Ventolin to lek stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, szczególnie astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jego działanie opiera się na zastosowaniu substancji czynnej – salbutamolu, który rozszerza drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie. Lek Ventolin jest dostępny na receptę. Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa jego stosowania oraz potencjalnych skutków ubocznych.
Ventolin to płyn do nebulizacji, który zawiera substancję czynną o nazwie salbutamol, która należy do grupy szybko działających leków rozszerzających oskrzela. W jaki sposób wspomniany wyżej lek pomaga pacjentom?
Ventolin 2 mg do nebulizacji wskazany jest do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 roku życia, w przypadku przewlekłych stanach skurczowych oskrzeli, które nie reagują na inne metody leczenia oraz w leczeniu ciężkiego napadu astmy.
Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania wziewnego i powinien być stosowany wyłącznie z zaleceniami lekarza za pomocą odpowiedniego urządzenia. Nie wolno podawać go dożylnie ani doustnie.
Ventolin dawkowanie i dorosłych oraz seniorów wynosi 2,5 mg do 5 mg salbutamolu do czterech razy na dobę.
Dawki do 40 mg na dobę mogą być stosowane w warunkach szpitalnych pod ścisłym nadzorem lekarza.
Dzieci w wieku 12 lat i starsze dawkowanie jak u dorosłych.
U dzieci w wieku 4 do 11 lat, Ventolin dawka wynosi 2,5 mg do 5 mg do czterech razy na dobę.
Skuteczność salbutamolu do inhalacji u dzieci i niemowląt w poniżej 18 miesięcy nie została jak dotąd w pełni potwierdzona. Dla dzieci poniżej 4 roku życia producent zaleca inną postać leku.
Ten roztwór jest przeznaczony wyłącznie do stosowania wziewnego przez usta, przy użyciu odpowiedniego nebulizatora.
Po otwarciu blistra foliowego nożyczkami należy oddzielić jedną z ampułek i przekręcić, aby ją otworzyć.
Lek Ventolin przeznaczony jest do użycia bez rozcieńczania. Jeśli konieczne jest przedłużenie czasu podania leku (dłuższy niż 10 minut), można zmieszać go z jałowym 0,9% roztworem chlorku sodu. Niezużyty roztwór należy wylać z nebulizatora.
Roztwór w urządzeniu należy wymieniać codziennie. W przypadku stosowania nebulizatora na zasadzie ciągłego przepływu część leku może wydostać się na zewnątrz, dlatego inhalacje powinny odbywać się w dobrze wietrzonym pomieszczeniu. Dotyczy to, zwłaszcza szpitali, gdzie kilku pacjentów może używać nebulizatorów jednocześnie.
Jeśli działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy skontaktować się z lekarzem.
Preparat nie powinien być stosowany:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Ventolin 2 mg do nebulizacji, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, zwłaszcza jeśli:
Jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z wymienionych leków, lekarz specjalista może zalecić kontrolę stężenia potasu we krwi. Należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące wymienionych okoliczności.
Koniecznie poinformuj lekarza o wszystkich medykamentach, które obecnie przyjmujesz, przyjmowanych lub które planujesz przyjmować, w tym również o środkach wydawanych bez recepty. Niektóre leki mogą wpływać na działanie roztworu lub zwiększać możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Dotyczy to leków blokujących receptory beta-adrenergiczne, takie jak propranolol, stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi lub innych chorób serca. Lekarz zdecyduje, czy pacjent może stosować Ventolin 2 mg z tymi farmaceutykami.
Lek nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, przypuszczasz, że możesz być w ciąży lub gdy planujesz mieć dziecko, przed zastosowaniem tego leku skonsultuj się z lekarzem. Tylko specjalista oceni, czy jest to odpowiedni lek.
Reakcje alergiczne:
Występują bardzo rzadko (u mniej, niż 1 na 10 000 pacjentów) i mogą obejmować:
Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i przerwij stosowanie leku.
Inne działania niepożądane, wymagające konsultacji z lekarzem:
Nie przerywaj stosowania leku, jeśli lekarz nie zaleci inaczej.
Często występujące działanie niepożądane występujące (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 100):
Niezbyt często występujące działanie niepożądane występujące (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 1000):
Rzadko występujące działanie niepożądane występujące (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 10 000):
Bardzo rzadko występujące działanie niepożądane występujące (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
Jeśli wystąpi paradoksalny skurcz oskrzeli, czyli świsty po przyjęciu leku, natychmiast przerwij stosowanie leku i skontaktuj się z lekarzem.
Działanie niepożądane występujące z częstością nieznaną:
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niewymienione w ulotce: ból brzucha, hiperwentylacja, skrócenie oddechu pomimo zmniejszenia nasilenia świstów w drogach oddechowych, zimne stopy i dłonie, nieregularne bicie serca, objawy sugerujące wystąpienie stanu zwanego kwasicą mleczanową, należy powiedzieć o tym lekarzowi.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie wolno stosować preparatu po upływie terminu ważności podanego na etykiecie lub opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień miesiąca. Przechowywać w temperaturze poniżej 30C. Po otwarciu blistra foliowego, produkt w plastikowych ampułkach trzeba chronić przed światłem i zużyć w ciągu 3 miesięcy. Niezużyty roztwór do nebulizacji należy wylać z nebulizatora.
Każdy lekarz może przepisać receptę na Ventolin do nebulizacji, jeśli uzna to za zasadne. Zazwyczaj jest to internista albo pulmonolog. Alergolodzy przepisują lek w przypadku astmy alergicznej. W przypadku dzieci warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą. Konsultację ze specjalistą można odbyć przez Internet. W trakcie teleporady lekarz zdecyduje, czy wystawienie e-recepty na Ventolin jest uzasadnione.
Aby uzyskać e-receptę, należy skonsultować się z lekarzem online. Cały ten proces może być zrealizowany w serwisie Med24. Jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać receptę online?
Krok 1: Zaloguj się na swoje konto na platformie Med24. Jeśli nie masz jeszcze konta, załóż je w kilku prostych krokach.
Krok 2: Wybierz rodzaj usługi telemedycznej. Jeśli obserwujesz u siebie problemy z układem oddechowym, możesz skorzystać:
Krok 3: Wybierz preferowaną formę kontaktu z lekarzem, może to być wideokonsultacja, rozmowa telefoniczna lub kontakt przez. Lekarz podejmie trzy próby kontaktu w krótkich odstępach czasu.
Krok 4: Opłać konsultację i wgraj do naszego systemu swoją dokumentację medyczną (historia choroby, wypis ze szpitala, wykaz e-recept z IKP), jeśli takową posiadasz.
Krok 6: Poczekaj, aż lekarz się z Tobą skontaktuje. Podczas e-konsultacji lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny. Jeśli Twoja sytuacja zdrowotna tego będzie wymagać, specjalista wystawi e-receptę.
Po konsultacji e-recepta zostanie przesłana w formie cyfrowej na Twój adres e-mail, jako SMS i będzie dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Aby wykupić lek, podaj farmaceucie swój PESEL oraz kod do e-recepty.
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 89 zł
E-recepta w MED24 to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści pacjentom. Przede wszystkim umożliwia ono szybki dostęp do konsultacji lekarskich – wystarczy smartfon, aby uzyskać receptę online po wcześniejszej rozmowie z lekarzem, co oszczędza czas i eliminuje potrzebę wizyty w stacjonarnej placówce medycznej. Konsultacje lekarskie online w MED24 umożliwiają szybkie skontaktowanie się z lekarzem, a e-recepta jest wystawiana bez potrzeby wychodzenia z domu, co jest szczególnie istotne dla osób z ograniczoną mobilnością czy w przypadku nagłych dolegliwości. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na efektywną i bezpieczną opiekę zdrowotną, dostosowaną do ich potrzeb.
Recepta jest ważna 30 dni, licząc od daty jej wystawienia. Wyjątek dotyczy leków z grupy antybiotyków, które trzeba wykupić w ciągu 7 dni.
Bibliografia:
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9061/leaflet
http://chpl.com.pl/data_files/2013-05-15_Ventolin_nebules_ChPL_art.45_pediatric_II_r.pdf
Choroby dróg oddechowych z perspektywy farmaceuty, wyd III, red. Paweł Konrad Tuszyński (2024) Wyd. Wydawnictwo Farmaceutyczne