Zwolnienie lekarskie to dokument wystawiany przez lekarza pracownikowi niezdolnemu do wykonywania obowiązków służbowych z powodu choroby. Pomimo tego, że zasady dotyczące L4 online na pierwszy rzut oka wydają się jasne, wiele osób wciąż ma wątpliwości, z jakimi prawami i obowiązkami się ono wiąże. Ile można być na L4? Co można robić na zwolnieniu lekarskim? I czy zwolnienie lekarskie przedłuża okres wypowiedzenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!
Na platformie Med24 w łatwy i szybki sposób umówisz się na konsultację z lekarzem z możliwością otrzymania recepta online!
Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu.
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta 99 zł
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 89 zł
Spis treści:
Zanim poznasz odpowiedź na pytanie, ile można być na L4, warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest ten dokument. Otóż jest to nic innego jak zwolnienie lekarskie, które lekarz wypisuje pacjentom po stwierdzeniu ich niezdolności do pracy, np. z powodu choroby, ciąży, kontuzji lub – w przypadku psychiatry – kryzysu psychicznego. Obecnie wystawiane jest ono w formie elektronicznej, za pośrednictwem specjalnego systemu informatycznego. E-ZLA zapewnia Ci te same prawa co niegdyś dokument papierowy. To oznacza, że dzięki niemu możesz usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy oraz pobierać świadczenia, tj. zasiłek chorobowy, opiekuńczy lub rehabilitacyjny, o ile oczywiście odprowadzasz stosowne składki.
Ile można być na L4? Większości pacjentów przysługują 182 dni zwolnienia w roku kalendarzowym. Wyjątkiem od tej reguły są kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z gruźlicą – w ich wypadku limit ten wynosi 270 dni. A ile można być na L4 po operacji? Niestety tutaj nie obowiązuje żadna taryfa ulgowa i również można liczyć na maksymalnie 182 dni w roku. Dobra wiadomość jest jednak taka, że jeśli po przekroczeniu tego czasu wciąż nie będziesz czuć się na siłach, aby wykonywać swoje obowiązki służbowe, możesz ubiegać się o 12-miesięczne świadczenie rehabilitacyjne. Musisz jednak mieć świadomość, że zostanie Ci ono przyznane tylko wtedy, gdy lekarze uznają, że masz szansę odzyskać zdolność do pracy.
Przez pierwsze 33 dni trwania zwolnienia otrzymasz wynagrodzenie chorobowe, które wypłaci Ci Twój pracodawca. Następnie obowiązek wypłaty świadczenia – tym razem zasiłku chorobowego – przejdzie na ZUS. Pamiętaj, że e-ZLA uzyskasz nie tylko z powodu swojej własnej choroby – możesz poprosić o jego wystawienie również wtedy, gdy sprawujesz opiekę nad chorym członkiem rodziny, np. dzieckiem. Ile można być na L4 w takiej sytuacji? Jeśli Twoja pociecha ma mniej niż 14 lat, masz prawo do 60 dni zwolnienia w roku kalendarzowym. Po ukończeniu przez nią 14. roku życia pułap ten zmniejsza się do 14 dni w roku. Tyle samo dni przysługuje Ci w przypadku sprawowania opieki nad inną bliską osobą, np. rodzicem.
Jeśli dopiero zacząłeś nową pracę i zamierzasz pójść na zwolnienie, nie będziesz otrzymywał wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. Świadczenia te przysługują Ci dopiero po upłynięciu tzw. okresu wyczekiwania, który po podpisaniu umowy o pracę wynosi 30 dni. W przypadku umowy zlecenia i działalności gospodarczej jest to 90 dni.
Wizyta od 79 zł
Jeśli jesteś chory i nie czujesz się na siłach, aby wykonywać swoje obowiązki służbowe, masz prawo do uzyskania zwolnienia lekarskiego i rekonwalescencji w domowym zaciszu – ale to już wiesz. Nie zapominaj jednak, że poza prawami ciążą na Tobie również pewne obowiązki. I bynajmniej nie chodzi tutaj jedynie o konieczność przestrzegania zaleceń lekarskich, które pomogą Ci szybciej wrócić do zdrowia, ale przede wszystkim o uczciwą postawę względem pracodawcy oraz ZUS-u.
Co można robić na zwolnieniu lekarskim? Wbrew pozorom nie jesteś z góry skazany na pokorne leżenie w łóżku – tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaką adnotację lekarz zamieści na Twoim L4. Widzisz na nim numer 2? Wiedz, że kryje się pod nim informacja „chory może chodzić”, a to oznacza, że możesz udać się na krótki spacer (jeśli lekarz wydał takie zalecenie), na drobne zakupy spożywcze, do apteki, na badania oraz do lekarza. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku numeru 1 – „chory musi leżeć” – który zobowiązuje Cię do pozostania w domu. Wyjątkiem od tej reguły jest wyjście do apteki lub wizyta u lekarza.
Skoro już wiesz, co można robić na zwolnieniu lekarskim, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie rodzaje aktywności są zabronione. Są to przede wszystkim takie czynności, które mogą pogorszyć Twój stan zdrowia. Wśród nich wymienia się m.in.:
Jeśli w trakcie kontroli przeprowadzonej przez ZUS wyjdzie na jaw, że korzystasz ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, musisz liczyć się z konsekwencjami. W takiej sytuacji możesz utracić prawo do pobierania zasiłku chorobowego/opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego lub wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.
Planujesz zrezygnować z pracy, a następnie pójść na L4 i zastanawiasz się, czy zwolnienie lekarskie przedłuża okres wypowiedzenia? Spokojnie – możesz odetchnąć z ulgą. Niezależnie od tego, czy decyzja o rozwiązaniu umowy wyszła od Ciebie, czy na taki krok zdecydował się Twój pracodawca, nie będziesz musiał odrabiać czasu spędzonego na domowej rekonwalescencji. Nie musisz obawiać się tego również w momencie, gdy złożysz wypowiedzenie, będąc już na zwolnieniu.
Pamiętaj, że po złożeniu wypowiedzenia i udaniu się na L4 wciąż podlegasz takim samym prawom jak pracownik będący w pracy, a to oznacza, że masz możliwość pobierania świadczeń. Czy będą przysługiwały Ci one także po ustaniu zatrudnienia? Odpowiedź brzmi tak, ale tylko w określonych sytuacjach. Możesz je pobierać, jeśli:
Po ustaniu zatrudnienia zasiłek chorobowy możesz pobierać przez maksymalnie 91 dni.
Czy można nie wykorzystać zwolnienia lekarskiego? Po stwierdzeniu Twojej niezdolności do pracy lekarz ma obowiązek wystawić Ci L4 – w końcu jest on odpowiedzialny za Twoje zdrowie i życie. W takim wypadku Twój przełożony nie może dopuścić Cię do wykonywania obowiązków służbowych i to nie tylko ze względu na prawdopodobieństwo pogorszenia Twojego samopoczucia, ale również ryzyko poniesienia poważnych konsekwencji, np. kary pieniężnej.
Oczywiście może zdarzyć się tak, że wrócisz do pełni sił jeszcze przed upłynięciem okresu wskazanego na zwolnieniu i poczujesz się gotowy do stawienia się w firmie. Nie próbuj jednak przekonywać swojego pracodawcy, że doskonale się czujesz, ponieważ nawet jeśli to prawda, nie może on przywrócić Cię do pracy. Dlaczego? Po prostu zabrania mu to prawo. O skróceniu czasu trwania L4 może zdecydować jedynie lekarz.
Twoje zwolnienie obowiązuje przez okres dłuższy niż 30 dni? Niestety tutaj sprawa nieco się komplikuje, ponieważ do jego przerwania nie wystarczy jedynie decyzja lekarza prowadzącego. Twój pracodawca ma obowiązek skierować Cię do lekarza medycyny pracy, który na podstawie badań zweryfikuje, czy Twój stan zdrowia pozwala Ci na wykonywanie obowiązków pracowniczych.
Czy pracodawca może odmówić urlopu po zwolnieniu lekarskim? Tak, ale tylko wtedy, gdy Twoja dalsza nieobecność poważnie zakłóci tok pracy przedsiębiorstwa. Pamiętaj jednak, że powinien on przedstawić Ci sensowne argumenty i zaproponować inny termin wypoczynku. A czy pracodawca może odmówić urlopu po zwolnieniu lekarskim – takim trwającym ponad 30 dni – bez Twojego zaświadczenia od lekarza? Kwestia ta budzi ogromne wątpliwości, ponieważ kodeks pracy nie odpowiada wprost na to pytanie, a orzeczenia sądu są sprzeczne. To oznacza, że ostateczna decyzja zależy od Twojego przełożonego, ponieważ przepisy jasno nie określają, jak powinien on postąpić. Biorąc pod uwagę ten fakt, musisz być przygotowany na każdą ewentualność – i dotyczy to zarówno urlopu wypoczynkowego, jak i urlopu na żądanie.
Właśnie otrzymałeś zwolnienie lekarskie? Kiedy poinformować pracodawcę o tym fakcie? Jeśli zdarzyło się to nagle, zrób to nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Jak przekazać taką informację? Jeżeli nie zostało to ustalone w Twojej firmie wcześniej, możesz zrobić to:
Jeśli zbyt późno przekażesz swojemu przełożonemu informację o chorobie i czasie trwania zwolnienia, możesz spotkać się z karą w postaci upomnienia, nagany, a nawet rozwiązania umowy o pracę.
Dobra wiadomość jest taka, że po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego nie musisz pędzić do swojej firmy, aby dostarczyć je do rąk pracodawcy. Obecnie wystawiane jest ono w formie elektronicznej, za pośrednictwem specjalnego systemu informatycznego. Po wypisaniu przez lekarza trafia ono do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz na konto PUE ZUS Twojego przełożonego, dzięki czemu ma on do niego szybki wgląd.
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 89 zł
Czy wiesz, że możesz otrzymać L4 bez wychodzenia z domu? W Med24 uzyskasz je w 15 minut i to o każdej porze dnia i nocy – nawet w niedzielę i święta. Dzięki temu nie musisz obawiać się odległych terminów u swojego lekarza, długich kolejek do rejestracji oraz konieczności wielogodzinnego „wiszenia na słuchawce” w celu umówienia się na wizytę. U nas możesz liczyć na ekspresową pomoc, a sam proces rejestracji zajmie Ci niecałe 2 minuty.
Usługa L4 Express w Med24 to idealna opcja dla osób, którym szczególnie zależy na czasie – ale nie tylko. Jest ona również prawdziwym wybawieniem dla pacjentów, którzy z powodu choroby nie czują się na siłach, aby udać się do przychodni. U nas otrzymasz fachową poradę medyczną i L4 online bez konieczności wychodzenia z łóżka. Wystarczy, że zapiszesz się na telekonsultację na naszej stronie internetowej i odbędziesz krótką rozmowę z naszym internistą.
Bibliografia:
https://www.gowork.pl/poradnik/3/prawo-pracy/czego-nie-wolno-robic-na-zwolnieniu-lekarskim/
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-urlop-wypoczynkowy-po-dlugiej-chorobie
https://www.tribeperk.com/blog/badania-kontrolne-pracownikow/
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.