Sulpiryd to lek na receptę, z grupy pochodnych benzamidu, który wykazuje działanie przeciwdepresyjne, antyautystyczne i aktywizujące. Substancja działa na układ nerwowy i narządy zmysłów. Cechuje ją szybki wpływ na zaburzenia myślenia, zahamowanie psychoruchowe, omamy i nastrój depresyjny.
Wspomniana wyżej substancja jest stosowana w leczeniu ostrych i przewlekłych psychoz w schizofrenii i chorobie alkoholowej, zaburzeń psychosomatycznych będących skutkiem działania czynników emocjonalnych, zaburzeń depresyjnych, ale i migreny oraz zawrotów głowy.
Sulpiryd może wywoływać wiele działań niepożądanych: neurologicznych, hormonalnych, sercowo-naczyniowych czy metabolicznych. Najczęściej obserwuje się:
Ponadto sulpiryd może wywołać reakcje alergiczne objawiające się wysypką, świądem, obrzękiem naczynioruchowym czy wstrząsem anafilaktycznym. Może również wchodzić w interakcje z innymi lekami, co zwiększa ryzyko działań niepożądanych, ale i wpływa na skuteczność leków. Sulpiryd nie powinien być na przykład przyjmowany jednocześnie z lekami zobojętniającymi sok żołądkowy lub sukralfatem, ani przed upływem dwóch godzin od ich podania.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych związanych z terapią sulpirydem, należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza (zwykle neurologa, psychiatry, psychiatry dzieci i młodzieży).
Istotne jest także pozostawanie w kontakcie z lekarzem i informowanie go o niepokojących objawach. Nadzór nad leczeniem jest szczególnie ważny w przypadku osób w podeszłym wieku oraz zmagających się z chorobami współistniejącymi i przyjmujących inne leki. Nie trzeba w tym celu umawiać się na wizytę w przychodni, ponieważ konsultację można przeprowadzić online. Teleporada bywa często szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.