Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Na co może wskazywać wodnisty katar?

Dostępni Interniści w Med24

Teleporada pozwala na szybki kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Podczas konsultacji może zostać wypisana e recepta online lub – jeżeli lekarz uzna to za konieczne –  zwolnienie lekarskie.

Internista Pediatra
Internista Kardiolog w trakcie specjalizacji
Internista Pediatra Medycyna podróży Medycyna podróży dzieci Szczepienia/Wakcynolog

Wodnista wydzielina z nosa to efekt nadmiernej produkcji śluzu przez tkanki nosa. Jest to objaw charakterystyczny dla infekcji wirusowej, zapalenia zatok i reakcji alergicznej. Wodnisty katar sam w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, ale z pewnością utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje podrażnienia skóry w okolicy nosa i ust.

Jeśli wodnisty katar jest objawem infekcji wirusowej, zwykle towarzyszą mu jeszcze inne dolegliwości takie jak np. stan podgorączkowy lub gorączka, kaszel, ból gardła, ból głowy i ogólne złe samopoczucie. Jeżeli zaś mamy do czynienia z reakcją alergiczną, to oprócz wodnistej wydzieliny z nosa pacjenci skarżą się też na świąd nosa, łzawienie i pieczenie oczu, zaczerwienienie spojówek oraz kichanie. Powyższe symptomy są związane z reakcją organizmu na alergen – np. pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, roztocza – i mogą pojawiać się okresowo (np. przez okres pylenia danej rośliny, na którą uczulony jest pacjent) lub utrzymywać przez dłuższy czas (jeśli pacjent jest długofalowo narażony na działanie alergenu).

W jaki sposób leczy się wodnisty katar? W aptekach dostępne są krople i spraye do nosa, które obkurczają naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, zmniejszając tym samym ilość produkowanej wydzieliny. Preparaty tego rodzaju muszą być jednak stosowane zgodnie z zaleceniami producenta i nie dłużej niż przez 5 dni. Używanie ich przez dłuższy czas może wiązać się z komplikacjami – pojawieniem się przewlekłego nieżytu nosa, zanikiem błony śluzowej, występowaniem krwawień z nosa. Znacznie bezpieczniejszą metodą jest przepłukiwanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej, które wykazują działanie łagodzące na błonę śluzową nosa.

Jeśli krople i spraye bez recepty nie pomogą, warto zwrócić się o pomoc do lekarza. Można w tym celu skorzystać z teleporady medycznej, w czasie której lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, oceni jego stan kliniczny na podstawie zgłaszanych objawów i zaproponuje leczenie oraz dopasowany lek np. Pronasal, do sytuacji zdrowotnej pacjenta.
 

Specjalizacja 

Internista online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 99 zł

Umów Wizytę

wizyta online