Zmiana węzłowa to termin, który odnosi się do nieprawidłowości w obrębie węzłów chłonnych (limfatycznych). Struktury są elementami układu limfatycznego, który pełni istotną rolę w obronie organizmu przed patogenami, infekcjami oraz chorobami.
Najczęściej rozpoznawaną zmianą węzłową jest powiększenie węzła chłonnego (zwiększenie średnicy do 1 cm lub więcej) oraz zmiana struktury wewnętrznej węzła (zwapnienie, martwica, nieprawidłowa konsystencja). Sytuacja może dotyczyć zarówno jednego węzła, jak i wielu, co uwidaczniają badania obrazowe, takie jak MRI (rezonans magnetyczny), tomografia komputerowa (TK) czy ultrasonografia (USG).
Zmiana w obrębie węzła chłonnego może wskazywać na różne stany, od łagodnych do poważnych. Często wynika z:
Każdy wynik badania MRI oraz innych badań obrazowych powinien zostać skonsultowany z lekarzem (zmian nie należy interpretować samodzielnie). Można w tym celu skorzystać z usług telemedycznych, takich jak np. konsultacja wyników badań w MED24.
Konsultacji u specjalisty wymaga także istotne powiększenie węzła chłonnego, zwłaszcza nietowarzyszące infekcji i utrzymujące się od kilku dni do kilku tygodni. Wskazaniem jest również pojawienie się dodatkowych, niepokojących objawów i dolegliwości.
Diagnostyka zmian węzłowych może obejmować RTG klatki piersiowej jako badanie podstawowe, ale dużo częściej wykonuje się takie badania jak USG, tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI) oraz biopsja węzła chłonnego. Ta ostatnia polega na pobraniu fragmentu węzła do badania pod mikroskopem. Wskazane są także badania krwi (w kierunku infekcji czy immunologiczne, markery nowotworowe). Podsumowując: zmiana węzłowa widoczna na RTG nie zawsze oznacza nowotwór, ale wymaga dalszej oceny, aby ustalić przyczynę zmiany.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.