Lekarze świadczący usługę teleporada mają takie same możliwości jak specjaliści, którzy przyjmują chorych w przychodni - mogą wystawić e recepty, skierowanie na dodatkowe badania, a w razie potrzeby – zwolnienie lekarskie online.
Ból krocza jest normalnym zjawiskiem u ciężarnych kobiet. Zwykle daje o sobie znać w III trymestrze ciąży, ale może pojawić się wcześniej. Ból krocza jest spowodowany działaniem relaksyny – hormonu, który odpowiada za rozluźnianie się więzadeł, oraz stopniowym powiększaniem się macicy, która zwiększa nacisk na mięśnie dna miednicy. Nie oznacza to jednak, że kobiecie w ciąży ból krocza towarzyszy przez cały czas.
Najczęściej jest on wynikiem długotrwałego przebywania w jednej pozycji lub nadmiernego wysiłku fizycznego, którego kobiety spodziewające się dziecka, powinny bezwzględnie unikać. Warto dodać, że ból krocza może mieć różny charakter, w zależności od etapu ciąży. W pierwszym trymestrze opisywany jest jako ucisk w pochwie, w drugim – jako uczucie pełności w pochwie, uogólniony ból okolic intymnych lub ucisk w biodrach/miednicy. Kobiety w III trymestrze ciąży najczęściej opisują ból krocza jako rozpierający od środka.
Co zrobić, by złagodzić tę dolegliwość? Jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, nie należy rezygnować z delikatnej aktywności fizycznej w czasie ciąży – to może być spacer, pływanie lub joga. Aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie dna miednicy, co niweluje odczuwanie bólu. Kolejna ważna wskazówka to dbałość o optymalne nawodnienie organizmu. W ten sposób zapobiegamy zaparciom, które mogą nasilać ból krocza u ciężarnej. Warto też skorzystać:
Jeżeli jednak ból krocza jest silny, przeszywający, promieniuje do pachwin i nasila się przy chodzeniu, co sprawia, że ciężarna „chodzi jak kaczka”, należy bezzwłocznie skontaktować się z ginekologiem. To objawy rozejścia się spojenia łonowego. W takiej sytuacji trzeba wykonać USG i wdrożyć odpowiednie działania terapeutyczne.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.