Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Jak postępować przy bólu gardła po lewej stronie?

Dostępni Interniści w Med24

Teleporada pozwala na szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Podczas konsultacji może zostać wypisana e recepta online lub – jeżeli lekarz uzna to za konieczne –  zwolnienie lekarskie.

Internista Pediatra
Internista Kardiolog w trakcie specjalizacji
Internista Pediatra Medycyna podróży Medycyna podróży dzieci Szczepienia/Wakcynolog

Ból gardła jest objawem, który może obejmować całe gardło lub być bardziej nasilony po jednej stronie, lewej bądź prawej. Przyczyną tej dolegliwości jest najczęściej infekcja - tak wirusowa, jak i bakteryjna, ostra i przewlekła. Ból gardła może wskazywać na zwykłe przeziębienie bądź grypę, mononukleozę lub anginę.

Inną przyczyną bólu gardła może być choroba refluksowa przełyku, podrażnienie tkanek, zatrzymanie ciała obcego w gardle lub w przełyku czy oparzenie termiczne bądź chemiczne. 

Jednostronny ból gardła, zarówno narastający, ostry, jak i przewlekły, może być związany z infekcją (np. zapalenie migdałków, zapalenie gardła), ale i chorobą nowotworową gardła. Wówczas może pojawić się guz na szyi, ból ucha, trudności z przełykaniem, szczękościsk, duszność.

Co robić przy bólu gardła po lewej stronie? Jeśli dolegliwość jest objawem infekcji, pomóc mogą domowe sposoby na ból gardła:

  • dostępne w aptekach bez recepty aerozole i tabletki do ssania, które zawierają zwykle leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe,
  • nawilżanie gardła poprzez picie małymi łykami herbaty z miodem czy ciepłego mleka z miodem,
  • płukanie gardła ciepłym roztworem soli (co pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego),
  • unikanie palenia, także biernego, suchych pomieszczeń i silnych przypraw, które mogą podrażnić gardło.

Ponieważ ból gardła, zwłaszcza jednostronny, manifestujący się po lewej czy prawej stronie, może wskazywać na poważną chorobę, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Niepokoić może zarówno silny, długo utrzymujący się ból związany z infekcją, jak i przewlekłe dolegliwości bez cech zakażenia bądź innych niepokojących objawów.

W celu uzyskania porady należy porozmawiać z internistą czy lekarzem rodzinnym. Zachęcamy do skorzystania z usług telemedycznych, ponieważ gwarantują szybki dostęp do lekarza, w elastycznych godzinach.

W sytuacji, gdy ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni, towarzyszy mu gorączka, trudności w przełykaniu, powiększenie węzłów chłonnych, konieczne może być leczenie antybiotykiem. W wielu przypadkach wskazane są badania laboratoryjne, specjalistyczne i obrazowe oraz konsultacje ze specjalistą: otolaryngologiem czy gastroenterologiem.

Specjalizacja 

Internista online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online