Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Czy operacja to jedyne rozwiązanie przy ostrodze piętowej?

Dostępni Ortopedzi w Med24

Na Med24 możesz szybko umówić się na konsultację lekarską. Podczas konsultacji może zostać wypisana recepta, a w razie konieczności także  L4 online. Sprawdź, jak teleporada może ułatwić Ci dostęp do lekarza bez wychodzenia z domu.

Ostroga piętowa to narośl kostna (entezofit), która może być związana z zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Jej obecności często towarzyszy ból w okolicy pięty, który jest spowodowany nadmiernym obciążeniem, nieodpowiednim obuwiem czy urazami. Zdarza się, że zmiana nie wywołuje żadnych dolegliwości i jest widoczna jedynie na zdjęciu RTG.

Jeśli chodzi o postępowanie w przypadku ostrogi piętowej, operacja polegająca na usunięciu wyrostka kostnego z kości piętowej nie jest jedynym rozwiązaniem. W zależności od nasilenia objawów oraz potrzeb, często stosuje się mniej inwazyjne metody leczenia, takie jak: 

  • leczenie zachowawcze, obejmujące stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, wkładek ortopedycznych lub poduszek na piętę (co zmniejsza nacisk na ostrogę), wykonywanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie stopy oraz łydki, unikanie nadmiernego obciążenia stopy (np. zmniejszenie intensywności treningów, zmiana aktywności),
  • blokada sterydowa, która polega na podaniu miejscowego znieczulenia oraz kortykosteroidów w okolicę przyczepu rozcięgna podeszwowego,
  • zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym terapie manualne (masaż, mobilizacja stawów), elektroterapia czy terapia ultradźwiękami, rehabilitacja i ćwiczenia na ostrogę piętową wykonywane pod okiem specjalisty,
  • leczenie falą uderzeniową, to jest stosowanie skoncentrowanych fal akustycznych na obszarze objętym stanem zapalnym.

Leczenie zachowawcze jest możliwe, kiedy objawy są łagodne lub umiarkowane. Operacja ostrogi piętowej staje się koniecznością, gdy podjęte działania nie przynoszą oczekiwanych efektów, a ból trwa długo, utrudniając codzienne życie.

Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje lekarz po zbadaniu pacjenta oraz ocenie potencjalnego ryzyka i korzyści związanych z operacją. Aby ustalić najbardziej odpowiednie leczenie, warto skonsultować się z ortopedą. Można w pierwszym kroku zrobić to online - w trakcie teleporady lekarz przedstawi wszystkie możliwe opcje leczenia i pomoże doradzić najlepszą dla danego przypadku. 

Specjalizacja 

Ortopeda online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online