Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Mężczyzna
Zdrowie

Choroby serca - z jakimi objawami należy zgłosić się do lekarza?

zdrowie

Choroby serca bywają podstępne. Wiele z nich rozwija się latami, nie dając o sobie znać. A gdy już się pojawią niepokojące dolegliwości, często je bagatelizujemy, zamiast skorzystać z pomocy kardiologa. W efekcie, choroby serca stały się prawdziwą epidemią, która w Polsce każdego dnia zabija ok. 500 osób. Nie ryzykuj. Poznaj objawy chorób serca, z którymi powinieneś zgłosić się do specjalisty, by zachować zdrowie, a nawet życie.

Umów e-wizytę

Spis treści:

  1. Czym są choroby serca?
  2. Objawy chorób serca – kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza
  3. Kiedy jeszcze konieczna jest pomoc lekarza?
  4. Konsultacja z kardiologiem – liczy się czas

Czym są choroby serca

Choroby serca to ogólne pojęcie odnoszące się do zaburzeń w obrębie serca. Przyczyny mogą być pierwotne (np. wady wrodzone) lub nabyte (np. zapalenie mięśnia sercowego). Choroby serca u dzieci i młodzieży zazwyczaj wynikają z wad wrodzonych. U dorosłych, najczęściej są wynikiem prowadzanego stylu życia.

Diagnostyką oraz leczeniem chorób serca zajmuje się lekarz kardiolog. Osoby, u których stwierdzono problemy z sercem, powinny znajdować się pod stałą opieką kardiologa i regularnie wykonywać zlecone przez specjalistę badania.

Objawy chorób serca – kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza

Objawy wymagające pilnej konsultacji z kardiologiem zazwyczaj pojawiają się w obrębie klatki piersiowej. Nie bagatelizuj tych sygnałów, bo możesz doprowadzić do sytuacji zagrożenia życia.

  • Ból w klatce piersiowej – odczuwany jako pieczenie, dławienie lub rozpieranie zlokalizowane za mostkiem. Może promieniować do barku, żuchwy i szyi. Najczęściej ból pojawia się podczas wysiłku fizycznego lub w wyniku zdenerwowania. Dyskomfort może pojawić się również po obfitym posiłku lub kontakcie z niską temperaturą. Ból w klatce piersiowej może być wynikiem bardzo groźnej choroby niedokrwiennej serca i postępujących zmian miażdżycowych. Gdy objawy nasilają się lub pojawiają niezależnie od podejmowanych aktywności, mogą zwiastować zbliżający się zawał serca.
  • Bezdech senny – krótka przerwa w oddychaniu w trakcie snu. Powoduje niedotlenienie mózgu, dlatego mózg wysyła sygnał do serca i naczyń krwionośnych, aby pracowały szybciej i mocniej. W konsekwencji może to doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, niewydolności serca, a w skrajnych przypadkach nawet do udaru.
  • Ciągłe zmęczenie – gdy pojawia się niemal codziennie, konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż może świadczyć o niewydolności serca. Szczególnie gdy zmęczenie pojawia się pomimo przesypiania wystarczającej liczby godzin.
  • Zawroty głowy, omdlenia – mogą pojawić się, gdy serce nie pompuje wystarczającej ilości natlenionej krwi do mózgu. Nawracające omdlenia lub zawroty głowy mogą świadczyć m.in. o chorobie miażdżycowej, arytmii serca lub nadciśnieniu tętniczym. Każda z tych chorób wymaga leczenia.
  • Kołatanie serca i zaburzenia rytmu serca – przyśpieszone lub niemiarowe bicie serca pojawia się nagle i bez wyraźnej przyczyny. Zdarza się, że rytm serca jest zbyt wolny i wymaga skorygowania.
  • Kłopoty z oddychaniem – duszność jest jednym z najbardziej typowych objawów niewydolności serca. Zadyszka pojawia się początkowo przy wysiłku fizycznym. Z czasem może towarzyszyć choremu nawet w prostych, codziennych czynnościach jak np. ścielenie łóżka. Zdarza się, że kłopoty z oddychaniem pojawiają się w nocy, zmuszając chorego do spania w pozycji półsiedzącej lub siedzącej. Pojawienie się duszności wymaga szybkiej konsultacji z kardiologiem.
  • Obrzęki kończyn dolnych -  u chorych z niewydolnością serca, występują zazwyczaj w obu kończynach. Zlokalizowane są na stopach, w okolicach kostek i podudzi. Chorzy często mogą wieczorem zauważyć odciski po gumce od skarpetek.
  • Przyrost wagi – gdy serce ma problem z pompowaniem krwi, może dochodzić do zatrzymania płynów w organizmie. Płyny początkowo gromadzą się w kończynach dolnych i płucach. Z czasem mogą zacząć gromadzić się również w jamie brzusznej, powodując obrzęki. Przy szybkim przyroście masy ciała (przy stabilnej diecie np. 2 kg w 2-3 dni) należy zgłosić się do lekarza internisty.

Umów e-wizytę

Kiedy jeszcze konieczna jest pomoc lekarza?

Objawy chorób serca mogą być nietypowe. Poniższe objawy nie muszą oznaczać choroby serca, jednak bezwzględnie wymagają konsultacji z lekarzem:

  • utrata apetytu (wynik przekrwienia i zatrzymania płynów w organizmie)
  • zaburzenia erekcji lub zmniejszone libido
  • przebarwienia skóry (w formie niebieskich lub szarych plam na palcach rąk i stóp)
  • ciemne plamki pod paznokciami (niezwiązane z urazami)
  • żółto-pomarańczowa wysypka (najczęściej w okolicy kostek oraz palców rąk i stóp)
  • zasinienia skóry (najczęściej w okolicy ust)
  • ciemnoczerwone zabarwienie twarzy i innych części ciała (np. uszu, rąk)
  • pajączki pojawiające się w różnych miejscach na ciele
  • osłabienie utrudniające poruszanie się

Ważne! Wystąpienie w nocy duszności, której towarzyszy rzężenie w płucach, poty, uczucie strachu wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia ratunkowego (tel. 112 lub 999).

Konsultacja z kardiologiem – liczy się czas

Objawy choroby serca mogą pojawić się nagle i nie muszą wskazywać wprost na problemy z sercem. W leczeniu czas odgrywa ważną rolę. Im wcześniej kardiolog postawi diagnozę, tym większa szansa na odzyskanie zdrowia. Konsultacja online jest równie skuteczna co wizyta w stacjonarnym gabinecie. Lekarz kardiolog podczas e-wizyty, przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad medyczny i przeanalizuje wyniki badań. Jeśli będzie to konieczne, otrzymasz również e-skierowania na dodatkowe badania.

Podejmij leczenie już teraz, zamiast czekać w długiej kolejce do specjalisty. Przekonaj się, że e-wizyta u kardiologa z dowolnego miejsca, w którym się znajdujesz to doskonały wybór dla Twojego serca.

Pierwsze objawy chorób serca

Jakie są objawy chorób serca? Ból w klatce piersiowej, opisywany jako uczucie uciskania, palenia, w okolicy klatki piersiowej. Ból, który promieniuje do ramienia, szczęki lub oka. Może się zdarzyć podczas pracy, ale również w trakcie snu lub spoczynku. Pierwsze objawy chorób serca to także trudności w oddychaniu. Szybka męczliwość i niska tolerancja wysiłku może być pierwszym objawem choroby serca. Objawy takie jak ból, dyskomfort, mrowienie w ramionach, dolegliwości w plecach lub kłucie w żołądku czy nieprawidłowe bicie serca (kołatanie serca) lub uczucie lęku, to także pierwsze objawy chorób serca. 

Umów e-wizytę

Niepokojące i nietypowe objawy chorób serca

Jakie są niepokojące objawy chorób serca? Nagłe omdlenie lub utrata świadomości w związku z zaburzeniami rytmu serca, lub niedokrwieniem mózgu, co jest niepokojącym objawem i wymaga natychmiastowej pomocy. Nagłe obfite pocenie się, szczególnie jeśli towarzyszy ono innym objawom, takimi jak ból w klatce piersiowej lub duszności, może być znakiem niedokrwienia serca i wymaga oceny lekarskiej. Jeśli odczuwasz kołatanie serca, mocny strzał serca lub zmiany w rytmie serca, to może być niewydolność serca, lub choroba niedokrwienna serca. W przypadku nieprawidłowego przepływu krwi do kończyn mogą występować opuchlizny. W niektórych przypadkach zapalenia mięśnia sercowego może występować obrzęk nóg i wokół kostek. Nietypowe objawy chorób serca to: kaszel, zawroty głowy, zaburzenia erekcji, ból brzucha, który może być mylony z objawami żołądkowo – jelitowymi, trudności w mówieniu, problemy z widzeniem, czy problemy z układem ruchu.

Objawy chorób serca u dzieci

Dziecko może mieć trudności z oddychaniem, słaniać się podczas ćwiczeń lub nawet budzić się zmęczone. Objawy chorób serca u dzieci mogą wynikać z niedoboru składników odżywczych lub złego przyswajania, co może mieć niekorzystny wpływ na wzrost i rozwój dziecka. Jeśli dziecko ma trudności z krążeniem krwi, może wystąpić sinica warg, języka, palców u rąk i nóg lub obrzęk wokół oczu. Sinica może być widoczna dopiero podczas płaczu. Objawy chorób serca u dzieci mogą powodować nadmierną potliwość serca, nawet w trakcie snu. Dzieci mogą mieć niższy poziom energii w porównaniu do rówieśników. Niektóre dzieci mogą odczuwać ból w klatce piersiowej, choć jest to rzadziej spotykane. 

Objawy chorób serca u dorosłych

Ból w klatce piersiowej to jeden z najbardziej charakterystycznych oznak chorób serca u dorosłych. Może być opisywany jako uczucie ucisku, palenia lub duszenia w okolicy klatki piersiowej. Ból może promieniować do ramienia czy szczęki. Może się zdarzyć podczas stresującego wydarzenia życiowego, ale również w trakcie odpoczynku. Osoba dorosła może odczuwać trudności w oddychaniu, mieć uczucie zadyszki lub braku powietrza. Nadmierna senność, nagłe omdlenia lub utrata świadomości mogą wystąpić jako objawy chorób serca u dorosłych. Ból sercowy, może być także mylony z innymi objawami np. niestrawność, czy ból pleców. Objawy związane z niedokrwieniem nóg, takie jak ból nóg podczas chodzenia powinny być wyraźnym sygnałem do skonsultowania się z kardiologiem w celu postawienia diagnozy i ewentualnie wdrożenia odpowiedniego leczenia, bo tak może się objawiać niewydolność serca.

Umów e-wizytę

 

Bibliografia:

1.   Kardiologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją prof. Piotra Ponika i prof. Grzegorza Opolskiego, (2019) Via Medica

2.   Kardiologia prewencyjna, pod redakcją Piotra Jankowskiego (2022) Medical Tribune

3.   Kardiologia Kompendium, David Laflamme, pod redakcją Paul Dorian, Grzegorz Opolski, (2021) PZWL

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć