Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie psychiczne
Zdrowie

Depresja a relacje międzyludzkie - jak choroba wpływa na kontakty z najbliższymi?

depression work

Osoby zmagające się z depresją mają tendencję do unikania kontaktów międzyludzkich. Chorym o wiele trudniej jest nawiązywać nowe znajomości oraz pielęgnować dotychczasową przyjaźń. Wycofanie się z podejmowania interakcji jest normalne — cierpiący woli samodzielnie mierzyć się z bólem. Warto pamiętać, że relacje międzyludzkie mogą mieć zbawienny wpływ na chorego i przyspieszają postępy w terapii.

Umów e-wizytę

Spis treści:

  1. Jak rozwój depresji ma wpływ na relacje międzyludzkie?
  2. Jak relacje międzyludzkie wpływają na rozwój lub zmniejszenie depresji?
  3. Jak otworzyć się na innych w depresji?
  4. Jak pomóc osobie z depresją?

Jak rozwój depresji ma wpływ na relacje międzyludzkie?

Depresja może postępować niezauważalnie. Osoby dotknięte tą chorobą zaczynają unikać towarzystwa i powoli ograniczają swoją aktywność. Wmawiają sobie, że nie zasługują na miłość i sympatię, a jednocześnie czują się nierozumiane przez bliskich oraz resztę społeczeństwa. Brak drugiego człowieka i zaniechanie wykonywania pochłaniających zajęć sprawiają, że ich stan psychiczny pogarsza się jeszcze bardziej. Wpływ depresji na relacje międzyludzkie jest bardzo wyraźny. Zamknięcie się na innych prowadzi do powstania błędnego koła — im poważniejsza depresja, tym mniejsza ochota na spotkania z ludźmi, z kolei brak kontaktu z przyjaciółmi i rodziną  potęguje uczucie przygnębienia.

Wpływ choroby na kontakty z najbliższymi to bardzo ważny temat. Jednym z kluczowych zagadnień jest depresja a relacje z matką i innymi członkami rodziny. Niestety, osoby, które chory uważa za szczególnie ważne, często nieświadomie doprowadzają do stałego pogarszania się jego kondycji psychicznej. Dlaczego tak się dzieje? Większość ludzi wciąż nie rozumie, skąd bierze się długotrwały spadek nastroju i wycofanie się z życia społecznego. Bliscy czują się zobowiązani do wyciągnięcia chorego z łóżka, dlatego zaczynają go krytykować i dawać mu niepotrzebne rady. Chociaż takie działania podejmowane są w dobrej wierze, to niestety przynoszą odwrotny skutek. Słowa wypowiadane przez rodzinę i przyjaciół mogą powodować wyrzuty sumienia i tylko pogłębiać depresję.

Jak zapobiec sytuacji, w której bliscy przyczyniają się do postępu choroby? Potrzebne jest obustronne zrozumienie. Osoba cierpiąca na depresję nie powinna czekać, aż nabierze ochoty na wyjście z domu — to może nie nastąpić. Konieczne jest chwilowe pokonanie złego nastroju i podjęcie działania. Otoczenie chorego musi wykazać się wyrozumiałością — depresja nie jest wymysłem, a poważną dolegliwością. Każdego, kto się z nią zmaga, należy otoczyć troskliwą opieką.

Jak relacje międzyludzkie wpływają na rozwój lub zmniejszenie depresji?

Wpływ depresji na relacje międzyludzkie jest bardzo silny — brak kontaktu ze znajomymi prowadzi do rozwoju choroby, jednak zrozumienie ze strony najbliższych może złagodzić przygnębienie oraz brak ochoty do podejmowania aktywności. Osoba cierpiąca na depresję zaczyna unikać ludzi, a oni robią dokładnie to samo. Najbliżsi myślą, że ich przyjaciel chce po prostu zostać sam. W takiej sytuacji izolacja społeczna rośnie, a stan chorego się pogarsza. Samotność sprawia, że depresja staje się coraz głębsza. W rzeczywistości prawie każdy człowiek pragnie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, jednak smutna oraz wyizolowana osoba potrzebuje zachęty od drugiej strony.

Osoba cierpiąca na depresję może wpływać swoim zachowaniem na zaburzenie relacji w związku lub rodzinie. Jej drażliwość i negatywne nastawienie wyraźne zakłócają rodzinne funkcjonowanie. Taki człowiek przestaje interesować się domem, dziećmi oraz życiem seksualnym. Zdrowi często skarżą się, że samo przebywanie w otoczeniu chorego wywołuje u nich uczucie przygnębienia. Okazuje się, że cierpi nie tylko jedna, osoba, a cała rodzina — tak działa depresja. Relacje międzyludzkie są potrzebne każdemu człowiekowi, niezależnie od tego, w jakiej kondycji psychicznej się znajduje. Obecność drugiego człowieka sprawia, że chory odnajduje równowagę i chociaż przez chwile czuje się zdrowy. Wyrozumiali bliscy potrafią zmotywować do działania, podbudować i dać potrzebną nadzieję.

Jak otworzyć się na innych w depresji?

Depresja a relacje z innymi to prawdziwy temat rzeka. Jak chory może pokazać innym ludziom, że potrzebuje ich pomocy? Im szybciej odważy się działać, tym lepiej. Warto otworzyć się na bliskich, którzy wykazują się troską i chcą, żeby wszystko wróciło do normy. Konieczne będzie chwilowe pokonanie złych myśli, które atakują chorego i próbują przekonać go, że nie jest nic wart, a podejmowanie aktywności tylko go zmęczy. Dobrym pomysłem będzie poproszenie o pomoc bliskiego przyjaciela lub członka rodziny. Na dobry początek warto umówić się na wspólny spacer lub krótkie spotkanie. Dzięki temu cierpiący na depresję poczuje się zobowiązany i łatwiej będzie mu wyjść z domu.

Chory powinien wiedzieć, że otwarte mówienie o problemach nie jest oznaką słabości, a przejawem odwagi. Kiedy człowiek boryka się z problemami, to ciężko jest mu otwierać się przed innymi ludźmi — nawet, jeśli bezgranicznie im ufa. Zamiast ukrywać swój niepokój i smutek, warto szczerze porozmawiać z najbliższymi. Jeżeli znajomi zostaną poinformowani, co dzieje się w życiu ich przyjaciela, to łatwiej będzie im zrozumieć pewne sytuacje. Dzięki temu dowiedzą się, że nieobecność na przyjęciu urodzinowym wcale nie oznacza braku sympatii, a jest spowodowana depresją. Chociaż przyznanie się do problemów może być zadaniem trudnym, to zaufane osoby docenią szczerość, wykażą zrozumienie i otoczą chorego troską.

Wskazana jest terapia psychologiczna. Jej efekty mogą nie być zauważalne od razu, jednak po kilku lub kilkunastu tygodniach chory odczuje pewne zmiany. Regularne rozmowy z profesjonalistami pozwalają dostrzec, że niektóre zachowania przyjaciół i rodziny były źle interpretowane przez cierpiącego na depresję. Czasem najbliżsi popełniają pewne błędy wynikające z niewiedzy lub nadmiernej troski, a często robią wszystko, co w ich mocy, by cierpiąca osoba poczuła się lepiej. Terapia pozwala dostrzec zarówno złe, jak i dobre zachowania otoczenia. Wsparcie ze strony zaufanych osób dodaje choremu siły do działania, a bezwarunkowe zrozumienie i akceptacja mogą przyspieszyć proces zdrowienia.

Jak pomóc osobie z depresją? 

Bliscy często zastanawiają się, jak mogą pomóc osobie, która zmaga się z brakiem chęci do życia. Po pierwsze należy zrozumieć, czym tak naprawdę jest depresja. Relacje międzyludzkie odgrywają kluczową rolę w walce z tą chorobą i nigdy nie wolno lekceważyć ich dobroczynnego wpływu na stan chorego. Jak rozpoznać, że ważna osoba zmaga się z permanentnym przygnębieniem? To nie zawsze jest proste, jednak depresja zazwyczaj wiąże się z:

  • obniżeniem nastroju,
  • utratą jakichkolwiek zainteresowań,
  • ograniczeniem aktywności,
  • osłabieniem koncentracji i brakiem apetytu,
  • pesymizmem i niską samooceną.

Depresji nie powinno diagnozować się na własną rękę — w razie podejrzeń warto udać się z bliskim do specjalisty. Jeśli przypuszczenia okażą się trafne, to rodzina i przyjaciele przede wszystkim powinni okazać wsparcie. Mówienie choremu, by wziął się w garść albo przestał się wygłupiać, jedynie pogorszy sytuację. Warto pozostać blisko cierpiącego, angażować go w proste czynności i doceniać każdą inicjatywę z jego strony. Osoba zmagająca się z depresją musi wiedzieć, że może liczyć na swoich przyjaciół i rodzinę w każdej sytuacji. Ta świadomość pomoże jej w walce i przyspieszy powrót do równowagi psychicznej.

Podsumowanie

Nie ulega żadnej wątpliwości, że wpływ depresji na relacje międzyludzkie jest silny i zauważalny przez obie strony. Choroba nie dotyka tylko jednej osoby, a całe jej otoczenie. Istotną rolę w leczeniu zdrowia psychicznego odgrywa terapia. Jej skuteczność jest bardzo wysoka, chociaż osiągnięcie jej założeń wymaga czasu. Dzięki niej, chory na depresję może zmienić negatywne przekonania i sposób postrzegania rzeczywistości, skupić się na relacjach z najbliższymi oraz popracować nad zachowaniami, które są dla niego szkodliwe. Terapia zazwyczaj podzielona jest na sesje i uwzględnia zadania domowe. Spotkania powodują, że osoba chora stopniowo wraca do wykonywania codziennych czynności i łatwiej radzi sobie z problemami. Taka metoda leczenia depresji przynosi widoczne efekty oraz sprawia, że po wyzdrowieniu pacjent znowu może cieszyć się życiem.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć