Lekarze świadczący usługę teleporada mają takie same możliwości jak specjaliści, którzy przyjmują chorych w przychodni - mogą wystawić e recepty, skierowanie na dodatkowe badania, a w razie potrzeby – zwolnienie lekarskie online
Kłucie w dolnej części pochwy w 12. tygodniu ciąży nie musi być powodem do niepokoju, niemniej należy obserwować swój organizm, zwracając przy tym uwagę na to, jak intensywne są dolegliwości i czy towarzyszą im inne objawy.
Zwykle dyskomfort, jak i wiele rożnych dolegliwości związanych z rozwojem ciąży, są konsekwencją zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Najczęściej za kłucie w dolnej części pochwy w 12. tygodniu ciąży odpowiada powiększanie się macicy oraz zmiana gospodarki hormonalnej w zakresie stężenia takich hormonów jak progesteron, relaksyna, estrogeny, które powodują:
Na początku ciąży kłujący ból zwykle oznacza implantację zarodka, na jej finiszu - wiąże się z szybkim wzrostem dziecka oraz jego napieraniem na szyjkę macicy, skurczami Braxtona-Hicksa oraz rozpoczęciem akcji porodowej.
Gdy pojawia się kłucie w dolnej części pochwy, dobrze jest — podczas planowej wizyty kontrolnej — porozmawiać o tym z lekarzem, który prowadzi ciążę. Ginekolog oceni, czy sytuacja wymaga dalszej diagnostyki, czy też nie jest powodem do niepokoju. Swoje obawy można również skonsultować w trakcie teleporady ginekologicznej online. Plusem tego rozwiązania jest szybki dostęp do lekarza i brak konieczności wychodzenia z domu.
Kłucie w pochwie uznaje się za fizjologiczny objaw ciąży związany z postępującymi zmianami w ciele kobiety pod warunkiem, że nie pojawiają się żadne niepokojące dolegliwości, a dyskomfort nie jest na tyle silny, by zaburzać funkcjonowanie.
Jeżeli kłuciu w dolnej części pochwy towarzyszą inne objawy, takie jak krwawienie, silny ból brzucha, skurcze, uporczywy świąd sromu, bolesne oddawanie moczu, gorączka lub upławy (serowate czy o nieprzyjemnym zapachu), należy skonsultować się z lekarzem w trybie pilnym. Dolegliwości mogą wskazywać na poważne problemy, takie jak infekcje bakteryjne bądź grzybicze (np. kandydoza, drożdżyca wywoływana przez grzyby z rodzaju Candida) lub zagrożenie dla ciąży (przedwczesny poród, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, niewydolność szyjki macicy).
Przyczyną kłucia w pochwie może być także zarażenie wirusem HSV (wirus opryszczki), uraz mechaniczny bądź reakcja alergiczna na środek do prania, kosmetyki do higieny intymnej czy wkładki higieniczne.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.