Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie psychiczne
Zdrowie
Telemedycyna

Pierwsza wizyta u psychologa – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u psychologa – jak się przygotować?

Właśnie doświadczasz w swoim życiu trudnych momentów? Nie jesteś w stanie uporać się ze swoimi lękami? Czujesz się osamotniony i niezrozumiany przez otoczenie? A może doskwierają Ci wahania nastroju lub cierpisz na bezsenność? Niezależnie od tego, co stoi za pogorszeniem Twojej kondycji psychicznej, możesz, a nawet powinieneś zgłosić się do specjalisty. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa i w jaki sposób się do niej przygotować? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej Ci będzie zrobić pierwszy krok w stronę lepszego samopoczucia i dowiedz się, jak uzyskać pomoc psychologiczną bez wychodzenia z domu!

Wizyta 99 zł

Psycholog Standard

Spis treści: 

  1. Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa online? Kilka praktycznych porad
  2. Co się dzieje podczas pierwszej wizyty u psychologa? Poznaj przebieg spotkania
  3. O czym rozmawiać z psychologiem? Tematy, które możesz poruszyć
  4. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa? Oczekiwania vs. rzeczywistość
  5. Ile trwa wizyta u psychologa online, czyli czas trwania sesji

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa online? Kilka praktycznych porad

Pierwsza wizyta u psychologa często wzbudza stres i niepokój – i to niezależnie od tego, czy odbywa się ona w gabinecie czy w formie teleporady. I nic w tym dziwnego – w końcu wymaga ona odsłonięcia się ze swoimi lękami i trudnościami przed obcą osobą. Jak przygotować się do wizyty u psychologa, żeby zmniejszyć ten strach? Aby czuć się pewniej, możesz wcześniej zastanowić się nad kwestiami, które chcesz poruszyć podczas konsultacji. Pomoże Ci w tym zadanie sobie m.in. poniższych pytań.

  • Jaki jest mój największy problem? 
  • Od jakiego czasu zmagam się z tym problemem?
  • Jak moje trudności wpływają na moje codzienne funkcjonowanie?
  • Jakie objawy mi doskwierają?
  • Co chciałbym zmienić w swoim życiu?

Obawiasz się, że w trakcie wizyty zapomnisz o najważniejszych kwestiach? W takim razie spisz je sobie na kartce. Pomocne może okazać się zrobienie notatek na temat towarzyszących Ci objawów, lęków, wątpliwości, doświadczeń oraz wizji na przyszłość. Jeśli zdecydowałeś się na wizytę u psychologa online, zadbaj również o kwestie techniczne, zwłaszcza o dobrą jakość połączenia telefonicznego lub internetowego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wszelkie zakłócenia podczas rozmowy mogą być dla Ciebie źródłem dodatkowego stresu. 

Postaraj się odbyć konsultację w takim miejscu, które jest dla Ciebie bezpieczne i w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. W miarę możliwości zadbaj o ciszę i pozbądź się dodatkowych bodźców, np. w postaci grającego radia lub telewizora oraz powiadomień na komputerze i telefonie. A jak rozmawiać z psychologiem, aby wynieść z takiej porady jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim postaw na szczerość, nawet jeśli czujesz wstyd lub opór. Pamiętaj, że lepiej jest odmówić odpowiedzi na pytanie, niż podawać nieprawdziwe fakty. Ponadto warto na bieżąco dzielić się swoimi odczuciami, nawet jeśli nie są one pozytywne.

Umów się na konsultację psychologiczną

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 99 zł

Wizyta online u lekarza specjalisty

WARTO WIEDZIEĆ!

Podczas pierwszej wizyty niektórzy psycholodzy sięgają po testy psychologiczne, które pomagają im w postawieniu diagnozy i głębszym zrozumieniu problemu pacjenta.

Co się dzieje podczas pierwszej wizyty u psychologa? Poznaj przebieg spotkania

Jesteś ciekaw, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa online? Jedno jest pewne – nie odbiega ona swoją jakością i przebiegiem od tej odbywającej się w gabinecie. Na początek specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, aby Cię lepiej poznać. W trakcie jego trwania możesz zostać zapytany o swój wiek, stan cywilny, sytuację zawodową i mieszkaniową, wykonywany zawód, a nawet doskwierające Ci choroby i na co dzień przyjmowane leki – w końcu one również mogą oddziaływać na Twoje samopoczucie psychiczne. Ponadto mogą paść pytania o to:

  • kiedy pojawił się Twój problem, 
  • jakich doświadczasz objawów psychicznych i somatycznych,
  • co działo się przed wystąpieniem Twojego problemu, 
  • jak Twoje trudności wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie, 
  • jak wyglądają Twoje relacje z innymi, 
  • jak radzisz sobie z przykrymi objawami, 
  • jak wyglądało Twoje dzieciństwo, 
  • czy problem, z którym się zmagasz, pojawiał się już wcześniej, 
  • czego oczekujesz od psychologa,
  • czy masz już na swoim koncie leczenie psychologiczne lub psychiatryczne.

Podczas konsultacji z psychologiem online znajdzie się przestrzeń na Twoje pytania. Będzie to dobry moment, aby rozwiać wszystkie nurtujące Cię wątpliwości, a także podzielić się swoimi oczekiwaniami. Nie bój się wprost mówić o swoich lękach i obawach – takie podejście nie tylko pomoże Ci rozładować napięcie, ale również będzie wskazówką dla psychologa, w jaki sposób ma prowadzić z Tobą rozmowę i na czym się skupić. Gdy zajdzie taka konieczność, zaproponuje Ci on kolejne spotkanie lub skieruje Cię na psychoterapię bądź wizytę psychiatryczną.

WARTO WIEDZIEĆ!

Psycholog nie jest lekarzem, więc nie posiada uprawnień do wypisywania recepty. Jeśli uzna, że potrzebujesz leczenia farmakologicznego, zostaniesz przez niego skierowany do psychiatry. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa? Oczekiwania vs. rzeczywistość

NIe bez powodu pierwsza wizyta u psychologa wzbudza tak powszechny lęk – w końcu wokół porad psychologicznych narosło mnóstwo mitów. Boisz się, że zostaniesz przyparty do muru i od razu będziesz musiał dzielić się najbardziej traumatycznymi doświadczeniami? Oczami wyobraźni widzisz, jak psycholog ocenia Twoje wybory życiowe lub umniejsza Twoim problemom? A może Twoim największym lękiem jest to, że ktoś poza nim dowie się o Twoich trudnościach? Jeśli Twoja odpowiedź na którekolwiek z zadanych pytań brzmi tak, możesz odetchnąć z ulgą, ponieważ Twoje obawy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. 

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, a to oznacza, że nie ma on prawa dalej przekazywać informacji, którymi się z nim dzielisz. Może on zrobić to jedynie w sytuacji, gdy dowie się o popełnieniu przestępstwa lub uzna, że Tobie lub osobom z Twojego otoczenia grozi niebezpieczeństwo. Pamiętaj, że to Ty w głównej mierze decydujesz o tym, w jaki sposób przebiegnie Wasza rozmowa. Usłyszałeś pytanie, na które na razie nie chcesz odpowiadać? Wiedz, że wcale nie musisz tego robić i nikt nie będzie Cię do tego zmuszał. Ważne jednak, abyś jasno to zakomunikował. 

Przed odbyciem pierwszej wizyty u psychologa wiele osób wyobraża ją sobie jak rozmowę z najbliższym przyjacielem, jednak jest to nieco mylny obraz. Owszem, specjalista udzieli Ci wsparcia, jednak będzie ono wyglądało nieco inaczej niż w przypadku zwierzeń bliskiej osobie. Oczywiście możesz liczyć na wysłuchanie, zrozumienie i współczucie, jednak celem psychologa nie jest udzielanie Ci konkretnych rad, a pomoc w nazwaniu Twojego problemu, dokopaniu się do jego źródła oraz znalezieniu skutecznego rozwiązania. Możesz mieć pewność, że nikt nie będzie Cię oceniał, krytykował ani stawiał Ci wymagań. 

Wizyta 99 zł

Psycholog Standard

O czym rozmawiać z psychologiem? Tematy, które możesz poruszyć

Zastanawiasz się, o czym rozmawiać z psychologiem? Odpowiedź brzmi – o wszystkim, co wpływa na Twoje samopoczucie psychiczne. Aby móc skorzystać z jego pomocy, wcale nie musisz być w dużym kryzysie emocjonalnym – równie dobrze możesz zgłosić się do niego z „drobnymi” problemami, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie. Jakie dokładnie kwestie możesz z nim poruszyć? Praktycznie każdą, włączając w to: 

  • bezsenność,
  • wahania nastrojów, 
  • autoagresję,
  • myśli samobójcze,
  • agresywne zachowania względem innych, 
  • zamrożenie emocjonalne,
  • wybuchy złości, gniewu i płaczu, 
  • problemy w relacjach z ludźmi, 
  • trudności w podejmowaniu decyzji, 
  • brak motywacji do działania, 
  • wypalenie zawodowe, 
  • przewlekły stres, 
  • niską samoocenę, 
  • traumatyczne wydarzenia (choroba, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, rozwód), 
  • stany depresyjne, 
  • objawy psychosomatyczne, 
  • napady paniki, 
  • uzależnienia, 
  • zaburzenia odżywiania. 

O czym rozmawiać z psychologiem, jeśli nie o wyżej wspomnianych kwestiach? Wiedz, że konsultacja psychologiczna jest wskazana nie tylko w przypadku kryzysu psychicznego. Równie dobrze możesz potraktować ją jako jeden z elementów swojego rozwoju osobistego. Na ogół czujesz się dobrze, ale chcesz wprowadzić jakieś zmiany w swoim życiu? Chciałbyś częściej wychodzić ze swojej strefy komfortu i budować jeszcze bardziej satysfakcjonujące relacje? Zastanawiasz się nad zmianą pracy lub miejscem zamieszkania i nie jesteś do końca pewien, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze? A może czeka Cię rozmowa o podwyżce lub ważne wystąpienie i chcesz się do nich psychicznie przygotować? Pamiętaj, że w tych i wielu innych sytuacjach na pomoc przyjdzie Ci właśnie psycholog online! 

WARTO WIEDZIEĆ!

Konsultacja psychologiczna nie jest tym samym co psychoterapia. Psycholog zwykle udziela pomocy doraźnej, podczas gdy psychoterapeuta jest odpowiednio przygotowany do długofalowej pracy z pacjentem.

Ile trwa wizyta u psychologa online, czyli czas trwania sesji

Ile trwa wizyta u psychologa online? Wiele zależy od konkretnego specjalisty oraz miejsca, w którym przyjmuje. W Med24 konsultacja psychologiczna trwa 30 minut i niesie za sobą mnóstwo zalet. Po pierwsze jej koszt jest znacznie niższy niż w większości prywatnych gabinetów. Po drugie możesz skorzystać z niej dużo szybciej niż w stacjonarnych placówkach – niekiedy nawet tego samego dnia. I wreszcie po trzecie – proces rejestracji odbywa się przez internet i trwa zaledwie 2 minuty. 

Planujesz umówić się na teleporadę u psychologa, ale czujesz lęk przed rozmowami przez telefon? A może nie masz ochoty pokazywać się na kamerze internetowej? Wiedz, że u nas masz do wyboru aż trzy kanały komunikacji, w tym czat w aplikacji, więc możesz dopasować je do własnych preferencji. Pamiętaj, że w Med24 możesz skonsultować się nie tylko z psychologiem dla dorosłych, ale również tym dla nieletnich, a także z psychiatrą, czy, seksuologiem i terapeutą uzależnień młodzieży. Zaledwie kilka kliknięć dzieli Cię od uzyskania fachowej porady psychologicznej – i to bez wychodzenia z domu!

 

 

 

Bibliografia: 

https://www.zaufanyterapeuta.eu/porady-dla-pacjentow/jak-wyglada-pierwsza-wizyta-u-psychologa 

https://psych.org.pl/dla-psychologow/tajemnica-zawodowa-psychologa 

https://centrumharmonii.pl/pierwsza-wizyta-u-psychologa 

https://www.uwe.edu.pl/pl/blog/psycholog-a-psychoterapeuta-jakie-sa-miedzy-nimi-roznice 

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online