Zaburzenia lękowe (nerwica lękowa) objawiają się nie tylko w sferze emocjonalnej, ale także w postaci różnorodnych dolegliwości fizycznych, które mogą być mylące i niekiedy trudne do odróżnienia od objawów chorób somatycznych. Pod wpływem lęku w organizmie zachodzi szereg reakcji związanych z sympatycznym układem nerwowym, czego przykładem są:
W związku z tym nerwica lękowa może również wpływać na zmysł wzroku i powodować objawy, które nie są bezpośrednio związane z oczami, ale reakcją organizmu na sytuację stresową i lęk. Pacjenci, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe, mogą doświadczać takich zaburzeń wzroku jak:
Warto dodać, że wymienione wyżej zaburzenia zazwyczaj mają charakter przejściowy i ustępują, gdy tylko poziom stresu się obniży. Osobom, które cierpią z powodu nerwicy lękowej zaleca się współpracę z psychiatrą, psychologiem i/lub psychoterapeutą. Specjalista pomoże zidentyfikować źródła lęku i wprowadzi odpowiednie techniki terapeutyczne, które zmniejszą poziom stresu. To z kolei z czasem ograniczy zarówno objawy psychiczne, jak i fizyczne, w tym te również te związane z widzeniem. Psychoterapia, a zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna (CBT), jest skuteczna w modyfikacji wzorców myślenia i reakcji na stres, co przekłada się na poprawę samopoczucia fizycznego.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.