Jakie są skutki uboczne długotrwałego używania smoczka?
Dostępni Pediatrzy w Med24
Szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu umożliwia teleporada online, podczas której może zostać wypisana e recepta, a jeśli lekarz uzna to za konieczne także zwolnienie lekarskie.
Wielu rodziców podaje swojemu dziecku smoczek, ponieważ zaspokaja on potrzebę ssania, wycisza i koi malucha, a także daje mu poczucie bezpieczeństwa. Niestety, pomimo wielu zalet, długotrwałe i nadmierne używanie smoczka może mieć także przykre konsekwencje.
Najczęstsze skutki uboczne długotrwałego używania smoczka to:
- trudności z prawidłowym karmieniem piersią,
- nieprawidłowe ustawienie zębów i wady zgryzu (zgryz otwarty, zwężenie szczęki i pogłębienie tyłozgryzu),
- zmieniony kształt podniebienia, co może mieć konsekwencje dla mowy i oddychania,
- zaburzony rozwój mowy, problemy z artykulacją,
- zwiększone ryzyko infekcji jamy ustnej i próchnicy,
- podrażnienia i odparzenia w okolicach ust,
- uzależnienie od smoczka, przez co jego brak wywołuje silny dyskomfort, utrudnia samodzielne zasypianie, uspokajanie się, a nawet funkcjonowanie,
- opóźnienie rozwoju umiejętności samoregulacji emocjonalnej.
Aby podawanie dziecku smoczka było bezpieczne, i żeby wiązało się z nim jak najmniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, należy wiedzieć, że niekorzystne jest przedłużone używanie smoczka (do 2-3 roku życia) oraz ssanie go dłużej niż kilka godzin dziennie. Najlepiej więc ograniczyć podawanie smoczka (najlepiej proponować go jedynie w kryzysowych sytuacjach) oraz odstawić go najpóźniej około pierwszych urodzin.
Należy pamiętać, że smoczek nie może być substytutem bliskości, zastępować częstego kontaktu z rodzicami, przytulania czy brania na ręce. Kluczowe jest także wybranie odpowiedniego smoczka. Ten musi mieć odpowiedni rozmiar oraz spełniać wymogi ortodontyczne - posiadać certyfikat Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego (PTO).
Jeśli w głowach rodziców pojawiają się pytania, wątpliwości i obawy dotyczące wyboru smoczka, jego użytkowania lub odstawienia, warto skonsultować się z pediatrą. Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja zdalna w MED24, którą można odbyć w dogodnym dla siebie terminie (np. w czasie drzemki dziecka), bez wychodzenia z domu.
Specjalizacja
Zarezerwuj wizytę już dziś
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.
Wizyta od 99 zł
