Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Depresja u dzieci i młodzieży

Depresja, bezsenność, uzależnienia

Umów e-wizytę

Pierwsza wizyta 99 zł

Depresja i bezsenność są nazywane plagami XXI wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja to coraz większy problem. Jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie.

Z kolei we współczesnym świecie źródłem uzależnienia i zachowaniem nałogowym może być niemal wszystko. Nałóg, czegokolwiek by nie dotyczył, ma destrukcyjny wpływ na zachowanie, zdrowie fizyczne i psychiczne uzależnionego. Co istotne, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, w skrajnych przypadkach, może doprowadzić nawet do śmierci. Uzależnienia dotyczą nie tylko osób dorosłych, coraz częściej pojawiają się wśród młodzieży i nieletnich. Wyjście z uzależnienia jest możliwe, ale bardzo trudne, dlatego należy im zapobiegać.

Jeżeli podejrzewasz u siebie lub kogoś ze swojego otoczenia depresję, bezsenność czy uzależnienie, koniecznie zgłoś się do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, lekarz postawi doagnozę i zaplanuje dalesze leczenie. Konsultacje online zapewniają intymnośc, spokój oraz dyskrecję.

Depresja może dotknąć osoby w każdym wieku. Smutek czy dołek psychiczny, w jaki zdarza nam się wpadać od czasu do czasu to normalne elementy codziennego życia emocjonalnego. To naturalna reakcja organizmu na niepowodzenia czy rozczarowania. Kiedy jednak uczucie pustki i rozpaczy zawładnie tobą, nie mija i nie pozwala Ci cieszyć życiem jak dotychczas, może się okazać, że cierpisz na depresję. W Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z tym schorzeniem. Według szacunków WHO do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Pacjenci z depresją bardzo często doświadczają także zaburzeń snu. Bezsenność nie tylko zwykle idzie w parze z depresją, ale również podwyższa ryzyko jej wystąpienia.

Bezsenność dotyka coraz większej liczby osób i niedługo będzie ją można nazywać chorobą cywilizacyjną. Zwana inaczej insomnią, polega na zaburzeniach rytmu snu. Osoby cierpiące na bezsenność mają kłopoty z zasypianiem, a ich sen jest bardzo lekki i łatwo go przerwać - jakby mózg stałe pozostawał w stanie czuwania. Przez to sen jest nieefektywny, chory budzi się zmęczony i rozdrażniony, a w konsekwencji ma problemy z koncentracją i wzmożonym stresem. Przyczyny bezsenności są różne, tak samo jak różne są metody walki z nią.

Uzależnienie stanowi nabytą, silną potrzebę wykonywania jakiejś czynności bądź zażywania jakiejś substancji psychoaktywnej. Klasyfikowane jest jako stan zaburzenia psychicznego i fizycznego, który powoduje zmianę w dotychczasowym sposobie zachowania. Objawami uzależnienia, które występują przy każdym rodzaju nałogu są:

• częste, powtarzane zachowania, nad którymi uzależniony traci kontrolę,

• nałóg zajmuje znaczną część czasu,

• pojawiają się problemy natury zdrowotnej, psychicznej, emocjonalnej, zawodowej, rodzinnej,

• po odstawieniu substancji psychoaktywnych lub zaprzestaniu wykonywania określonych czynności pojawia się zespół abstynencyjny.

Diagnoza nałogu możliwa jest w momencie, kiedy występują 3 objawy, które utrzymują się przez dłuższy czas. Uzależnienie zgodnie z klasyfikacją ICD-10 jest chorobą, która nieleczona prowadzi do degradacji życia społecznego i destrukcyjnie wpływa na zdrowie uzależnionego, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Problemy związane z uzależnieniem często wpływają na wiele sfer życia naszego oraz naszych bliskich. Picie alkoholu, palenie tytoniu czy przyjmowanie narkotyków zwykle negatywnie odbija się nie tylko na naszym zdrowiu fizycznym, ale również psychicznym.

Uzależnienia od czynności (np. od pracy, zakupów, internetu czy hazardu) często sprawiają, że tracimy czas i pieniądze, mamy coraz gorszy kontakt z rodziną oraz najbliższymi.

Umów e-wizytę

Pierwsza wizyta 99 zł