Teleporada online to sposób na szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Podczas konsultacji może zostać wypisana elektroniczna recepta lub – jeżeli lekarz uzna to za konieczne – zwolnienie lekarskie.
Za prawidłowy odsetek monocytów we krwi obwodowej uznaje się 2-8%, choć zwiększenie ich liczby obserwuje się dość często, zwłaszcza w przebiegu chorób zakaźnych, takich jak np. mononukleoza. Monocytoza (nadmiar monocytów we krwi) jest też charakterystyczna dla pacjentów w okresie zdrowienia po chorobie zakaźnej, oraz dla osób po długotrwałej kuracji glikokortykosteroidami.
Nadmiar monocytów we krwi obserwuje się również w przypadku poważniejszych schorzeń (np. gruźlica, zapalenie wsierdzia, nieswoiste zapalenie jelit, marskość wątroby), lecz zawsze rozpatruje się go w kontekście innych objawów występujących u pacjenta.
Jeśli podwyższony poziom monocytów utrzymuje się przez ponad 3 miesiące, a pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości i badanie fizykalne również nie wykazuje odchyleń, zwykle nie ma powodów do niepokoju. Jednakże, jeśli pojawią się dodatkowe objawy towarzyszące nieprawidłowemu wynikowi badania krwi, na pewno warto rozważyć dalszą diagnostykę. Jej istotnym aspektem może okazać się ocena ręcznego rozmazu krwi obwodowej, który wyróżnia się większą dokładnością niż rozmaz automatyczny.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.