Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Czy można spożywać alkohol podczas stosowania azytromycyny?

Dostępni Interniści w Med24

Teleporada online to sposób na szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Podczas konsultacji może zostać wypisana elektroniczna recepta lub – jeżeli lekarz uzna to za konieczne –  zwolnienie lekarskie.

Internista Pediatra
Internista Kardiolog w trakcie specjalizacji
Internista Pediatra Medycyna podróży Medycyna podróży dzieci Szczepienia/Wakcynolog

Azytromycyna  to antybiotyk makrolidowy o szerokim spektrum działania. Ponieważ substancja wykazuje działanie przeciwbakteryjne, stosuje się ją w leczeniu zakażeń wywołanych przez wrażliwe na nią drobnoustroje. 

Aby działanie azytromycyny było skuteczne, ale i bezpieczne, podczas jej zażywania nie powinno się spożywać alkoholu. Nie jest to bezwzględnie przeciwwskazane, ponieważ nie wykazano interakcji pomiędzy substancjami, ale z zasady należy unikać tego typu praktyk.  

Istnieje wiele powodów, dla których należy zrezygnować z picia napojów alkoholowych podczas leczenia antybiotykami. Ma to związek z tym, że alkohol może:

  • obciążać walczący z infekcją ustrój, prowadzić do osłabienia zdolności regeneracyjnych,
  • osłabiać układ odpornościowy, upośledzać zdolności organizmu do zwalczania infekcji, czyli utrudniać mu walkę z patogenami, 
  • obniżać skuteczność antybiotyków, 
  • potęgować skutki uboczne antybiotyków, takie jak nudności czy zawroty głowy,
  • wywołać podrażnienie błony śluzowej żołądka, sprowokować biegunkę czy wymioty, co może prowadzić do odwodnienia,
  • intensyfikować objawy infekcji, takie jak gorączka, ból czy uczucie zmęczenia, co ma negatywny wpływ na samopoczucie, ale i opóźnia proces zdrowienia,
  • potęgować negatywny wpływ antybiotyku na florę bakteryjną jelit, co zwiększa ryzyko pojawienia się zaburzeń żołądkowo-jelitowych,
  • stanowić dodatkowe obciążenie dla wątroby, która musi metabolizować nie tylko konieczny lek, ale i alkohol. Spożywanie trunków, zwłaszcza w dużych ilościach, może dodatkowo obciążać narząd, zwiększając ryzyko jego uszkodzenia.

Alkoholu nie należy spożywać nie tylko podczas antybiotykoterapii, ale i bezpośrednio po niej. Warto pamiętać, że azytromycyna utrzymuje się w organizmie około 15 dni od przyjęcia ostatniej dawki. Oznacza to, że po zakończeniu leczenia najlepiej odczekać kilka dni, aby lek został całkowicie wyeliminowany z ustroju, a i dać organizmowi czas na rekonwalescencję.

Zawsze, gdy pojawiają się wątpliwości dotyczące stosowania, działania czy łączenia azytromycyny z alkoholem, ale i innymi lekami, najlepiej skonsultować się z lekarzem. 

Specjalizacja 

Internista online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online