Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Alergie
Zdrowie

Alergolog - jak może pomóc Ci online?

 telemedycyna

Światowa Organizacja Alergii (WAO) alarmuje, że choroby alergiczne coraz bardziej zagrażają naszemu zdrowiu, stając się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Według najnowszych raportów u ponad 17 milionów Europejczyków występuje alergia pokarmowa.

Masz objawy alergii?

Umów się na konsultację z Alergologiem online

Alergolog Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 129 zł

 Alergie - znajdź pomoc 

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Znajdź pomoc

Wizyta od 59 zł

Jakie są rodzaje alergii?
  • alergia wziewna - zazwyczaj występuje wiosną, a alergenami są pyłki kwitnących roślin. W pozostałych porach roku mogą to być również inne alergeny: sierść psa, kurz, roztocza. 
  • alergia pokarmowa - związana ze składnikami pożywienia, które wywołują alergie. Do najpopularniejszych należą jaja, białka mleka krowiego, ryby, mięso, owoce, czekolada, orzechy, miód. 
  • alergia kontaktowa

Spis treści:

  1. Z jakimi objawami zgłosić się do alergologa na konsultację online?
  2. Jak przebiega proces diagnozy?
  3. Rodzaje testów
  4. Alergia - leczenie
  5. Na czym polega kuracja odczulająca?
  6. Alergia kontaktowa u dzieci
  7. Alergia kontaktowa – alergeny
  8. Jakie badania zleca lekarz alergolog?
  9. Czy musisz mieć skierowanie do alergologa, żeby umówić się na wizytę online?
  10. Alergolog online | Dlaczego warto skorzystać z e-wizyty?

Z jakimi objawami zgłosić się do alergologa na konsultację online?

  • łzawienie oczu
  • katar sienny
  • swędzenie nosa/ oczu
  • ciągłe kichanie
  • wyciek wodnistej wydzieliny z nosa
  • suchość skóry

Należy jednak pamiętać, że powyższe objawy alergii nie muszą występować jednocześnie. Częstotliwość występowania, a przede wszystkim ich rodzaj zależy bowiem od alergenu wywołującego alergię.

Do najczęstszych objawów alergii należy katar sienny. To reakcja organizmu na pyłki roślin, które rozprzestrzeniają się w powietrzu w okresie wiosenno-letnim. Objawia się przede wszystkim przez kichanie, swędzenie nosa, łzawienie oczu i zatkany nos.

Wysypka skórna występuje w postaci czerwonych, swędzących, łuszczących się bądź pęcherzykowatych zmian skórnych. Pacjenci zauważają ją na różnych częściach ciała. Zwykle jest wynikiem kontaktu z alergenem, takim jak np. pyłki, kurz, roztocza, kosmetyki, metale czy leki.

Bardzo częstym objawem alergii pokarmowej jest ból brzucha, biegunka, wymioty oraz uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Często towarzyszą im inne symptomy, takie jak trudności w trawieniu, wzdęcia czy zaparcia.

Alergia może również objawiać się poprzez problemy z oddychaniem, takie jak duszność lub kaszel.

Jak przebiega proces diagnozy?

Zarówno alergolog dziecięcy, jak i lekarz alergolog dla dorosłych podczas pierwszej konsultacji online przeprowadza wywiad z pacjentem lub z rodzicem małego pacjenta. W następnym etapie lekarz zleca badania laboratoryjne, pomagające wykryć na przykład obecność określonych przeciwciał. Bardzo ważne są testy alergiczne skórne u dzieci, które wykonuje się od 4 roku życia. Niestety nie są one zbyt przyjemne dla młodych pacjentów i wymagają sporej cierpliwości. Dlatego też u dzieci do 4 lat oraz u niemowląt przeprowadzane są przede wszystkim testy z krwi. W tym przypadku warto skorzystać z możliwości pobrania krwi w domu pacjenta, którą oferuje Med24. Jest to duża wygoda dla rodziców oraz zdecydowanie mniej stresu dla małego pacjenta. Do lekarza alergologa można się dostać bez skierowania. Wystarczy umówić się w dogodnym dla siebie terminie. Bez konieczności wychodznia z domu i stania w kolejkach. Jest to ważne szczególnie w okresie pylenia, gdy  czas oczekiwania na wizytę stacjonarną  jest wydłużony. Dzięki konsultacji online można to załatwić zdecydowanie szybciej.

Lekarz może zlecić również dodatkowe analizy - np. RTG płuc, zatok, badania krwi - by wykluczyć inne, niż alergia, przyczyny dolegliwości.

Rodzaje testów

Testy skórne

To najpopularniejsza i najprostsza metoda na znalezienie przyczyny alergii. Polega na praktycznie bezbolesnym nakłuciu, które ma pomóc w wykryciu alergenu.

Testy z krwi

Do takiego badania pobiera się próbkę krwi, jak do morfologii, i bada się w niej poziom przeciwciał IgE.

Wizyta od 99 zł

E-skierowanie na badania

Umów Wizytę Standard

Alergia - leczenie

Gdy alergia zostanie potwierdzona , lekarz ustala plan działania.

Czasem wystarczy jedynie wystrzegać się kontaktu z psem, w przypadku uczulenia na sierść lub wyeliminować z diety mleko. Trudniej jest, gdy jesteśmy uczuleni na pyłki traw lub kurz. Wtedy niezbędne są leki, a jeśli i one nie pomogą, wtedy należy porozmawiać z lekarzem o kuracji odczulającej.

Na czym polega kuracja odczulająca?

Jest to seria zastrzyków z alergenem, które przyjmujemy co 7-14 dni. Po około 2-3 miesiącach, gdy alergen osiągnie odpowiednie stężenie, podaje się dawki podtrzymujące. Zazwyczaj raz w miesiącu, natomiast cała kuracja odczulająca może potrwać nawet do 5 lat.  Im organizm młodszy, tym lepsze wyniki. Jest to związane z układem odpornościowym, który szybciej reaguje na kurację. 

Alergia kontaktowa u dzieci 

Alergię kontaktową wywołuje bezpośredni kontakt z alergenem – często doświadczają jej najmłodsi. W przeciwieństwie do alergii pokarmowej lub oddechowej, które powodują ogólnoustrojowe objawy, alergia kontaktowa daje jedynie objawy miejscowe. 

W przypadku dzieci, objawy alergii kontaktowej mogą objawiać się na skórze w postaci zaczerwienienia i łuszczenia. W niektórych przypadkach pojawia się swędząca wysypka. Charakteryzuje się podskórnymi grudkami i wypełnionymi płynem pęcherzykami. 

W przypadku dzieci, które cierpią na alergię kontaktową, bardzo ważne jest, aby nie drapały swojej skóry - skutki drapania mogą być poważne. Prowadzi ono do uszkodzenia pęcherzyków i pogorszenia objawów alergii. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma alergię kontaktową, ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na jego zachowanie i starać się zapobiegać drapaniu skóry – nawet wtedy, gdy nie może się powstrzymać. 

Alergia kontaktowa – alergeny 

Sprawdź kilka najważniejszych alergenów, które mogą być przyczyną alergii kontaktowej: 

Nikiel jest jednym z najczęstszych alergenów kontaktowych. Znajduje się w wielu przedmiotach codziennego użytku, takich jak biżuteria, klamry pasków, zegarki, klucze do samochodu. Reakcje alergiczne na nikiel często objawiają się jako zaczerwienienie, świąd i pęcherzyki na skórze.

Chrom występuje w produktach metalowych, farbach do włosów, tatuażach, klamrach do pasków i innych elementach wyposażenia. Reakcje alergiczne na chrom to: zaczerwienienie, świąd, obrzęk i pęcherzyki na ciele.

Wiele substancji zapachowych, takich jak olejki eteryczne, mogą powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych. Są powszechnie wykorzystywane w kosmetykach, mydłach, perfumach i balsamach do ciała. Reakcje alergiczne na substancje zapachowe to: zaczerwienienie, świąd, obrzęk i wysypka.

Kobalt jest częstym składnikiem farb, klejów i produktów chemicznych. Reakcje alergiczne na kobalt mogą objawiać się jako:  zaczerwienienie, świąd, obrzęk i pęcherzyki.

Kalafonia, znana również jako formaldehyd, jest często stosowana jako środek konserwujący w kosmetykach, takich jak lakier do paznokci, farby do włosów i dezodoranty. Reakcje alergiczne na kalafonię: zaczerwienienie, świąd, obrzęk i pęcherzyki.

Reakcje alergiczne na produkty gumowe i gumo-pochodne objawiają się jako: zaczerwienienie, świąd, obrzęk i wysypka.

Neomycyna jest antybiotykiem często stosowanym w maściach i kremach na skórę. Może powodować podrażnienie i zaczerwienienie. 

Jakie badania zleca lekarz alergolog? 

Poznaj 3 rodzaje testów diagnostycznych, które pozwalają na identyfikację alergii. Mogą być one zlecone przez alergologa po konsultacji online. 

  • Testy skórne – lekarz aplikuje alergeny na skórze, a następnie obserwuje reakcję skórną po upływie około 15-20 minut. Jeśli wystąpiła reakcja uczuleniowa, skóra może stać się zaczerwieniona, opuchnięta lub swędząca.
  • Testy z krwi polegają na oznaczeniu poziomu przeciwciał IgE dla poszczególnych alergenów, takich jak pyłki, roztocza, pleśnie czy zwierzęta. Badanie krwi pozwala na wykrycie obecności przeciwciał IgE, które są charakterystyczne dla reakcji alergicznych.
  • Testy prowokacyjne umożliwiają sprowokowanie reakcji alergicznej poprzez bezpośrednie wystawienie pacjenta na działanie alergenu. Testy prowokacyjne wykonuje się w różnych formach, w zależności od rodzaju alergii i podejrzanego alergenu. Mogą to być próby donosowe, dooskrzelowe lub doustne, gdzie pacjent wdycha lub spożywa określony alergen.

Czy musisz mieć skierowanie do alergologa, żeby umówić się na wizytę online?

Nie potrzebujesz skierowania, aby umówić się na wizytę online u alergologa, dlatego korzystając z usług Med24 nie musisz się udawać do lekarza pierwszego kontaktu - tak, jak w przypadku korzystania z NFZ tylko natychmiast otrzymujesz poradę od lekarza alergologa.

Alergolog Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta 129 zł

autumn blisters

Alergolog online | Dlaczego warto skorzystać z e-wizyty? 

Nie musisz długo oczekiwać na wolny termin, w czasie, gdy reakcja alergiczna się rozwija. Zareaguj jak najszybciej i pomóż sobie lub swojemu dziecku. 

E-wizytę odbędziesz wprost ze swojego domu. Gdy wysypka, zaczerwienienie lub alergia pokarmowa jest zbyt silna i nie chcesz dojeżdżać do lekarza, skorzystaj z możliwości wizyty poprzez rozmowę telefoniczną, rozmowę video lub chat sms. 

Chcesz umówić się do alergologa online? Pamiętaj, że w Med24 umówisz wizytę w kilka minut – nie musisz nigdzie dzwonić! Wystarczy, że założysz konto w naszym portalu, wybierzesz specjalistę, a także odpowiadającą Ci datę i godzinę.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć