Ciągły smutek i brak sensu w życiu mogą być objawami różnych zaburzeń emocjonalnych, chorób psychicznych i/lub fizycznych. Najczęstsze przyczyny to depresja, zaburzenia lękowe, trudności w życiu osobistym, wypalenie zawodowe, izolacja społeczna oraz odczuwanie przewlekłego bólu, który pojawia się w wyniku chorób somatycznych.
Co można zrobić bez udziału lekarza lub psychologa, by poprawić swoje samopoczucie?
Jednak w przypadku, gdy ciągły smutek i poczucie braku sensu w życiu są na tyle dojmujące, że utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy szukać pomocy u specjalisty. W pierwszej kolejności warto porozmawiać z psychiatrą, który potwierdzi lub wykluczy depresję. Z konsultacji psychiatrycznej można skorzystać online, co jest dużym ułatwieniem dla osób, którzy odczuwają anhedonię (brak zdolności odczuwania przyjemności z aktywności, które zwykle sprawiają radość) i niechęć do działania.
Dobrym sposobem jest również rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą. Specjalistyczna terapia pomoże zrozumieć źródło smutku i nauczy korzystać z narzędzi pozwalających radzić sobie z negatywnymi emocjami.
Również z wymienionymi wyżej specjalistami można skonsultować się online, co daje możliwość współpracy z terapeutą np. o wyższych kwalifikacjach, ale mieszkającym w innej części kraju.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.