Ból głowy, który nasila się przy poruszaniu głową, uczucie rozpierania w okolicy policzków, oczodołów i czoła, wyciek wydzieliny z nosa, ale i zatkany nos oraz utrudnione oddychanie przez nos to najczęstsze objawy problemów z zatokami. Dolegliwości są dokuczliwe, mogą towarzyszyć infekcjom i często nawracać. Jednym ze sposobów ich łagodzenia jest płukanie zatok.
Zabieg płukania jam nosa i zatok, zarówno w formie irygacji (stosowanie dużych objętości roztworów), jak i aerozoli w sprayu czy nebulizatorów donosowych, można wykonać samodzielnie w domu.
Płukanie zatok jest skuteczne w leczeniu problemów zatokowych, zwłaszcza przewlekłego zapalenia zatok, infekcji wirusowych, alergii oraz suchej błony śluzowej nosa, ponieważ:
Do płukania zatok wykorzystuje się zwykle 0,9% roztwory soli (tzw. sól fizjologiczna), także wzbogacone pierwiastkami śladowymi (jonami manganu, miedzi czy cynku) bądź naturalne solanki mineralne. Stosowane są również roztwory hipertoniczne (roztwór chlorku sodu o wyższym stężeniu niż 0,9%).
Należy pamiętać, że samo płukanie zatok czasem nie wystarcza. Poważne stany chorobowe mogą wymagać wdrożenia sterydów do nosa lub antybiotykoterapii w przypadku infekcji bakteryjnych. Jeśli pacjentowi dokucza alergia, konieczne może być zastosowanie leków przeciwhistaminowych, a jeżeli pacjent ma anatomiczne problemy z drożnością nosa — wykonanie zabiegu chirurgicznego.
Jeśli problemy z zatokami stają się uciążliwe bądź przewlekłe, należy skonsultować się z laryngologiem. Lekarz, na podstawie wyników różnych badań (laboratoryjne, specjalistyczne, obrazowe), ustali przyczynę problemu i zaleci odpowiednie leczenie. Warto dodać, że z konsultacji laryngologicznej można skorzystać online. Choć badanie fizykalnie nie jest możliwe, to lekarz może zdiagnozować problem na podstawie opisu objawów w trakcie teleporady.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.