Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Izotek - recepta, dawkowanie, działanie i skutki uboczne leku

Recepta online jest równoznacznym dokumentem, co recepta wystawiana stacjonarnie. 

Borykasz się z problemem trądziku, który nie ustępuje mimo prób różnych kuracji? Czujesz, że dopasowana pielęgnacja drogeryjna nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a trądzik nadal wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie i pewność siebie? Spróbuj profesjonalnego leczenia dermatologicznego przy pomocy leku Izotek, który jest dostępny na receptę. 

Ile kosztuje lek Izotek? Cena, refundacja

Izotek to środek farmaceutyczny stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku u dorosłych oraz u dzieci po 12 roku życia, które zakończyły proces dojrzewania. Lek dostępny jest w formie elastycznych kapsułek w dawce 10 i 20 mg, które pakowane są w opakowania zawierające 30, 60 lub 100 sztuk kapsułek. Cena leku Izotek waha się w zależności od dawki oraz wielkości opakowania. W aptece trzeba zapłacić za niego od 45 do około 150 zł. Lek Izotek nie jest objęty refundacją, co oznacza, że pacjent musi pokryć całościowy koszt zakupu tego preparatu. 

Izotek – skład leku

Lek Izotek zawiera substancję czynną o nazwie izotretynoina, w dawce 10 lub 20 mg. Izotretynoina jest substancją zbliżoną do witaminy A i należy do grupy leków nazywanych retinoidami, które są stosowane w leczeniu trądziku. Każda kapsułka zawiera także substancje pomocnicze, takie jak:  olej sojowy oczyszczony, wosk żółty, olej sojowy uwodorniony, olej sojowy częściowo uwodorniony, żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek E 171, tlenek żelaza czerwony E 172, tlenek żelaza żółty E 172

Izotek – dawkowanie leku na receptę

Stosowanie leku Izotek musi odbywać się pod kontrolą dermatologa, który określa sposób jego dawkowania w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Początkowa dawka leku wynosi zazwyczaj 0,5 mg na kilogram masy ciała na dobę. Dla przykładu – jeśli pacjent waży 60 kg, dzienna dawka Izoteku będzie wynosić 30 mg.  Kapsułki przyjmuje się raz lub dwa razy dziennie, na pełny żołądek, połykając w całości. Po kilku tygodniach dermatolog może zmodyfikować dawkę leku Izotek od 0,5 mg/kg masy ciała/dobę do 1 mg/kg masy ciała/dobę. Jeżeli w trakcie kuracji stwierdzisz, że działanie Izoteku jest zbyt słabe lub zbyt mocne, koniecznie poinformuj o tym lekarza. 

Izotek z innymi lekami

Podczas przyjmowania leku Izotek 10 mg lub Izotek 20 mg nie należy stosować preparatów zawierających witaminę A. Należy również unikać przyjmowania antybiotyków z grupy tetracyklin, które są czasami zalecane w terapii trądziku. Dodatkowo nie powinno się używać żadnych środków przeciwtrądzikowych na skórę bez porozumienia z lekarzem. Podczas stosowania leku Izotek nie należy również stosować kosmetyków złuszczających naskórek, takich jak peelingi ziarniste, kwasowe lub żele myjące z zawartością kwasów złuszczających.

Izotek a alkohol

W trakcie kuracji Izotekiem zaleca się rezygnację lub ograniczenie ilości spożywanego alkoholu. Obie te substancje są metabolizowane przez wątrobę, co oznacza, że spożywanie alkoholu w trakcie leczenia dermatologicznego, może zwiększać obciążenie wątroby i nasilić ryzyko działań niepożądanych ze strony tego organu. 

Czy można stosować Izotek w ciąży?

Leku Izotek na receptę nie wolno stosować w ciąży. Substancja czynna preparatu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia płodu, zwłaszcza w obszarze mózgu, twarzy, uszu, oczu i niektórych gruczołów. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do poronienia. Leku Izotek nie należy stosować również w okresie laktacji (karmienia piersią), ponieważ substancja czynna przenika do mleka matki i może być szkodliwa dla dziecka. 

Izotek - skutki uboczne

Każdy lek może wywoływać określone przez producenta działania niepożądane, które występują z większą lub mniejszą częstotliwością. Nie inaczej jest w przypadku leku Izotek. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zalicza się:

  • zespół suchego oka,
  • zapalenie spojówek,
  • ból głowy,
  • podwyższone OB,
  • niedokrwistość,
  • małopłytkowość i nadpłytkowość,
  • zapalenie czerwieni wargowej,
  • wysypkę rumieniową,
  • nadwrażliwość skóry.

Rzadziej występujące działania niepożądane to:

  • wysychanie błon śluzowych nosa,
  • zwiększenie poziomu cholesterolu,
  • zaburzenia menstruacji,
  • krwawienie z nosa,
  • senność i przemęczenie,
  • zawroty głowy.

Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy po zażyciu Izoteku, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Możesz to zrobić za pośrednictwem naszej platformy telemedycznej, umawiając się na konsultację dermatologiczną w trybie EXPRESS. Lekarz nawiąże z Tobą kontakt w ciągu 15 minut od rejestracji i omówi symptomy, które budzą Twoje obawy. 

Jak przechowywać lek Izotek?

Lek Izotek przechowuj w temperaturze poniżej 30°C, najlepiej w oryginalnym opakowaniu, aby chronić go przed światłem. Przechowuj lek w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie stosuj leku po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu. 

Izotek – ile trwa kuracja?

Kuracja Izotekiem trwa od 16 do 24 tygodni. Po tym czasie lekarz oceni wyniki leczenia. Jeśli nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów, dermatolog może zalecić powtórzenie terapii. Powtórne leczenie można jednak rozpocząć najwcześniej 8 tygodni po zakończeniu poprzedniej kuracji.

Jakie badanie należy wykonać przed zastosowaniem leku Izotek?

Przed kuracją Izotekiem należy wykonać morfologię krwi, próby wątrobowe oraz określić stężenie cholesterolu i trójglicerydów w próbce krwi żylnej. W przypadku kobiet konieczne jest wiarygodne wykluczenie ciąży. Dalsze postępowanie – w tym częstotliwość i zakres badań – określa lekarz, dopasowując diagnostykę do indywidualnych potrzeb zdrowotnych pacjenta. 

Jaki lekarz może wystawić receptę na Izotek?

Izotek to silne tabletki na trądzik, które można kupić tylko na receptę. E-receptę na Izotek może wystawić lekarz dermatolog, który ma doświadczenie w stosowaniu retinoidów oraz odpowiednią wiedzę na temat stosowania tego preparatu w leczeniu ciężkich postaci trądziku, a także o ryzyku związanym z przyjmowaniem Izoteku przez pacjenta. Co ważne, receptę online na Izotek możesz uzyskać bez wychodzenia z domu w trakcie zdalnej konsultacji z lekarzem dermatologiem. Lekarz każdorazowo decyduje o tym, czy przepisanie leku pacjentowi jest uzasadnione.

Umów się i otrzymaj e-receptę na kontynuację leczenia

E-recepta kontynuacja Express

Wizyta 59 zł

Umów się na wizytę do specjalisty i otrzymaj e-receptę na nowy lek

E-recepta/Nowy Lek

Wizyta od 79 zł

E-recepta krok po kroku w MED24

Aby uzyskać receptę online, załóż konto w serwisie MED24 i zaloguj się na swój profil pacjenta. Jeśli nie masz jeszcze konta na naszej platformie, zarejestruj się! Zajmie Ci to mniej niż 2 minuty, a zyskasz dostęp do fachowej opieki medycznej bez wychodzenia z domu. 

Aby skonsultować problemy skórne możesz skorzystać z konsultacji dermatologicznej w trybie Standardowym. Usługa dostępna jest codziennie, od 8:00 do 22:00. Oferujemy trzy wygodne kanały komunikacji z naszymi lekarzami – wideorozmowę, rozmowę telefoniczną lub czat. Wybierz opcję, która odpowiada Ci najbardziej. 

Kolejnym krokiem jest opłacenie teleporady i załączenie dokumentacji medycznej do naszego systemu. Jeśli posiadasz historię choroby, wyniki badań, zaświadczenie/orzeczenie lekarskie lub wykaz e-recept z IKP, koniecznie udostępnij te dokumenty lekarzowi, aby mógł jak najlepiej zapoznać się z Twoją sytuacją zdrowotną.

W czasie konsultacji online lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, oceni ogólny stan zdrowia oraz kondycję skóry, przez kamerkę lub na podstawie zdjęć cyfrowych. Jeśli specjalista uzna to za zasadne, wystawi e-receptę online. 

Zrealizujesz ją w dowolnej aptece na terenie kraju. Wystarczy, że podasz farmaceucie swój PESEL i kod do e-recepty, który lekarz wyśle Ci na maila i SMS-em po zakończeniu teleporady. Jest to niezwykle prosty i intuicyjny proces, a sama konsultacja dermatologiczna online, nie różni się od tej w stacjonarnym gabinecie lekarza. 

Dermatolog Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 139 zł

Lekarz ginekolog online - konsultacja i wizyta online z ginekologiem

Zalety e-recepty w MED24

Dzięki naszym usługom telemedycznym, które spełniają wytyczne Naczelnej Izby Lekarskiej, możesz uzyskać receptę online bez wychodzenia z domu i długiego oczekiwania w kolejce do lekarza. Obecnie na wizytę do dermatologa na NFZ czeka się około 165 dni. W MED24 masz możliwość szybszego kontaktu z tym specjalistą. Co ważne, nie potrzebujesz skierowania, by skorzystać z pomocy dermatologa online. E-recepta w MED24 to:

  • oszczędność czasu,
  • oszczędność pieniędzy (nie musisz opłacać dojazdu ani wizyty w stacjonarnym gabinecie dermatologa, która kosztuje od 200 zł),
  • swobodny dostęp do doświadczonych dermatologów,
  • leczenie zgodne z aktualnymi wytycznymi medycznymi,
  • komfort i wygoda.

Nie czekaj! Umów się na konsultację dermatologiczną online z możliwością uzyskania e-recepty i rozpocznij kurację.

Recepta online – najważniejsze informacje

E-recepta jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia. 

Bibliografia:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/16307/leaflet

 Najczęstsze problemy Konsultacje online z dermatologiem - problemy skórne
Telemedycyna

Dermatolog online - kiedy warto się do niego udać? W czym może nam pomóc?

Do dermatologa należy się zgłosić, gdy zauważymy problem z prawidłowym funkcjonowaniem naszej skóry...
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) – co je powoduje, czym się objawia i jak je leczyć?
Zdrowa skóra

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) – co je powoduje, czym się objawia i jak je leczyć?

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekłe schorzenie dermatologiczne obejmujące różne partie ciała...
zdrowie
Zdrowa skóra

Atopowe zapalenie skóry - jak sobie z nim radzić?

Skóra jest największym narządem kręgowców, czyli również człowieka. Ma złożoną budowę i pełni różne...

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 12 r. ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Dzieci od 16 r.ż. Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 159 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Dzieci od 12 r.ż. Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 15 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć