Telemedycyna

Rola urologa w leczeniu problemów z potencją

Rola urologa w leczeniu problemów z potencją

Kłopoty z potencją to dość delikatny problem, który dotyczy mężczyzn w różnym wieku. Ponieważ jest to dla panów dość wstydliwy temat, nie każdy z mężczyzn decyduje się na to, aby skonsultować swoją dolegliwość z odpowiednim specjalistą. Lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń erekcji, jest urolog. Sprawdź, jakie czynniki mogą wpływać na kłopoty z potencją i czym może grozić brak odpowiedniej interwencji lekarskiej we właściwym czasie. 

Umów e-wizytę

Podczas konsultacji może zostać wystawione zwolnienie lekarskie, a także gdy lekarz stwierdzi taką konieczność – e recepta online.

 

Kiedy warto udać się do urologa z problemami z potencją?

Na kłopoty z erekcją może mieć wpływ wiele różnych czynników, które niekoniecznie związane są z samą anatomią mężczyzny. Niekiedy problem bywa bardzo złożony.  Każdego mężczyznę niezależnie od wieku, powinny zaniepokoić nietypowe objawy ze strony układu moczowo-płciowego. Do takich symptomów należy przede wszystkim:

  • krwawienie z cewki moczowej,
  • nietrzymanie lub zatrzymanie moczu,
  • bolesne i długie erekcje,
  • przesunięcie jądra z pozycji pionowej na poziomą,
  • dolegliwości bólowe jąder i okolic podbrzusza (tzw. gorące jądra),
  • uczucie ucisku lub bólu w okolicy miednicy, lub dolnej części brzucha,
  • trudności ze wzwodem,
  • wyczuwalne guzki na jądrach i w okolicy pachwin.

Ponadto objawy ze strony układu moczowo-płciowego mogą być potęgowane przez życie w stresie i napięciu, problemy osobiste i występujące w pracy, przyjmowanie leków na różne inne schorzenia, trudności ze snem i wiele innych czynników. Wszystkie wymienione wyżej objawy należy jednak skonsultować ze specjalistą - najlepiej urologiem, ale pomóc może także lekarz rodzinny, internista, androlog, diabetolog (u pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą), seksuolog lub psychiatra (jeśli problem z potencją ma podłoże psychiczne).

Diagnostyka problemów z potencją – jakie badania przeprowadza urolog?

Głównym narzędziem diagnostycznym w kierunku zaburzeń erekcji jest obszerny wywiad lekarski, który przeprowadza urolog lub lekarz innej specjalizacji (internista, seksuolog, psychiatra). W trakcie rozmowy lekarz zadaje pytania dotyczące zdrowia ogólnego, stylu życia, kondycji psychicznej i ewentualnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe czy zaburzenia hormonalne. Interesuje się również historią życia intymnego i emocjonalnego pacjenta, co może pomóc w wykryciu ewentualnych czynników psychologicznych wpływających na zaburzenia erekcji, takich jak stres, lęk czy problemy w relacjach. Dzięki szczegółowemu wywiadowi lekarz może zaplanować dalsze badania i dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego urolog przechodzi do wykonania badania fizykalnego, które wiąże się z dotykaniem prącia i jąder. Niezbędne są również badania obrazowe czy też badania krwi. Jeżeli przyczyną zaburzeń erekcji są choroby ogólnoustrojowe czy też przewlekłe, konieczne może okazać się zlecenie dalszych badań czy też odbycie wizyty u innych specjalistów. Ponadto często w diagnostyce zaburzeń potencji zaleca się wykonanie badania stężenia hormonów w tym hormonów tarczycy czy testosteronu. Pacjentom zaleca się też wykonanie badania ogólnego moczu oraz USG jamy brzusznej. 

Diagnozowanie problemów z erekcją na tle psychicznym opiera się głównie na szczegółowym wywiadzie lekarskim oraz analizie stanu emocjonalnego pacjenta. Lekarz pyta o różne aspekty życia pacjenta, by wykluczyć fizyczne przyczyny problemu i zrozumieć, czy zaburzenia erekcji mogą być wynikiem stresu, lęku, depresji lub problemów w relacjach. Często stosuje się także testy psychologiczne, które pomagają ocenić nastrój i poziom stresu, oraz kwestionariusze związane z jakością życia seksualnego.

Jeśli podejrzewa się psychologiczne tło zaburzeń, lekarz może zlecić próbę "nocnych erekcji" – erekcje spontaniczne, które występują podczas snu, świadczą o sprawności fizycznej układu moczowo-płciowego. Ich obecność sugeruje, że problemy mają podłoże psychiczne, a nie somatyczne. W takich przypadkach pomocna może być psychoterapia, np. terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga radzić sobie z emocjami i stresem, poprawiając tym samym również jakość życia seksualnego.

Jakie problemy zdrowotne może wykryć urolog przy zaburzeniach erekcji?

Urolog w związku z zaburzeniami erekcji najczęściej wykrywa schorzenia dotyczące gruczołu krokowego. Są to przerosty prostaty, nowotwory prostaty, ale też infekcje układu moczowo-płciowego, problemy z naczyniami krwionośnymi czy uszkodzenia nerwów.

Ponadto we współpracy z lekarzami innych specjalizacji, na podstawie zaburzeń erekcji i innych charakterystycznych symptomów, można zdiagnozować m.in.:

  • cukrzycę,
  • miażdżycę,
  • zaburzenia hormonalne w zakresie wydzielania testosteronu, prolaktyny czy hormonów tarczycy,
  • problemy natury psychicznej (depresja, zaburzenia lękowe).

Ponadto zdarza się, że zaburzenia erekcji są skutkiem spożywania nadmiernej ilości alkoholu i papierosów, efektem ubocznym zażywania niektórych leków lub stanowią następstwo przeprowadzenia radykalnych zabiegów, takich jak np. radykalna prostatektomia.

 Umów e-wizytę

Leczenie farmakologiczne problemów z potencją – rola urologa

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele różnych środków na problemy z potencją. Jedne z nich dostępne są bez recepty, inne natomiast można nabyć wyłącznie na podstawie recepty. Preparaty te różnią się między sobą rodzajem oraz dawką substancji czynnej. Dobieranie takich produktów na własną rękę nie jest dobrym pomysłem i może pomóc co najwyżej doraźnie, nie rozwiązując źródła problemu. Dlatego z trudnościami związanymi z erekcją warto udać się do lekarza. W tym przypadku może pomóc także urolog online.

Dzięki dokładnemu zapoznaniu się z indywidualnym przypadkiem pacjenta, historią choroby czy określonymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na kłopoty z erekcją, lekarz urolog online dobierze najwłaściwszy środek i będzie mógł przepisać go na receptę, jeśli uzna, że zalecona farmakoterapia będzie bezpieczna i skuteczna w przypadku danego pacjenta.

Terapie hormonalne w leczeniu problemów z erekcją

Zdarza się, że problemy z potencją dotyczą także młodych mężczyzn. Wynika to często z zaburzeń hormonalnych. W takich sytuacjach niezbędne jest wdrożenie właściwej terapii hormonalnej, zleconej w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych. Dokumentację medyczną można przedstawić urologowi online przed teleporadą. Dzięki usługom telemedycznym pacjent może uzyskać fachową pomoc w leczeniu zaburzeń erekcji i to bez konieczności wychodzenia z domu. 

Urolog online w Med24 przyjmuje codziennie, w godzinach od 8:00 do 22:00. Na e-wizytę można umówić się w trybie planowym, wybierając dogodny dla siebie termin konsultacji. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, może wystawić e-skierowanie do innego specjalisty - psychiatry, diabetologa, seksuologa lub psychologa. Tego typu konsultacje również można zrealizować online w MED24.

 Umów e-wizytę

Kiedy urolog współpracuje z innymi specjalistami?

Urolog współpracuje z innymi specjalistami w leczeniu zaburzeń erekcji w sytuacjach, gdy przyczyna problemu leży w chorobach ogólnoustrojowych lub wymaga bardziej kompleksowego podejścia. W przypadku podejrzenia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie, które mogą prowadzić do ograniczonego przepływu krwi w organizmie, w tym także do penisa, zalecana jest konsultacja z kardiologiem. Kardiolog oceni stan układu krążenia, a poprawa zdrowia serca może bezpośrednio wpłynąć na poprawę funkcji seksualnych. 

Choroby układu nerwowego, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy uszkodzenia nerwów, również mogą wpływać na zdolność do osiągnięcia erekcji. Neurolog włącza się wtedy do procesu terapeutycznego, aby ocenić stan układu nerwowego i ustalić, czy są sposoby na poprawę jego funkcjonowania lub złagodzenie wpływu choroby na funkcje seksualne.

Kiedy zaburzenia erekcji wynikają z osłabienia mięśni dna miednicy lub innych problemów fizycznych związanych z mobilnością i napięciem mięśniowym w obszarze miednicy, urolog może zalecić ćwiczenia z fizjoterapeutą. 

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 99 zł

Umów Wizytę

wizyta online