Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Leczenia łysienia u kobiet. Jak skutecznie sobie z nim radzić?

Łysienie u kobiet może mieć wiele przyczyn, takich jak zaburzenia hormonalne, błędy dietetyczne czy chroniczny stres. Często czynniki te nakładają się na siebie, co utrudnia diagnozę i leczenie. Dlatego w rozpoznaniu problemów związanych z wypadaniem włosów i łysieniem kluczowe jest wsparcie specjalistów, takich jak  dermatolog, endokrynolog, ginekolog oraz dietetyk. W artykule omawiamy najczęstsze przyczyny łysienia u kobiet, metody leczenia oraz badania, które warto wykonać, aby zidentyfikować źródło problemu.

Umów konsultację z Dermatologiem dla siebie lub dla swojego dziecka

Teleporada to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko skonsultować się ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu.

Dermatolog Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

 

Wizyta 139 zł

 Dermatolog dziecięcy Standard 

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Dzieci od 12 r.ż.

Wizyta 139 zł

Czym jest łysienie u kobiet?

Łysienie u kobiet to problem, który może dotknąć kobiety w każdym wieku, a jego charakter i intensywność mogą się różnić w zależności od przyczyn. Kluczowa jest jednak dzienna ilość utraconych włosów - jeśli przekracza 100 oznacza patologię. Pacjentki mogą również zaobserwować przerzedzenie włosów na skroniach lub czubku głowy.

Do najczęściej występujących rodzajów łysienia u kobiet należą:

  • łysienie androgenowe (tzw. typu męskiego), które objawia się stopniowym przerzedzeniem włosów, co jest związane z miniaturyzacją mieszków włosowych przed dihydrotestosteron, a problem ten dotyczy 6% kobiet po 50. roku życia oraz 30-40% z nich po 70.,
  • łysienie plackowate, o podłożu autoimmunologicznym, które charakteryzuje się miejscowym, intensywnym wypadaniem włosów.

Kobiety moga doświadczyć również łysienia na czubku głowy u kobiet, gdzie włosy stają się rzadsze w obszarze szczytu głowy. Warto podkreślić, że wypadanie włosów może znacząco wpływać na pewność siebie i samopoczucie, dlatego zrozumienie problemu oraz wizyta u specjalisty są kluczowe dla wdrożenia skutecznego leczenia.

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę Express

Umów Wizytę Standard

Podczas konsultacji może zostać wystawione zwolnienie lekarskie online, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność - elektroniczna recepta.

Jakie są przyczyny łysienia u kobiet?

Łysienie u kobiet może mieć wiele przyczyn, które często są związane ze zmianami hormonalnymi, genetyką lub wpływami środowiskowymi.

Wśród czynników hormonalnych łysienia u kobiet wyróżnia się:

  • menopauzę, w którym spada ilość estrogenów, które chroniły przed miniaturyzacja mieszków włosowych,
  • choroby tarczycy (niedoczynność i nadczynność, a także choroby autoimmunologiczne tego narządu, jak choroba Hashimoto i Gravesa-Basedowa),
  • nierównowagę androgenów, do której dochodzi w ramach zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Do innych przyczyn należą choroby autoimmunologiczne obejmujące inne narządy niż tarczyca, np. toczeń. Inne istotne czynniki przyczyniające się do istotnego przerzedzenia włosów, a w efekcie do łysienia, to:

  • przewlekły stres, z którym może wiązać się podwyższony poziom kortyzolu (tzw. hormon stresu),
  • dieta uboga w składniki odżywcze o szczególnym znaczeniu dla włosów (cynk, selen, żelazo, miedź, witaminy z grupy B, w tym biotyna),
  • stosowane leki, np. niektóre leki przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe, hipotensyjne, fibraty, beta-blokery, NLPZ stosowane przewlekle, sole litu, cytostatyki,
  • szczególne okresy w życiu kobiety, m.in. połóg (czas po porodzie, kiedy może wystąpić łysienie poporodowe),
  • współistnienie zaburzeń metabolicznych, np. hipercholesterolemii, której częściej towarzyszy łysienie androgenowe.

Z racji złożonej etiologii łysienia kluczową kwestią jest dokładny wywiad lekarski, który może odbyć się w ramach konsultacji online z dermatologiem. To do tego lekarza specjalisty pacjentki najczęściej kierują się, zauważając u siebie nadmierne wypadanie włosów.

Jak wygląda leczenie łysienia u kobiet?

Leczenie łysienia u kobiet jest dostosowane do indywidualnych przyczyn problemu i może obejmować farmakoterapię, suplementację oraz zmiany stylu życia. Po konsultacji z dermatologiem, dostępnym także online na Med24, można wdrożyć odpowiednią terapię, która może obejmować stosowanie:

  • środków miejscowych (wcierek z minoksydylem w niższym stężeniu, zwykle 2%, w przypadku łysienia androgenowego),
  • doustnych preparatów (leki z biotyną po 5-10 mg, antagonistów androgenów, np. spironolakton, leki hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne),
  • immunosupresantów w przypadku leczenia łysienia plackowatego.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli łysienie ma podłoże hormonalne, lekarz dermatolog może skierować pacjentkę na dalszą konsultację, np. z endokrynologiem, ginekologiem.

Umów konsultację online ze specjalistą

Wizyta Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

gynecologist

Leki na łysienie u kobiet – czy zawsze są konieczne?

Farmakoterapia to tylko jedna z metod walki z łysieniem u kobiet i nie jest konieczna w każdym przypadku. Specjalista, po analizie wyników badań, może zalecić typowe leki na łysienie, takie jak minoksydyl, jednak ich stosowanie nie zawsze jest konieczne. 

Łysienie, również u kobiet, to choroba o złożonej etiologii, której przyczyny są zróżnicowane i często się zazębiają. W uzasadnionych przypadkach kluczowe jest zastosowanie dodatkowych preparatów, które uzupełniają niedobory, np. niskie poziomy określonych minerałów i/lub witamin. Nie można zapominać, że nasilona utrata włosów może być wynikiem infekcji bakteryjnych lub grzybiczych skóry głowy, gdzie preparatem pierwszego rzutu będą odpowiednio antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze, które redukują patogenną florę hamując jej aktywność, która przyczynia się do wzmożonej utraty włosów.

Skuteczne leczenie łysienia, co warto podkreślić, wymaga również indywidualizacji terapii, uwzględniając czynniki takie jak wiek, stan zdrowia i styl życia pacjentki. Dzięki dokładnemu rozpoznaniu przyczyn specjalista może dobrać terapię najlepiej odpowiadającą potrzebom pacjentki, co zwiększa szanse na uzyskanie pozytywnych efektów.

Czy istnieją naturalne metody leczenia łysienia u kobiet?

Dla wielu kobiet naturalne metody mogą stanowić uzupełnienie tradycyjnego leczenia. Łysienie to złożona dolegliwość, która wymaga holistycznego podejścia, m.in. w zakresie diety. Dlatego w jadłospisie kobiety zmagającej się z nadmierną utratą włosów nie może zabraknąć witamin z grupy B, szczególnie biotyny, witaminy D, a także cynku, miedzi, selenu i żelaza. W przypadku wątpliwości, jak zmodyfikować dietę pod kątem problemu łysienia, warto skorzystać z konsultacji, np. w formie online, z dietetykiem klinicznym dostępnym na Med24. Specjalista ten pomoże również dobrać dodatkową suplementację, o ile jest to wskazane, co mogą potwierdzić wyniki badań krwi.

Istotnym aspektem, szczególnie w przypadku kobiet zmagających się z łysieniem wywołanym stresem, są ćwiczenia relaksacyjne, techniki oddechowe, a także joga lub medytacja. Pomogą one ograniczyć poziom kortyzolu. Na problem łysienia może wpływać hiperkortyzolemia, dlatego wprowadzenie aktywności mających na celu redukcję stresu jest wskazane w przypadku utraty włosów wywołanej stresem. Niezbędne mogą okazać się także konsultacje psychologiczne, które uzupełniają efekty ćwiczeń.

Pomocne w walce z łysieniem u kobiet są masaże skóry głowy, których głównym celem jest poprawa mikrokrążenia. Umożliwia to lepsze przenikanie składników odżywczych, wspierając regenerację, a także dotarcie leków do mieszków włosowych, np. minoksydylu. Równolegle z masażem wiele kobiet sięga po kosmetyczne wcierki bazujące na ziołach bogatych w krzemionkę.

Warto zaznaczyć, że skuteczność naturalnych metod leczenia łysienia zależy od indywidualnych przyczyn wypadania włosów i nie zastępuje podstawowego leczenia przyczyn łysienia.

Jakie badania mogą być potrzebne przed leczeniem?

Przed wdrożeniem leczenia łysienia, specjalista może zlecić szeroki badania laboratoryjne, które pozwolą na ustalenie przyczyny wypadania włosów. Oto kluczowe badania pomocne w diagnostyce:

  • morfologia krwi, która pozwala wstępnie stwierdzić ryzyko niedokrwistości, stanów zapalnych, a także ogólnego osłabienia organizmu;.
  • poziom glukozy i insuliny dedykowane do oceny gospodarki węglowodanowej, gdzie cukrzyca i/lub insulinooporność mają negatywny wpływ na stan skóry i włosów;
  • poziomy hormonów płciowych (estrogen, progesteron) i prolaktyny, gdzie zmiany hormonalne, wpływają na cykl miesiączkowy, a także funkcjonowanie skóry i jej wytworów;
  • poziom hormonów tarczycy (TSH, fT3, fT4), gdzie zaburzenia pracy tarczycy, zarówno niedoczynność, jak i nadczynność, są często związane z problemem wypadania włosów;
  • stężenie kortyzolu (hormon stresu) może być kluczowym wskaźnikiem w przypadku utraty włosów wywołanej przewlekłym stresem;
  • poziom minerałów takich jak cynk, selen, miedź i żelazo, gdzie niedobory tych pierwiastków mogą prowadzić do osłabienia mieszków włosowych i kondycji skóry, dlatego ich monitorowanie jest niezbędne przed rozpoczęciem leczenia, a także rozpoczęcia ewentualnej suplementacji;
  • poziom witamin (witamina D, B12, kwas foliowy) – witaminy te są niezbędne dla zdrowia włosów; ich niedobory mogą prowadzić do zwiększonej łamliwości i przerzedzenia włosów;
  • CRP i OB to markery stanu zapalnego, które mogą wskazać na obecność chorób autoimmunologicznych lub zapalnych procesów w organizmie, często związanych z łysieniem lub przyczynami jego wystąpienia, np. schorzenia zapalne tarczycy.

Inne testy laboratoryjne, które mogą być pomocne w diagnostyce łysienia:

  • ferrytyna – wskaźnik magazynowanego żelaza, kluczowy przy podejrzeniu niedokrwistości związanego z Fe; jej niski poziom jest częstą przyczyną wypadania włosów;
  • badanie poziomu androstendionu i DHEA-S (androgenów) – szczególnie przydatne u pacjentek z podejrzeniem łysienia androgenowego, gdyż hormony te mogą nasilać wypadanie włosów, szczególnie pochodna testosteronu DHT;
  • przeciwciała przeciwtarczycowe (anty-TPO, anty-TG) – mogą wskazywać na choroby autoimmunologiczne tarczycy, np. chorobę Hashimoto lub Gravesa-Basedowa, która bywa powiązana z wypadaniem włosów;
  • profil lipidowy (cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy) – zaburzenia lipidowe mogą występować przy insulinooporności oraz stanach zapalnych, które mogą przyczyniać się do problemów z włosami; hipercholesterolemia może korelować z łysieniem androgenowym.

Każde z wymienionych badań dostarcza cennych informacji na temat zdrowia pacjentki, które pozwalają na zdiagnozowanie przyczyn wypadania włosów i zaplanowanie odpowiedniej terapii. W przypadku diagnostyki online dermatolog na Med24 może skierować na właściwe testy, aby przygotować indywidualny plan leczenia.

Jak wygląda e-wizyta z dermatologiem w Med24?

E-wizyta z dermatologiem na Med24 jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują porady specjalisty bez wychodzenia z domu. Podczas konsultacji online lekarz przeprowadza dokładny wywiad, ocenia objawy i w razie potrzeby zleca dodatkowe badania. Odpowiada również za przygotowanie planu leczenia, na który składa się farmakoterapia. Po konsultacji dermatologicznej możesz być skierowana do innych specjalistów, np. endokrynologa, ginekologa i dietetyka, co stanowi wsparcie w procesie leczenia. Wszyscy specjaliści są dostępni na Med24 - w ramach wygodnych konsultacji online!

Jakie są dostępne metody leczenia łysienia u kobiet?

Leczenie łysienia u kobiet obejmuje szeroki zakres metod, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentki. Oprócz farmakoterapii dostępne są również zabiegi laserowe, stosowanie środków miejscowych oraz konsultacje z dietetykami, trychologami i psychologami. Dzięki Med24 pacjentki mogą uzyskać wsparcie specjalistów, którzy pomogą dobrać najbardziej odpowiednie metody, które wspierają odbudowę i zagęszczenie włosów.

Jak umówić się na konsultację z dermatologiem online na Med24?

Umówienie się na konsultację z dermatologiem online na Med24 jest proste i szybkie. Wystarczy wejść na stronę Med24, zalogować się na swoje konto lub utworzyć nowe, wybrać specjalistę (konsultacje standard), a następnie dogodny termin wizyty oraz kanał komunikacji z lekarzem. Podczas e-konsultacji dermatolog przeprowadzi wywiad oraz zaleci  dalsze potrzebne działania. Platforma Med24 oferuje możliwość konsultacji z wieloma specjalistami, co pozwala na całościowe podejście do problemu łysienia u kobiet.

Dlaczego warto skorzystać z usług Med24?

Korzystanie z usług Med24 to wygoda i oszczędność czasu, zwłaszcza dla osób, które preferują konsultacje online. Platforma oferuje szeroki wybór specjalistów – od dermatologów po dietetyków i psychologów – co umożliwia kompleksowe podejście do leczenia łysienia. Dzięki dostępowi do e-wizyt pacjentki mogą uzyskać szybką pomoc i profesjonalne doradztwo, co jest kluczowe w skutecznym leczeniu łysienia.

 

Bibliografia

  • Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową. Red. Nowicki, Roman J.; Majewski, Sławomir: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019, 351 s. ISBN 978-83-200-5928-1
  • Dermatologia w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Red. Zalewska-Janowska, Anna; Błaszczyk, Honorata . : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021, 550 s. ISBN 978-83-200-6565-7, doi: https://doi.org/10.53270/2021.018
  • Terapia w dermatologii. Red. Szepietowski, Jacek; Baran, Wojciech . : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019, 517 s. ISBN 978-83-200-5771-3
  • Współczesna dermatologia tom 2. Red. Rudnicka, Lidia; Olszewska, Małgorzata; Rakowska, Adriana; Sar-Pomian, Marta . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2022, 320 s. ISBN 978-83-01-22654-1, doi: https://doi.org/10.53271/2022.034
  • https://podyplomie.pl/dermatologia/35162,lysienie-androgenowe-etiopatogeneza-diagnostyka-i-aktualne-metody-leczenia
  • https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/548/original/51-65.pdf

 

Dermatolog online – błyskawiczna pomoc w przypadku schorzeń skóry
Zdrowa skóra

Dermatolog online – błyskawiczna pomoc w przypadku schorzeń skóry

Po paru wizytach na basenie zauważyłeś u siebie grzybicze zmiany na paznokciach u stóp? A może od...
 Najczęstsze problemy Konsultacje online z dermatologiem - problemy skórne
Telemedycyna

Dermatolog online - kiedy warto się do niego udać? W czym może nam pomóc?

Do dermatologa należy się zgłosić, gdy zauważymy problem z prawidłowym funkcjonowaniem naszej skóry...

Jak skutecznie leczyć trądzik? Porady dermatologiczne, dzięki którym Twoja cera znów nabierze blasku

Trądzik to obecnie zmora wielu osób – i to nie tylko tych będących w okresie dojrzewania. Nie dość...

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online