Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Telemedycyna

Lek recepturowy – ile kosztuje i czy jest refundowany?

Lek recepturowy to lek robiony ręcznie przez farmaceutę na podstawie zlecenia przedstawionego przez lekarza na recepcie. Potrzebujesz e-recepty na lek recepturowy dla siebie lub swojego dziecka i zastanawiasz się, czy otrzymasz na niego refundację? Dowiedz się, ile kosztuje lek recepturowy i jak go otrzymać!

Ile kosztuje lek recepturowy?

Wycena leku recepturowego zależy przede wszystkim od składu preparatu, ale większą część kosztów przygotowania tego typu farmaceutyków pokrywa Ministerstwo Zdrowia. Pacjent ponosi stosunkowo niewielki koszt zakupu leku recepturowego – płci niewiele ponad 20 zł. Refundacja leków recepturowych obejmuje wszelkiego rodzaju maści, pasty, mazidła, żele, płyny do stosowania zewnętrznego, a także czopki, globulki, roztwory i zawiesiny. 

Czy preparaty robione (recepturowe) są refundowane?

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leki recepturowe, które są przygotowywane na podstawie recepty. 

Jaka refundacja na leki recepturowe?

Refundacja na leki recepturowe zależy od limitów finansowania ustalonych przez NFZ dla poszczególnych surowców farmaceutycznych. Od 1 stycznia 2024 roku refundacja będzie obliczana jako suma refundacji wszystkich składników leku zgodnie z wykazem NFZ. Są jednak wyjątki, w których refundacja będzie całkowita. Dotyczy to opakowań na leki recepturowe, gotowych leków używanych jako surowce oraz surowców, które nie są uwzględnione w wykazie Ministerstwa Zdrowia. W tych przypadkach pacjent nie poniesie dodatkowych kosztów za zakup leków recepturowych wydawanych na receptę. 

Kiedy leki recepturowe są pełnopłatne?

Leki recepturowe są pełnopłatne, gdy są przygotowane z surowców farmaceutycznych lub gotowych leków, które nie zostały objęte refundacją, czyli nie znajdują się na listach refundacyjnych. W takim przypadku pacjent musi pokryć pełny koszt przygotowania leku, ponieważ nie ma możliwości uzyskania refundacji na te składniki. Dlatego przed zamówieniem leku recepturowego warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, czy dany środek jest objęty refundacją, co może znacząco obniżyć koszt jego zakupu w aptece. 

Ile leków recepturowych można mieć na jednej recepcie?

Na jednej recepcie można mieć przepisany tylko jeden lek recepturowy. Oznacza to, że jeśli pacjent potrzebuje kilku różnych leków recepturowych, każdy z nich musi być wypisany na osobnej recepcie. Przepisy te mają na celu zapewnienie jasności i dokładności w przygotowywaniu tychże leków w aptece. Taka procedura zapobiega pomyłkom i jest gwarancją bezpiecznego leczenia. 

Jak uzyskać e-receptę w MED24?

Aby uzyskać e-receptę przez portal MED24, należy założyć konto pacjenta w naszym serwisie i zalogować się na swój profil. Kolejnym krokiem jest umówienie konsultacji internistycznej online w trybie standardowym (usługa jest dostępna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 22:00) lub ekspresowym (kontakt z lekarzem następuje w ciągu 15 minut od zgłoszenia, a usługa jest dostępna całodobowo). Rodzice, którzy chcą uzyskać e-receptę dla swojego dziecka, mogą skorzystać z konsultacji pediatrycznej. 

Możliwe są trzy kanały kontaktu z lekarzem – wideorozmowa, rozmowa telefoniczna lub czat SMS. Po umówieniu i opłaceniu e-wizyty istnieje możliwość dołączenia dokumentacji medycznej w postaci historii choroby, orzeczeń i opinii lekarskich, wypisu ze szpitala czy wyników badań. Jeśli dysponujesz takimi dokumentami, wgraj je do systemu, aby lekarz mógł się z nimi zapoznać przed rozmową. To ułatwi mu rozpoznanie Twojej sytuacji zdrowotnej i dopasowanie procesu diagnostycznego i leczniczego do Twoich indywidualnych potrzeb.

W trakcie konsultacji internistycznej online, specjalista przeprowadza wywiad medyczny i na podstawie zgromadzonych informacji wystawi Ci e-receptę. Receptę możesz zrealizować w dowolnej aptece. W tym celu wystarczy podać farmaceucie swój numer PESEL oraz kod do e-recepty, który otrzymasz od lekarza w wiadomości SMS oraz na maila. 

Zalety skorzystania z recepty w MED24

Dzięki usługom telemedycznym możesz uzyskać e-receptę bez wychodzenia z domu i bez straty czasu na dojazd do przychodni i czekanie w kolejce do specjalisty. Opieka medyczna w MED24 spełnia wymogi Naczelnej Izby Lekarskiej, co oznacza, że jakość naszych usług, nie różni się od tych oferowanych przez stacjonarne placówki medyczne. 

 

 

Pills in the sun
Kobieta

Leki przeciwbólowe – jak na nas działają?

Leki przeciwbólowe to grupa medykamentów, która wiedzie prym wśród najczęściej kupowanych specyfików...
Leki i zioła, po których trzeba uważać na słońce
Problemy sezonowe

Leki i zioła, po których trzeba uważać na słońce

Fotouczulające leki i zioła, które zwiększają wrażliwość na światło słoneczne, mogą powodować...
zdrowie
Problemy sezonowe

Bezobjawowe zapalenie płuc - jak je rozpoznać i leczyć, aby uniknąć groźnych powikłań?

Czy wiesz, że istnieją poważne choroby, które w ogóle nie dają o sobie znać lub objawiają się w taki...

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online