Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Czy rozmiar wątroby może się zmieniać z wiekiem? Jak interpretować wyniki USG wątroby?

Dostępni Interniści w Med24

Teleporada online to sposób na szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Podczas konsultacji może zostać wypisana elektroniczna recepta lub – jeżeli lekarz uzna to za konieczne –  zwolnienie lekarskie.

Internista Pediatra
Internista Kardiolog w trakcie specjalizacji
Internista Pediatra Medycyna podróży Medycyna podróży dzieci Szczepienia/Wakcynolog

Wątroba to jeden z organów należących do układu pokarmowego. Leży po prawej stronie jamy brzusznej, w podżebrzu, pod przeponą. Jest największym gruczołem w organizmie człowieka. 

U mężczyzn wątroba waży 1500–1700 g, u kobiet 1300–1500 g. Obecna w niej krew zwiększa masę organu o 500–800 g. Jeśli chodzi o rozmiar wątroby, zakres normy mieści się pomiędzy 10 a 13 cm (niektórzy specjaliści za prawidłową górną granicę normy uznają 15 cm).

Wygląd, waga i rozmiar wątroby mogą się zmieniać wskutek nieprawidłowości i chorób narządu, takich jak stłuszczenie wątroby, marskość wątroby, zapalenie wątroby, ropień wątroby, torbiel wątroby czy guz wątroby (rak wątroby, przerzuty do wątroby raka z innego narządu).

Zmiany w obrębie wątroby mogą zachodzić także wraz z wiekiem. W miarę starzenia się organizmu zachodzą w niej liczne zmiany strukturalne oraz mikroskopowe. Zwykle dochodzi do zmniejszenia:

  • masy i objętości narządu, co ma związek z degeneracją tkanek,
  • przepływu krwi przez wątrobę,
  • zdolność do metabolizowania wielu substancji.

Zmiany wątroby, tak w zakresie jej wielkości, jak i kondycji, mogą znajdować odzwierciedlenie w obrazie USG narządu. Ponieważ jego interpretacja jest kluczowa, powinien dokonać jej lekarz. Specjalista bierze pod uwagę kilka kwestii.

Zdrowa wątroba na USG powinna mierzyć od 13 do 15 cm w długości (wartości powyżej tych norm mogą sugerować powiększenie wątroby) i jednolitą strukturę. Nierówności lub guzki mogą sugerować obecność patologii.

Lekarz ocenia także zmiany echogeniczności, przepływu krwi w naczyniach wątrobowych (żyła wrotna i tętnica wątrobowa) oraz stwierdza bądź wyklucza obecność płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze) czy powiększonych węzłów chłonnych. 

W sytuacji, gdy wyniki USG wskazują na zmiany w wątrobie, wskazana jest konsultacja z lekarzem w celu dalszej diagnostyki i leczenia. Specjalista, tak internista, jak i gastroenterolog, może zlecić dodatkowe badania, takie jak badania krwi (np. aminotransferaza asparaginowa (AspAT), aminotransferaza alaninowa (AlAT), fosfataza alkaliczna, bilirubina, gamma-glutamylotransferaza, cholinoesteraza, dehydrogenaza mleczanowa) lub bardziej szczegółowe obrazowanie (np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). 

Specjalizacja 

Internista online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online