Lekarze świadczący usługę teleporada mają takie same możliwości jak specjaliści, którzy przyjmują chorych w przychodni - mogą wystawić e recepty, skierowanie na dodatkowe badania, a w razie potrzeby – zwolnienie lekarskie online.
Metaplazja szyjki macicy to proces, w którym dochodzi do zastąpienia komórek nabłonka walcowatego przez komórki płaskonabłonkowe. Taka zmiana w strukturze nabłonka kobiecych dróg rodnych może zaburzać jego normalne funkcjonowanie i stanowić wstępny etap rozwoju raka szyjki macicy. Udowodniono, że podobnie jak w przypadku metaplazji jelitowej, istotnym czynnikiem wspierającym transformację komórek szyjki macicy jest obecność wirusów oraz bakterii. Do patogenów wywołujących metaplazję należą m.in. różne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), wirus opryszczki (HSV) oraz chlamydie, które mogą prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego w drogach rodnych kobiety.
Bardzo ważne jest, żeby podkreślić, że metaplazja nie jest nowotworem. Większość tych zmian mieści się w granicach fizjologii i rozwija się na skutek długotrwałego podrażnienia lub przedłużającej się infekcji. Kontrola metaplazji szyjki macicy polega przede wszystkim na regularnym monitorowaniu stanu zdrowia pacjentki i wczesnym wykrywaniu patologicznych zmian, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworu. Służy do tego m.in. badanie cytologiczne, które każda kobieta powinna wykonać profilaktycznie przynajmniej raz w roku, oraz test na obecność wirusa HPV, który jest główną przyczyną zachorowalności na raka szyjki macicy.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości w badaniu cytologicznym lub dodatniego wyniku testu HPV, lekarz może zalecić kolposkopię. Jest to badanie pozwalające na bardziej szczegółową ocenę szyjki macicy przy użyciu mikroskopu (kolposkopu). W trakcie badania można także pobrać wycinek tkanki w celu poddania go dokładnej analizie histopatologicznej. Jeśli zaniepokoił Cię wynik Twojego badania cytologicznego, skonsultuj się z ginekologiem lub położną. Nie musisz w tym celu nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że umówisz się na konsultację ginekologiczną online, a lekarz – w trakcie teleporady – omówi z Tobą wynik badania i odpowie na wszystkie pytania, które dotyczą Twojego zdrowia intymnego.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.