Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Czy słabe ruchy dziecka w 22. tygodniu ciąży są normalne?

Dostępni Ginekolodzy w Med24

Lekarze świadczący usługę teleporada mają takie same możliwości jak specjaliści, którzy przyjmują chorych w przychodni - mogą wystawić e recepty, skierowanie na dodatkowe badania, a w razie potrzeby – zwolnienie lekarskie online.

Ginekolog Ginekolog dziecięcy Położnik

Ruchy dziecka w łonie matki uznaje się za jedną z oznak prawidłowego rozwoju ciąży, stąd tak ważna jest ich obserwacja. Czy słabe ruchy dziecka w 22. tygodniu ciąży są normalne? Pierwsze dowody aktywności płodu zwykle są odczuwane przez kobietę między 16 a 21 tygodniem ciąży. Przyszła mama odczuwa je na wysokości pępka, a czasem nieco niżej - w podbrzuszu. Ciężarne opisują pierwsze ruchy dziecka jako łaskotanie, przelewanie, bulgotanie, trzepotanie skrzydeł motyla, falowanie lub muśnięcia w brzuchu. Ma to związek z tym, że są one jeszcze subtelne lub sporadyczne, ale w miarę postępu ciąży ruchy dziecka stają się bardziej zdecydowane, intensywne, a niekiedy nawet bolesne.

Płód w 22. tygodniu ciąży mierzy około 19 cm i waży 460 g. Oznacza to, że ma w macicy sporo miejsca na przeciąganie się, poruszanie kończynami czy głową. Warto także pamiętać, że każde dziecko, nawet to w łonie matki, jest inne, ma swój charakter i rytm aktywności. Niektóre z nich poruszają się bardziej intensywnie, inne wykonują spokojniejsze ruchy.

Jeśli chodzi o odczuwanie ruchów dziecka, trzeba mieć świadomość, że jest to sprawa bardzo indywidualna. Wiele zależy od:

  • wagi kobiety,
  • umiejscowienie łożyska,
  • ułożenia dziecka,
  • ilości płynu owodniowego,
  • wrażliwości przyszłej mamy,
  • tego, czy jest to pierwsza ciąża, czy kolejna.

Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, często zaczynają wyraźniej odczuwać ruchy dziecka nieco później niż te, które już wcześniej rodziły.

Podsumowując, słabe ruchy dziecka w 22. tygodniu ciąży mogą być normalne. Nie liczy się ich, nie ocenia intensywności. Niepokojący może być jednak brak odczuwania ruchów dziecka na tym etapie ciąży. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Lekarz, w trakcie badania USG sprawdzi, czy wszystko jest w porządku.

 

Specjalizacja 

Ginekolog online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online