Profilaktyka to klucz do zapobiegania nowotworom – szybkie wykrycie niepokojącej zmiany pozwala podjąć natychmiastowe kroki, nierzadko umożliwiając uratowanie życia pacjenta. Wszystko to jest możliwe za sprawą łatwo dostępnych badań obrazowych, w tym mammografii będącej standardem w diagnostyce raka piersi. Z naszego artykułu dowiesz się, co wykrywa mammografia, w jakim wieku wykonać pierwsze badanie i dlaczego należy skonsultować się w tej kwestii z ginekologiem. Zapraszamy do lektury!
Wizyta 139 zł
Podczas konsultacji może zostać wystawiona recepta elektroniczna na potrzebne leki, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność - e-zwolnienie
Co to jest mammografia? Najprościej rzecz ujmując, jest to kilkunastominutowe i nieinwazyjne badanie przesiewowe w kierunku raka piersi dedykowane kobietom powyżej 40. roku życia. To narzędzie diagnostyczne stosowane jest do poszukiwania ognisk choroby w zdrowej populacji. Dzięki temu, że umożliwia ono rozpoznanie schorzenia na wczesnym etapie, przyczynia się do zmniejszenia umieralności na nowotwór złośliwy gruczołu piersiowego. Wśród wskazań do jego przeprowadzenia wymienia się:
Mammograf działa przy wykorzystaniu promieni rentgenowskich i to właśnie dlatego powyższe badanie nazywane jest także rentgenem piersi. Ich dawka jest znikoma i porównywalna do tej potrzebnej do prześwietlenia jednego zęba. W trakcie procedury wiązka promieniowania przenika przez określoną część ciała – w tym wypadku pierś – i pada na tzw. płytkę detekcyjną, która z kolei przekazuje informacje w postaci obrazu do komputera. Należy zaznaczyć, że istnieją dwa podstawowe rodzaje mammografii, tj. klasyczna i 3D. W zależności od wskazań lekarz może też zlecić wykonanie mammografii spektralnej z kontrastem.
Innym pytaniem, które z pewnością pojawiło się w Twojej głowie, jest to, czy mammografia jest wiarygodna. Otóż jej klasyczny wariant wykazuje czułość na poziomie 75-95% oraz swoistość na poziomie 80-95%. Jeśli natomiast chodzi o jej ujemną wartość predykcyjną, to plasuje się ona na pułapie 99%. W prostych słowach oznacza to, że to badanie przesiewowe wykrywa potencjalne zmiany nowotworowe z dużą skutecznością – według ekspertów już w 45% przypadków można zauważyć nowotwór piersi i to jeszcze zanim stanie się on wyczuwalny. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mammografia najlepiej sprawdzi się u pań z tłuszczową i tłuszczowo-gruczołową budową piersi.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 139 zł
Rak piersi to najpowszechniejszy nowotwór złośliwy u pań – według statystyk stanowi on aż 20% wszystkich przypadków tego schorzenia w polskiej populacji kobiet. W grupie najwyższego ryzyka znajdują się pacjentki po 50. roku życia.
Wiele pacjentek odkłada decyzję o poddaniu się omawianemu badaniu ze względu na potencjalny dyskomfort. Jednak czy jest się czego obawiać i czy mammografia boli? Podczas procedury pierś jest poddana naciskowi przez elementy aparatu mammograficznego, co u niektórych pań wywołuje nieprzyjemne doznania. Z kolei inne kobiety nie zgłaszają żadnych dolegliwości bólowych. Twoje odczucia zależeć będą w dużej mierze od Twojego progu bólu.
Znacznie łatwiej będzie Ci znieść mammografię, gdy zrozumiesz powód ucisku. Po pierwsze pierś musi zostać unieruchomiona w określonej pozycji – tylko wówczas lekarz będzie mógł poprawnie zinterpretować wygenerowany w komputerze obraz. Jej dodatkowe spłaszczenie pozwala uniknąć przyjęcia dużej dawki promieniowania. Co więcej, eliminacja zgrubień i równomierne rozłożenie tkanki zapewniają dobrą widoczność wszystkich obszarów badanej części ciała.
W jakim wieku mammografia to dobry wybór, aby kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Jest ona istotnym elementem profilaktyki onkologicznej dla kobiet po 40. roku życia – zaleca się wykonywanie jej raz na 2 lata. Przekroczyłaś próg 50 lat? W takim razie wiedz, że dla Twojej grupy wiekowej Polskie Towarzystwo Onkologiczne rekomenduje poddanie się mammografii raz na rok.
Nowotwór piersi rzadko występuje u kobiet poniżej 35. roku życia – osoby należące do tej grupy wiekowej są zwykle kierowane na USG piersi. Dodatkową przesłanką jest tutaj niska czułość mammografii u młodych pań wynikająca z budowy anatomicznej gruczołu.
Boisz się zapisać na rentgen piersi? Wiedz, że skutecznie odczarujesz swój strach, zapoznając się z dokładnym przebiegiem tego badania. Jak wygląda mammografia krok po kroku? Zanim przejdziemy do opisu samej procedury, warto zwrócić uwagę na to, że nie musisz martwić się, jeśli nie wiesz, co dokładnie robić – na samym początku wizyty technik lub radiolog dokładnie Cię poinstruuje.
Podczas badania należy rozebrać się od pasa w górę i stanąć bezpośrednio na wprost mammografu. Lekarz delikatnie umieści pierś na specjalnej podstawie urządzenia i opuści płytkę, która wytworzy nacisk o odpowiedniej sile. Tkanki zostaną powoli spłaszczone tak, aby umożliwić wygenerowanie jak najdokładniejszego i precyzyjnego obrazu. W przypadku klasycznego badania zostaną wykonane po 2 zdjęcia każdej piersi – w projekcji bocznej i góra-dół.
Tomograf 3D pozwala na stworzenie trójwymiarowego obrazu piersi, który składany jest ze zdjęć zrobionych pod wieloma kątami. W trakcie badania lampa rentgenowska płynnie porusza się po łuku, co pozwala na uzyskanie przekroju badanego obszaru. Procedura ta trwa nie dłużej niż 20 minut.
Ogromną zaletą mammografii jest to, że umożliwia ona szczegółową ocenę mikrozwapnień, które są trudne do wychwycenia podczas badania rezonansem magnetycznym lub aparatem do USG.
Nie wiesz, jak przygotować się do mammografii? Aby przebiegła ona sprawnie i bez większych przeszkód, warto zapoznać się z poniższymi rekomendacjami:
Gdzie zrobić mammografię? Możesz poddać się temu badaniu w specjalnie do tego przystosowanych pracowniach radiologicznych. Co więcej, do Twojej dyspozycji są autobusy jeżdżące po całym kraju zwane mammobusami – są one dużym udogodnieniem dla osób, które mieszkają w dużych odległościach od większych miast i mają ograniczony dostęp do kompleksowej opieki medycznej.
Zastanawiasz się, czy mammografia wykonana w mammobusie jest równie skuteczna co ta przeprowadzona w gabinecie lekarskim? Odpowiedź brzmi – tak. Sprzęt, który znajdziesz w jego środku, przechodzi regularne kontrole i niczym nie odbiega od standardów obowiązujących w punktach stacjonarnych.
Wizyta 139 zł
Kto robi mammografię? Badanie to wykonuje technik elektroradiologii lub specjalista radiolog – nie tylko obsługuje on sprzęt i udziela pacjentce szczegółowych instrukcji, ale także sporządza opis otrzymanego obrazu. Nie zapomnij zabrać ze sobą poprzedniej dokumentacji medycznej, która umożliwi lekarzowi wstępną analizę i porównanie wyników.
Ostateczna ocena Twojego stanu zdrowia należy oczywiście do osoby zlecającej mammografię. Czy wiedziałaś, że interpretacja przeprowadzonego badania nie wymaga osobistej wizyty w gabinecie lekarskim? Korzystając z usługi, jaką jest telekonsultacja, łatwo ominiesz długie kolejki do rejestracji.
Twoja przychodnia nie oferuje powyższego udogodnienia? Nic nie szkodzi! Wystarczy, że skorzystasz z oferty Med24. Umów się na konsultację z ginekologiem online, wybierając preferowany przez siebie termin i formę kontaktu (chat w aplikacji, wideo lub telefon).
Podobna sytuacja ma się ze skierowaniem na rentgen piersi – aby je otrzymać, nie musisz zapisywać się na wizytę stacjonarną. Wystarczy, że umówisz się do ginekologa w Med24, a bez problemu otrzymasz odpowiedni dokument. Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu.
Wiedz, że w razie potrzeby nasz ginekolog lub internista mogą wystawić Ci skierowanie także na inne badania – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe – które pozwolą na jeszcze dogłębniejsze przyjrzenie się Twojemu zdrowiu. Nie zwlekaj i podejmij pierwsze kroki ku lepszemu zdrowiu już dziś!
Kobiety w wieku od 45 do 74 lat, które są w grupie wysokiego ryzyka, mają możliwość skorzystania z bezpłatnej mammografii i to bez skierowania.
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.