Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Jakie są objawy zakażenia dróg moczowych?

Dostępni Interniści w Med24

Lekarze podczas teleporady mają takie same możliwości jak specjaliści, którzy przyjmują chorych w przychodni - mogą wystawić e recepty online, skierowanie na dodatkowe badania, a w razie potrzeby –  zwolnienie lekarskie.

Internista Pediatra
Internista Kardiolog w trakcie specjalizacji
Internista Pediatra Medycyna podróży Medycyna podróży dzieci Szczepienia/Wakcynolog

Zakażenie układu moczowego (ZUM) to choroba, za którą najczęściej odpowiadają bakterie. Zwykle jest to Escherichia coli (E. coli), nazywana pałeczką kałową. Gdy patogeny przedostaną się do jałowych dróg moczowych, namnażają się, co wywołuje stan zapalny.  

Zakażenie dróg moczowych może występować w różnych formach, a jego objawy zależą od tego, która część układu moczowego jest zaatakowana. W większości przypadków objęte infekcją są dolne drogi moczowe: pęcherz i cewka moczowa (np. zapalenie pęcherza moczowego), rzadziej górne drogi moczowe: nerki i moczowody (np. odmiedniczkowe zapalenie nerek). 

Typowe objawy zakażenia dolnych dróg moczowych to:

  • częste oddawanie moczu,
  • nagłe parcie na mocz,
  • dyskomfort, ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • mętny mocz, krew w moczu, nieprzyjemny zapach moczu,
  • ból w dolnej części brzucha lub w okolicy pęcherza,
  • ból pleców lub ból w boku, w okolicy nerki,
  • gorączka, dreszcze, uczucie rozbicia, złe samopoczucie, nudności,
  • infekcje prostaty u mężczyzn. 

W przypadku dzieci obserwuje się płacz podczas oddawania moczu, brak apetytu, wymioty, biegunkę, rozdrażnienie, senność. U osób w podeszłym wieku mogą wystąpić problemy z pamięcią i koncentracją. 

Obecność bakterii w obrębie układu moczowego nie zawsze prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Gdy nie pojawiają się objawy zakażenia, ale badania moczu wskazują na obecność drobnoustrojów, rozpoznaje się bezobjawowy bakteriomocz.

Z objawami zakażenia układu moczowego trzeba zgłosić się do lekarza: internisty, pediatry (dzieci) bądź urologa. Specjaliści — po zapoznaniu się z sytuacją kliniczną pacjenta — podejmą decyzję co do dalszego postępowania. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie infekcji i włączenie leczenia. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest konsultacja online w MED24, którą można odbyć bez wychodzenia z domu. W trakcie teleporady lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i udzieli wskazówek dotyczących dalszego postępowania.

Specjalizacja 

Internista online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online