek z występowaniem objawów somatycznych. Obawa o własne zdrowie, ból, czy inne uciążliwe dolegliwości powodują nadmierne skupienie się na sobie, często kosztem otoczenia.
Objawy wegetatywne, czyli wskazujące na to, że chore jest ciało np. bezsenność, duszności czy ból.
Nerwicę wyróżnia zachowanie przez chorego zdolności do krytycyzmu wobec pojawiających się objawów, np. wie, kiedy lęk jest przesadzony i nieuzasadniony – mimo to nie może sobie z nim poradzić.
Nerwicy zazwyczaj towarzyszą objawy somatyczne, często nietypowe, w których można dostrzec pewną schematyczność (np. nudności pojawiające się zawsze przed podróżą).
Nerwica neurasteniczna
Chory czuje się ciągle zmęczony lub wyczerpany. Nerwicy neurastenicznej, w zależności od tego, jaką formę przybierze, towarzyszą m.in.:
Nerwica histeryczna
Chory stale wsłuchuje się we własny organizm w przekonaniu, że jest poważnie chory. Nieustannie domaga się badań, a gdy te niczego nie wykazują, denerwuje się. Najczęściej pojawiające się objawy to m.in.:
Nerwica lękowa
Nerwica lękowa to lęk uogólniony. Chory odczuwa stały lęk, często bez wyraźnej przyczyny. Nerwica lękowa może przybrać formę fobii. Często występujące objawy to:
Nerwica natręctw
Pod tą potoczną nazwą kryją się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Obsesje to natrętne, stale powracające myśli. Kompulsje to postępowanie według sztywnych zasad lub przymus wykonywania określonych czynności umysłowych (np. liczenie). Zachowania te pomagają choremu rozładować napięcie emocjonalne, chociaż ma on świadomość ich irracjonalności.
Nerwica natręctw zazwyczaj objawia się poprzez:
Osoby, którym towarzyszy nerwica natręctw, często starają się unikać sytuacji, które wywołują u nich niepokój, co może prowadzić do izolacji społecznej.
Nerwica pourazowa
W nowej nomenklaturze nazywana zespołem stresu pourazowego. Jej podłożem jest silne, gwałtowne przeżycie związane z zagrożeniem zdrowia lub życia. Zdiagnozowanie nerwicy wymaga wcześniejszego wykluczenia uszkodzeń układu nerwowego. Przed skorzystaniem z pomocy psychiatrycznej chory powinien zgłosić się do lekarza traumatologa, aby wykonać niezbędne badania. Typowe objawy mogą obejmować:
Nerwica wegetatywna
Przewlekły stres, czy inne, silnie oddziałujące na organizm bodźce mogą rozregulować układ nerwowy. W konsekwencji zaburzona zostaje praca wielu narządów wewnętrznych, która może prowadzić do:
- nadciśnienia tętniczego
- zaburzenia rytmu serca
- wrzodów
- niestrawności, biegunki czy wymiotów
- pogorszenia pamięci, problemów z koncentracją
Wizyta od 99 zł
Ciągłe i natrętne myśli o chorobach to objaw, który pojawia się u osób z nerwicą lękową, natręctwami. Osoby te są nieustannie zaniepokojone swoim zdrowiem i często przypisują swoje objawy do poważnych chorób, nawet jeśli nie ma na nie żadnych dowodów w postaci wyników badań. Całość powoduje narastający stres i niepokój, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego.
Nawracające myśli o chorobach wpływają na wiele aspektów życia. Prowadzą do trudności w pracy i relacjami z innymi ludźmi. Dodatkowo unikanie sytuacji, które mogą zwiększyć lęk i niepokój mają swój udział w izolowaniu się od otoczenia.
Jak radzić sobie z ciągłym myśleniem o chorobach? Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że jest to objaw nerwicy i należy go leczyć. Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc w zmniejszeniu lęku i niepokoju, który towarzyszy ciągłemu myśleniu o chorobach. Warto skorzystać z terapii online, dzięki której skuteczną pomoc uzyskasz nawet w ciągu kilku najbliższych dni po rejestracji na naszej platformie. Specjaliści przeprowadzą wywiad i doradzą, jakie kroki warto podjąć.
Nerwica żołądka może objawiać się różnymi dolegliwościami, takimi jak:
Objawy występują najczęściej w momencie stresu, jak i w okresach względnego spokoju. W przypadku pojawienia się powyższych objawów skonsultuj się z lekarzem, który wykluczy obecność innych chorób żołądka.
Przed pierwszą wizytą sprawdź, jakie pytania mogą zostać zadane podczas konsultacji:
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 99 zł
Nerwica sytuacyjna jest zaburzeniem lękowym, które charakteryzuje się występowaniem silnego lęku w określonych sytuacjach. Może dotyczyć różnych sytuacji, takich jak publiczne wystąpienia, rozmowy z nieznajomymi, podróże komunikacją miejską, czy nawet zjedzenie posiłku w obecności innych osób. Objawy nerwicy sytuacyjnej mogą obejmować m.in. drżenie, pocenie się, zaczerwienienie, trudności w mówieniu, duszność, bóle brzucha i nudności.
Osoby cierpiące na nerwicę sytuacyjną doświadczają w ich trakcie skrajnie silnego stresu, któremu towarzyszy szereg objawów neurologicznych. Dodatkowo często unikają obecności w stresującym otoczeniu.
Przyczyny nerwicy sytuacyjnej są złożone i często związane z doświadczeniami z przeszłości, takimi jak traumatyczne wydarzenia lub niska samoocena. Często też nerwica sytuacyjna jest związana z innymi zaburzeniami lękowymi, takimi jak zespół lęku uogólnionego, fobia społeczna czy zespół stresu pourazowego.
Leczenie nerwicy sytuacyjnej może obejmować terapię behawioralną, w której pacjent uczy się radzenia sobie ze stresem i stopniowego narażania się na sytuacje, które wywołują lęk. W niektórych przypadkach stosuje się także leki przeciwlękowe — zawsze pod kontrolą lekarza!
Przy silnej nerwicy mogą pojawić się pewne objawy neurologiczne. Zazwyczaj zależą od indywidualnych cech pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby. Jak się objawia nerwica?
Tak, pomoc psychologiczna udzielana w formie teleporady jest szybkim i wygodnym sposobem konsultacji ze specjalistą. E-wizyta jest równie skuteczna co wizyta w gabinecie stacjonarnym. Pozwala na szybkie uzyskanie diagnozy, gdyż nie trzeba czekać w kolejce do specjalisty. Chory nie może też zasłaniać się przed wizytą brakiem czasu, bo sam ustala dzień, godzinę i miejsce, z którego porozmawia z lekarzem psychiatrą lub jeśli woli z psychologiem czy psychoterapeutą.
Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego nerwicę, skorzystaj z oferty Med24, aby uzyskać profesjonalne i szybkie wsparcie.
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.