Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie

Jak zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych?

Jak zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych?

Choroba Alzheimera to postępujące zaburzenie neurologiczne, które przyczynia się do stopniowego spadku funkcji poznawczych, w tym pamięci i logicznego myślenia, a z czasem nawet do całkowitej utraty niezależności. Dokładne przyczyny jej występowania nie są do końca znane, jednak coraz więcej badań wskazuje na to, że mogą mieć one związek ze stylem życia i czynnikami zdrowotnymi. To oznacza, że należy odpowiednio wcześniej wprowadzić pewne nawet, które pomogą spowolnić jej postęp. Co sprzyja rozwojowi tej choroby i jak zmniejszyć ryzyko Alzheimera i innych schorzeń neurodegeneracyjnych? 

Spis treści: 

1. Alzheimer – choroba zapisana w genach?

2. Styl życia a choroby neurodegeneracyjne – co warto wiedzieć o tej zależności?

3. Nie tylko aktywność fizyczna ma znaczenie. Twój mózg również potrzebuje ćwiczeń!

4. VIVID MIND – cenne narzędzie w profilaktyce schorzeń neurodegeneracyjnych

 

Alzheimer – choroba zapisana w genach?

Co sprzyja rozwojowi Alzheimera? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ kwestia ta wciąż pozostaje przedmiotem badań naukowców. Na podstawie ich dotychczasowych obserwacji można wywnioskować, że jednym z czynników odpowiadających za jej występowanie jest genetyka, a dokładnie tzw. geny ryzyka. To oznacza, że jeśli bliski członek Twojej rodziny cierpi na tę chorobę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwinie się ona również u Ciebie. Pamiętaj jednak, że nie jesteś na nią automatycznie skazany, ponieważ najczęściej jest ona wynikiem złożonych interakcji pomiędzy różnymi czynnikami. Poza genetyką dużą rolę odgrywa tutaj:

  • wiek

  • płeć 

  • środowisko 

  • schorzenia współwystępujące

  • styl życia

To w dużej mierze wyjaśnia, dlaczego osoby obciążone genetycznie nie zawsze zapadają na tę chorobę lub na odwrót – uaktywnia się ona u osób, które nie odziedziczyły wadliwych genów od swoich bliskich.

WARTO WIEDZIEĆ!

Poza genami ryzyka istnieją również tzw. geny deterministyczne, które bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera. To oznacza, że obciążone nimi osoby są z góry skazane na wystąpienie tego schorzenia. Na szczęście są one niezwykle rzadkie i dotyczą zaledwie 1% pacjentów. 

Styl życia a choroby neurodegeneracyjne – co warto wiedzieć o tej zależności?

Jak już wiesz, w patogenezie schorzeń neurodegeneracyjnych znaczenie mają nie tylko geny, ale także – a nawet przede wszystkim – styl życia. To oznacza, że możesz „pracować” na nie poprzez swoje niektóre nawyki, nie mając nawet o tym pojęcia. Co sprzyja rozwojowi Alzheimera i innych chorób z tej grupy? Czynniki, które narażają Cię na ich wystąpienie to m.in.:

  • palenie papierosów

  • nadużywanie alkoholu

  • zaniedbywanie higieny snu

  • przewlekły stres

  • siedzący tryb życia

Do powyższej puli należy dodać również sposób odżywiania. Wiedz, że dieta w chorobie Alzheimera ma ogromne znaczenie – jej celem jest wspieranie zdrowia mózgu oraz pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i leczeniu innych schorzeń, które także nie pozostają bez znaczenia dla rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. 

Modele żywieniowe, które zasługują na szczególną uwagę, to dieta śródziemnomorska oraz DASH, czyli te bazujące na niskoprzetworzonej żywności, w tym orzechach, pestkach i nasionach, owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, olejach roślinnych, chudym mięsie oraz rybach i owocach morza. 

Jak już zostało wspomniane, na ryzyko rozwoju Alzheimera mogą wpływać nie tylko Twoje nawyki, ale również inne dolegliwości i schorzenia, z którymi się zmagasz – i to zarówno te o podłożu fizycznym, jak i psychicznym. Wiedz, że w kontekście zaburzeń neurodegeneracyjnych Twoimi największymi wrogami są:

  • choroby układu krążenia

  • nadciśnienie

  • hipercholesterolemia (podwyższony poziom cholesterolu we krwi)

  • cukrzyca

  • otyłość

  • ubytki słuchu

  • urazy głowy

  • depresja

WARTO WIEDZIEĆ:

Według obserwacji naukowców nawet 80% osób zmagających się z chorobą Alzheimera cierpi jednocześnie na schorzenia układu krążenia.

Powyższe doniesienia wyraźnie pokazują, że jednym z kluczowych działań w kierunku zminimalizowania ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera jest regularne wykonywanie badań. Ciągle zaniedbujesz profilaktykę ze względu na brak czasu? A może zniechęcają Cię odległe terminy w stacjonarnych przychodniach? Dzięki Med24 możesz zapomnieć o tych niedogodnościach – u nas otrzymasz e-skierowanie w zaledwie 15 minut od zarejestrowania się na teleporadę. W razie potrzeby możesz skonsultować ich wyniki z naszym lekarzem – a to wszystko bez wychodzenia z domu, stania w kolejkach pod gabinetem i długiego oczekiwania na wizytę.

Nie tylko aktywność fizyczna ma znaczenie. Twój mózg również potrzebuje ćwiczeń!

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najważniejszych kroków w stronę zdrowia – poza stosowaniem odpowiednio zbilansowanej diety – jest uprawianie aktywności fizycznej. I oczywiście nie inaczej jest w przypadku choroby Alzheimera. Ruch pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, doskonale wpływa na pracę układu krążenia, a do tego zwiększa przepływ krwi do mózgu, dostarczając mu niezbędną ilość tlenu i składników odżywczych.

Wprowadziłeś dawkę ruchu do swojej codziennej rutyny? To świetnie – pamiętaj jednak, że nie powinno zabraknąć w niej również ćwiczeń angażujących Twój mózg. Jak zmniejszyć ryzyko Alzheimera? Na przykład poprzez regularne trenowanie zdolności poznawczych. Wystarczy, że wybierzesz kilka aktywności, które sprawiają Ci przyjemność. Do dyspozycji masz m.in.:

  • grę w karty, szachy, warcaby lub gry planszowe

  • rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek

  • czytanie i pisanie

  • malowanie i rysowanie

  • naukę nowego języka, tańca lub gry na instrumencie muzycznym

WARTO WIEDZIEĆ:

Jednym z czynników przyczyniających się do pogorszenia funkcji poznawczych i rozwoju demencji jest izolacja społeczna. Aby wspierać zdrowie swojego mózgu, angażuj się społecznie i spędzaj czas z innymi ludźmi.

VIVID MIND – cenne narzędzie w profilaktyce schorzeń neurodegeneracyjnych

Schorzenia neurodegeneracyjne automatycznie kojarzą się z podeszłym wiekiem. Co prawda są one najbardziej powszechne wśród seniorów, jednak nie oznacza to, że nie mogą dać o sobie znać przed 65. rokiem życia. Według statystyk choroba Alzheimera o wczesnym początku jest coraz częściej diagnozowana - najmłodszy przypadek miał jedynie 19 lat! Niestety ma dużo cięższy przebieg niż ta pojawiająca się u starszych pacjentów. 

Jak zmniejszyć ryzyko Alzheimera u młodych osób? Według specjalistów bardzo pomocnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie badania przesiewowego, które pozwoliłoby dużo szybciej i łatwiej rozpoznawać choroby otępienne. Dobra wiadomość jest taka, że coś, co jeszcze niedawno było trudne do zrealizowania, dzisiaj staje się rzeczywistością – a jest to możliwe dzięki opracowaniu innowacyjnego narzędzia, jakim jest VIVID MIND.

VIVID MIND to aplikacja, która pomaga wykryć chorobę Alzheimera w początkowym stadium – a to wszystko bez konieczności odbywania wizyt w kilku poradniach i wykonywania szeregu skomplikowanych badań. Jedyną niezbędną czynnością jest nagranie 6-sekundowej próbki głosu, która umożliwi przeanalizowanie jego kluczowych parametrów. Już dziś zrób pomiar na stronie Med24 – jeśli wykaże on nieprawidłowości, skonsultuj się z naszym internistą online, korzystając z 15% zniżki na hasło VIVIDMIND15.  Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej!

 

Bibliografia: 

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499922/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9891507/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7222603/ 

https://www.termedia.pl/Risk-factors-for-Alzheimer-s-disease,20,36928,1,1.html 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/in-depth/alzheimers-genes/art-20046552 

https://www.alz.org/alzheimers-dementia/what-is-alzheimers/causes-and-risk-factors/genetics 

https://www.cdc.gov/aging/publications/features/reducing-risk-of-alzheimers-disease/index.htm 

 

Profilaktyka zdrowia kobiety po 50 roku życia
Kobieta

Profilaktyka zdrowia kobiety po 50 roku życia

Profilaktyka zdrowia po 50 roku życia ma kluczowe znaczenie zwłaszcza dla kobiet - to właśnie w tej...
endokrinolog
Kobieta

Jakie badania na tarczycę pomogą ci szybko wykryć chorobę i podjąć skuteczne leczenie?

Kołatanie serca, bezsenność czy wahania wagi, czasem trudno zrozumieć, dlaczego ciało wysyła nam tak...
 Kiedy wykonać badanie glukozy i jak się do niego przygotować?
Badania

Kiedy wykonać badanie glukozy i jak się do niego przygotować?

Jesteś zmęczony, ciągle chce Ci się pić, a po jedzeniu masz ochotę na słodki deser. A może...

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 99 zł

Umów Wizytę

wizyta online