Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard

Po jakim czasie od rozpoczęcia stosowania tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać?

Dostępni Ginekolodzy w Med24

Pamiętaj, że na Med24 możesz szybko umówić się na konsultację lekarską z możliwością otrzymania zwolnienie lekarskie, a w razie konieczności zostanie także wypisana recepta.  Sprawdź, jak teleporada może ułatwić Ci dostęp do lekarza bez wychodzenia z domu.

Ginekolog Ginekolog dziecięcy Położnik

Tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne hormony żeńskie, które blokują owulację i zagęszczają śluz szyjkowy, utrudniając tym samym zajście w nieplanowaną ciążę. Skuteczność tej metody antykoncepcyjnej zależy od regularności przyjmowania tabletek. Aby zyskać pełną ochronę już z chwilą rozpoczęcia blistra, pierwszą pigułkę antykoncepcyjną należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu menstruacyjnego, czyli w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. 

Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by rozpocząć blister w dowolnym dniu cyklu, ale trzeba przy tym pamiętać o stosowaniu dodatkowej metody antykoncepcyjnej, takiej jak np. prezerwatywy, przez co najmniej 7 kolejnych dni. Dlaczego? Jeśli pacjentka przyjmie pierwszą tabletkę antykoncepcyjną z blistra po 5 dniu cyklu miesiączkowego, hormony mogą „nie zdążyć” zablokować owulacji, co spowoduje uwolnienie się gotowego do zapłodnienia jajeczka. Stosując dodatkową metodę antykoncepcji, zmniejszamy szansę na zajście w nieplanowaną ciążę.

Aby zagwarantować najwyższą skuteczność pigułek antykoncepcyjnych należy:

  • przyjmować tabletki codziennie o tej samej porze, aby utrzymać stały poziom hormonów we krwi,
     
  • postępować zgodnie z instrukcją rozpisaną na ulotce leku w przypadku, gdy pacjentka zapomni przyjąć pigułkę.

Kobiety, które po raz pierwszy będą korzystać z tej metody antykoncepcji, powinny pamiętać o skutkach ubocznych, które dla wielu pań są szczególnie mocno odczuwalne na początkowym etapie terapii hormonalnej. Mowa tu m.in. o wahaniach nastroju, wagi, spadku libido, bólach głowy czy nudnościach. Warto wówczas pamiętać o tym, że dopasowanie odpowiednich dla danej pacjentki tabletek antykoncepcyjnych może zająć trochę czasu. Kluczowa jest tutaj szczera rozmowa z ginekologiem, który na podstawie zgłaszanych objawów i doświadczeń pacjentki, będzie mógł zaproponować inny środek hormonalny lub inną metodę antykoncepcji. Taką rozmowę można odbyć bez wychodzenia z domu - przez Internet. Wystarczy skorzystać z teleporady ginekologicznej w MED24.

Specjalizacja 

Ginekolog online

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online