Połknięcie szkła jest potencjalnie niebezpieczną sytuacją, tak w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Z uwagi na ostre krawędzie może ono pokaleczyć śluzówkę przewodu pokarmowego, wbić się w jego ścianę i prowadzić do poważnych uszkodzeń wewnętrznych.
Co robić w przypadku połknięcia szkła? Wiele zależy od tego, jak duży był jego fragment oraz jak ostre były jego brzegi. Mały, obły kawałek szkła powinien swobodnie pokonać przewód pokarmowy i zostać wydalony naturalną drogą. W tym czasie na kilka dni warto włączyć dietę bogatoresztkową. To zmniejszy ryzyko kontaktu ciała obcego ze ścianą przewodu pokarmowego oraz pomoże w jego samoistnym wydostaniu drogą naturalną. Dobrze, jeśli połknięty kawałek szkła zostanie zlokalizowany w stolcu.
Osoba, która połknie szkło, powinna obserwować się pod kątem wystąpienia dolegliwości takich jak: kłucie i ból brzucha, gorączka, wymioty i nudności, ból w klatce piersiowej, ból przy przełykaniu, uczucie ciała obcego w okolicy mostka, trudności w oddychaniu, czarny kał lub obecna w nim świeża krew.
W takiej sytuacji należy zgłosić się na SOR najbliższego szpitala, gdzie zostaną podjęte działania ratownicze. Niekiedy konieczne jest wezwanie karetki pogotowia ratunkowego.
Do szpitala należy jechać zawsze wtedy, gdy wypadek dotyczy dziecka.
Czego nie robić, jeśli ktoś połknie szkło? Przede wszystkim:
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.