Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Kobieta

Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Cystit

Każda kobieta narażona jest na różnego rodzaju infekcje intymne.

Rodzaj infekcji uzależniony jest od patogenu, czyli czynnika chorobotwórczego, który daną infekcję wywołuje. Patogenami wywołującymi infekcje intymne mogą być wirusy, pasożyty, bakterie oraz grzyby. Niektóre bakterie oraz grzyby stanowią naturalną florę mikrobiologiczną pochwy, jednak muszą pozostawać w równowadze.

Najczęściej diagnozowane są infekcje bakteryjne, w drugiej kolejności są te wywołane przez grzyby, zwykle drożdżaki Candida albicans, które są właśnie naturalną częścią flory mikrobiologicznej pochwy, jednak gdy dochodzi do jej zaburzenia, zaczynają się namnażać wywołując kandydozę (drożdżycę) - popularnie nazywaną grzybicą pochwy.

Umów e-wizytę

Spis treści:

  1. Czynniki sprzyjające rozwojowi kandydozy – grzybicy pochwy
  2. Objawy
  3. Leczenie
  4. Profilaktyka
  5. Dlaczego grzybica pochwy powraca?
  6. Grzybica pochwy leki – jakie przyjmować?
  7. Nieleczona grzybica pochwy: konsekwencje

Grzybica pochwy – przyczyny:

Czynniki mogące zaburzyć równowagę flory mikrobiologicznej pochwy i tym samym mieć wpływ na rozwój kandydozy, mogą być bardzo różne, zarówno mające związek z gospodarką hormonalną:

  • ciąża
  • menopauza
  • zaburzenia hormonalne
  • tabletki antykoncepcyjne

a także z trybem życia:

  • stres
  • nieprawidłowa dieta
  • nieodpowiednia higiena intymna
  • niewyleczone infekcje

lub z innymi czynnikami, np.:

  • choroby metaboliczne, np. cukrzyca
  • zakażenie podczas stosunku seksualnego
  • długotrwała antybiotykoterapia
  • obniżona odporność organizmu

Grzybica pochwy – jak wygląda? 

Najczęstszymi objawami grzybicy pochwy są:

  • swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie pochwy i sromu
  • uczucie suchości w pochwie
  • wydzielina o charakterystycznej konsystencji twarogu
  • pieczenie podczas stosunku lub oddawania moczu

Leczenie

W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na grzybicę pochwy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem, najszybciej można to zrobić online. Na podstawie wywiadu, lekarz ginekolog może zlecić dalsze badania i postawić trafną diagnozę, a następnie wdrożyć odpowiednią kurację.

Kandydozę najczęściej leczy się lekami przeciwgrzybiczymi. Mogą to być leki o działaniu miejscowym, czyli maści, kremy lub globulki dopochwowe.

Można również zastosować probiotyki ginekologiczne doustne lub dopochwowe.

W przypadku bardzo zaawansowanej lub nawracającej grzybicy stosuje się leki doustne.

Należy pamiętać, aby nie przerywać kuracji, gdy tylko ustąpią objawy. Kurację należy doprowadzić do końca, w przeciwnym razie niewyleczona, a zaleczona kandydoza może nawracać.

Profilaktyka

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy, należy dbać o higienę intymną:

  • nie stosować drażniących, zapachowych żeli, płynów do kąpieli itp.
  • nosić bawełnianą bieliznę
  • nie korzystać z cudzych ręczników i bielizny
  • nie stosować antybiotyków w nieuzasadnionych przypadkach (przeziębienie, infekcja wirusowa)
  • unikać przypadkowych kontaktów seksualnych
  • w toaletach publicznych nie siadać bezpośrednio na desce klozetowej
  • nie przebywać zbyt długo w mokrych strojach kąpielowych,

ale również:

  • dobrze się odżywiać, unikać zbyt dużej ilości węglowodanów
  • rozładowywać stres
  • wszelkie niepokojące objawy dotyczące naszego organizmu konsultować z lekarzem.

Dlaczego grzybica pochwy powraca?

Istnieje wiele powodów, dla których infekcje grzybicze pochwy mogą powracać, a jednym z najważniejszych jest poziom pH. Naturalna flora pochwy składa się z wielu różnych bakterii, które żyją równowadze. Kiedy ta równowaga zostaje zaburzona, może to prowadzić do rozwoju infekcji grzybiczej.

Jeżeli doskwiera Ci nawracająca przyczyna pochwy, jednym z powodów mogą okazać się częste wizyty na basenie lub w saunie. Warto ograniczyć je i sprawdzić, czy grzybica ustanie. 

Grzybica pochwy to dolegliwość, która może pojawić się u każdej kobiety, niezależnie od wieku, czy także stanu zdrowia. Choć jej przyczyn jest wiele, to jednak nawrót choroby zdarza się najczęściej po wizycie na basenie lub stosunku seksualnym, podczas którego partner był zakażony grzybicą. 

W basenach, jacuzzi czy innych miejscach publicznych można łatwo zarazić się grzybicą pochwy poprzez kontakt z wilgotnymi powierzchniami, na których ktoś zarażony pozostawił mikroskopijne cząsteczki chorobotwórczych grzybów. Dlatego też warto zawsze korzystać z osobistych ręczników i przestrzegać zasad higieny.

Istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny, profilaktyka, a także odpowiednie leczenie w przypadku pojawienia się objawów choroby.

Grzybica pochwy leki – jakie przyjmować? 

Jeśli pojawią się pierwsze objawy infekcji intymnej, zastosuj dostępne leki przeciwgrzybicze bez recepty, które pomogą złagodzić dolegliwości. Preparaty zawierają substancje łagodzące stan zapalny, takie jak jony srebra, kwas borny lub zioła, jak również substancje z grupy imidazoli, w tym klotrimazol lub fentikonazol, które blokują enzym niezbędny do produkcji ergosterolu.

Dotknęła Cię nagła grzybica pochwy? Leki bez recepty to najszybszy i często skuteczny ratunek. Najczęściej polecany jest krem z klotrimazolem. Użyj go 2-3 razy dziennie, aż objawy ustaną. Oprócz leków przeciwgrzybiczych, warto skorzystać z nasiadek z płynów lub mieszanki ziołowych, takich jak rumianek, szałwia, nagietek i kora dębu, które mają działanie przeciwzapalne i ściągające, co przynosi ulgę w swędzeniu okolic intymnych. Dodatkowo, w celu uzupełnienia terapii przeciwgrzybiczej, warto zastosować probiotyki ginekologiczne, które pomogą przywrócić naturalną mikroflorę pochwy i zapobiec nawrotom infekcji grzybiczych.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów, należy skonsultować się z lekarzem. Infekcje intymne mogą być objawem poważniejszych chorób, a nieprawidłowe leczenie może pogłębić problem, dlatego warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Nieleczona grzybica pochwy: konsekwencje

Nieleczona grzybica pochwy może prowadzić do różnych konsekwencji dla zdrowia kobiety. Co może Ci grozić, jeśli będziesz bagatelizować objawy lub nie rozpoczniesz leczenia na czas?

Nieleczona i nawracająca grzybica pochwy może prowadzić do zapalenia dróg moczowych, które również są bolesne i uciążliwe. Leczenie stanie się dłuższe i bardziej kosztowne. 

Kobiety z nieleczoną grzybicą pochwy są bardziej narażone na infekcje przenoszone drogą płciową, ponieważ bakterie i wirusy łatwiej przenikają przez uszkodzone błony śluzowe.

Grzybica pochwy powoduje dyskomfort podczas stosunku. Ma on duży wpływ na życie seksualne kobiety.

Czujesz, że rozwija się u Ciebie grzybica pochwy? Objawy z początku mogą nie być nasilone, jednak z czasem staną się bardzo dokuczliwe i skutecznie utrudnią Ci funkcjonowanie. Zareaguj na czas i skorzystaj z konsultacji z lekarzem online.

Gdy tylko zauważysz u siebie objawy opisane w artykule, koniecznie zgłoś się do lekarza. W Med24 szybko i bez wychodzenia z domu, skonsultujesz swój problem z ginekologiem online, który zaleci badania i leczenie.

Wizyta u ginekologa 139 zł

 

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć