Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Problemy sezonowe
Seks
Kobieta
Podróż
Nagłe przypadki
Zdrowie

Infekcje intymne na wakacjach - jak im zapobiec?

Letnie wyjazdy, kąpiele słoneczne i  beztroski czas. Na to wszystko czekamy zazwyczaj wiele miesięcy ze szczególnym utęsknieniem. Niestety czas urlopów nie jest wolny od przykrych dolegliwości zdrowotnych i ma także swoje ciemne strony. Jedną z nich mogą być infekcje intymne. Jak się przed nimi uchronić i co zrobić jeżeli już nam się przytrafią?

Letnie wyjazdy, kąpiele słoneczne i  beztroski czas. Na to wszystko czekamy zazwyczaj wiele miesięcy ze szczególnym utęsknieniem. Niestety czas urlopów nie jest wolny od przykrych dolegliwości zdrowotnych i ma także swoje ciemne strony. Jedną z nich mogą być infekcje intymne. Jak się przed nimi uchronić i co zrobić jeżeli już nam się przytrafią?

Umów e-wizytę

Spis treści:

  1. Przyczyny infekcji intymnych
  2. Wakacyjne kłopoty - jakie są objawy infekcji intymnych?
  3. Infekcja intymna - co dalej?
  4. Jak dbać o higienę intymną latem i w czasie wakacji?

Przyczyny infekcji intymnych 

Wysokie temperatury i wilgoć to idealne warunki dla rozwoju grzybów i baketrii. Jeżeli do tego dodamy kąpiele w basenach, wizyty w publicznych toaletach, to wystąpienie infekcji intymnej wzrasta. Największe narażenie dotyczy grzybicy i zakażenia bakteryjnego. Kobiecą pochwę zamieszkuje około 200 gatunków przyjaznych grzybów i bakterii, z których najpopularniejsze są pałeczki kwasu mlekowego Lactovacillus. Flora, zwana mikrobiotą, chroni drogi moczowo-płciowe przed zakażeniami. Jest to sfera bardzo podatna na różnego typu zakażenia. Pochwa jest fizjologicznie miejscem zasiedlenia wielu mikroorganizmów, zarówno bakterii, jak i grzybów, w sprzyjających warunkach ulegają one patologicznemu namnożeniu wywołując objawy infekcji. Na jej wpływ ma wiek, hormony, przyjmowane leki, spożywanie cukrów prostych, odporność naszego organizmu oraz czynniki zewnętrzne. To wszystko może przyczynić się do powstawania infekcji:

  • zmiana naszych zachowań żywieniowych: latem chętniej sięgamy po słodkie gofry, lody, frytki. Niestety cukry proste sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych.
  • korzystanie z publicznych toalet
  • pływanie w basenie
  • przesiadywanie w mokrym kostiumie na wilgotnym ręczniku
  • przyjmowane leki: szczególnie antybiokoterapia, sterydy i leki immunosupresyjne

Infekcjami intymnymi zagrożone są także kobiety w ciąży, u których dochodzi do zmiany pH wydzieliny pochwowej z kwaśnej na zasadową, co jest sprzyjającym warunkiem do rozwoju drobnoustrojów.

Wakacyjne kłopoty - jakie są objawy infekcji intymnych?

1. Grzybica: podstawowym objawem jest świąd, podrażnienie pochwy i sromu, obfita biała wydzieliny o wyglądzie twarogu, zaczerwienienie okolic intymnych. Czasami uczucie pieczenia, zwłaszcza podczas stosunku lub oddawaniu moczu.

2. Zakażenie bakteryjne: czasami może przebiegać bezobjawowo, ale najczęściej cechuje się szarobiałą, jednorodną wydzieliną, o nieprzyjemnym zapachu.

Infekcja intymna - co dalej?

Jeżeli nie udało nam się ustrzec przed infekcją intymną, warto wiedzieć, jak postępować dalej, żeby zatrzymać rozwój choroby.

Priorytetem jest przywrócenie naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy.

W aptekach są dostępne probiotyki w postaci globulek lub tabletek. Odbudowują mikroflorę i zwalczają szkodliwe patogeny, także dzięki temu pomagają zmniejszyć stan zapalny i objawy.

Jeżeli wybieramy się na wakacje, to nawet gdy nie mamy objawów infekcji, warto zabrać ze sobą do podróżnej apteczki probiotyk z Polski. Dzięki temu będziemy mogły zadziałać natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów i zaoszczędzimy czas podczas urlopu. W przypadku zakażeń bakteryjnych możemy sięgnąć po preparaty z apteki bez recepty, z klotrimazolem. Natomiast w przypadku każdej infekcji intymnej lub nawet podejrzenia, warto skonsultować się z lekarzem, żeby wiedzieć, jak postępować. Okazuje się bowiem, że stres również ma wpływ i może wysuszyć błonę śluzową pochwy, a przez to zaburzać równowagę bakteryjną.

Jak dbać o higienę intymną latem i w czasie wakacji?

  • higiena - oczywiście musimy o niej pamiętać przez cały rok, ale latem szczególnie. Warto myć miejsca intymne dwa razy dziennie. Najlepiej środkami przeznaczonymi do higieny intymnej, ponieważ inne kosmetyki mogą wysuszyć śluzówkę, co wywołuje swędzenie i sprzyja rozwojowi bakterii i drożdżaków. Niewskazane jest używanie gąbek i ważny jest kierunek mycia: od przodu do tyłu, ponieważ bakterie z okolic odbytu mogą wywołać infekcje. W podróży pomocne może być używanie nawilżonych chusteczek przywracających naturalne pH
  • bielizna - najlepiej z naturalnych, przewiewnych materiałów, które chronią przed poceniem się miejsc intymnych
  • dieta - zadbaj o urozmaicone dania pełne warzyw i owoców, unikaj spożywania zbyt dużej ilości cukrów prostych
  • kontakty seksualne - unikaj przypadkowych zbliżeń, które mogą powodować infekcje oraz inne choroby. Jeżeli już dojdzie do zbliżenia, pamiętaj o prezerwatywie i ewentualnie o żelach nawilżających
  • wkładki podczas menstruacji - w tym czasie również jest zachwiana równowaga bakteryjna pochwy, dlatego warto używać nieperfumowanych podpasek i tamponów i często je wymieniać
  • ostrożność - szczególnie podczas korzystania z publicznych toalet, które są siedliskiem drobnoustrojów. Dobrym rozwiązaniem jest zabieranie ze sobą jednorazowych nakładek, które chronią nas przed kontaktem z drobnoustrojami
  • kąpiele z głową - po wyjściu z basenu, jeziora czy morza najlepiej wziąć prysznic i przebrać się w suche ubranie lub zmienić mokry kostium na suchy. Opalanie się w mokrym kostiumie na wilgotnym ręczniku nawet jeśli przynosi nam ukojenie i jest miłe, nie jest najlepszym pomysłem
  • profilaktyka - możesz używać probiotyków ginekologicznych, które dbają o prawidłową florę bakteryjną pochwy i mogą zapobiec rozwojowi infekcji

Tak, jak w przypadku wszystkich problemów zdrowotnych sprawdza się znana zasada: lepiej zapobiegać, niż leczyć, ale jeżeli już mamy lub podejrzewamy u siebie infekcję intymną, najważniejsza jest szybka diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W tym celu niezwykle pomocne okazują się konsultacje online, które gwarantują zarówno diagnozę, jak i otrzymanie informacji o dalszym postępowaniu.

Nie bagatelizujmy infekcji intymnych, ponieważ stan zapalny może powracać i stać się przykrym, ale praktycznie nieodłącznym towarzyszem. Dodatkowo bardzo często bez wyraźnych sygnałów, może atakować szyjkę macicy, cewkę moczową i pęcherz. Konsekwencją nieleczonej infekcji mogą być zrosty, bezpłodność oraz rozprzestrzenienie się drożdżycy po całym organizmie. 

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć