Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Vivid Mind - precyzyjne wykrywanie demencji

Vivid Mind

Nowoczesna technologia 
wykrywająca wczesne stadium demencji.

Nagraj próbkę głosu
i sprawdź czy grozi Ci choroba otępienna. 

Zajmie Ci to 6 sekund!

Zrób pomiar

Choroby otępienne – to warto wiedzieć!

  • Około 50 milionów ludzi na świecie cierpi na demencję, z czego zdiagnozowanych jest zaledwie 20% chorych!

  • Przewiduje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 150 milionów.

  • Demencja wiąże się nie tylko z pogorszeniem jakości życia chorego. Stanowi ona także ogromne obciążenie dla rodziny, opiekunów i całego społeczeństwa. Wykrycie jej we wczesnym stadium jest kluczowe dla złagodzenia jej skutków i spowolnienia jej rozwoju. Jest to jednak bardzo trudne, ponieważ zaczyna się ona na wiele lat przed pojawieniem się pierwszych oznak.

  • Pierwsze objawy demencji mogą długo pozostawać niezauważone. Dzieje się tak, ponieważ przypominają one symptomy towarzyszące innym przypadłościom. Nierzadko przypisywane są one depresji, nadmiernemu stresowi, przewlekłemu zmęczeniu, a nawet niedoborom witamin i minerałów. To właśnie dlatego rozpoznanie demencji przysparza specjalistom tak wielu trudności. 

  • Najczęstszym rodzajem demencji jest choroba Alzheimera. W naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że tego typu schorzenia są naturalnym następstwem procesu starzenia. Tymczasem okazuje się, że u ich podłoża leżą zmiany zachodzące w obrębie układu nerwowego, które przyczyniają się do zaniku komórek nerwowych.

  • Jeszcze do niedawna choroba Alzheimera diagnozowana była głównie u seniorów. Dziś coraz częściej rozpoznaje się ją u młodych osób – jeden z najmłodszych pacjentów, u którego ją stwierdzono, miał zaledwie 24 lata.

W początkowym stadium choroba Alzheimera postępuje powoli. Jej pierwsze objawy są często trudne do zauważenia zarówno dla samego chorego, jak i dla osób z jego otoczenia. Zmiany zachodzące w jej przebiegu prowadzą do pogorszenia funkcji poznawczych, w tym sprawności intelektualnej i pamięci.

W późniejszym stadium pojawiają się zaburzenia mowy – pacjenci nie tylko zapominają podstawowych słów, ale także doświadczają problemów z ich rozumieniem. Z kolei jej zaawansowana faza wiąże się z:

  • ograniczeniem ruchowym
  • brakiem kontaktu werbalnego
  • zaburzeniami snu i łaknienia
  • sztywnością mięśni
  • agresją, irytacją, zdenerwowaniem lub niepokojem
  • brakiem dbałości o higienę osobistą
  • brakiem kontroli nad czynnościami fizjologicznymi

Pacjent z chorobą Alzheimera wycofuje się z życia społecznego i zawodowego, a z biegiem czasu staje się całkowicie zależny od innych. Stopniowa utrata jego niezależności i autonomii stanowi coraz większe obciążenie psychiczne, fizyczne, ekonomiczne i społeczne dla osób z jego otoczenia.

Rozpoznanie demencji czy choroby Alzheimera to żmudny i długotrwały proces. Pacjent, u którego podejrzewana jest choroba neurodegeneracyjna, musi zostać skonsultowany przez szereg specjalistów, w tym neurologa, psychologa i psychiatrę. 

W tym celu wykorzystywane są rozmaite narzędzia diagnostyczne, począwszy od testów psychologicznych, przez badania laboratoryjne, po tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Konieczność podjęcia tak kompleksowych działań sprawia, że pacjenci poddawani są szczegółowej diagnostyce dopiero w  zaawansowanym stadium choroby.

Według specjalistów receptą na rozwiązanie powyższego problemu jest wprowadzenie badania przesiewowego, które umożliwiłoby szybką i łatwą diagnozę chorób otępiennych w gabinecie lekarza rodzinnego lub przez samych pacjentów w zaciszu własnego domu.

Jeszcze do niedawna taki scenariusz wydawał się mrzonką, dzisiaj natomiast jest możliwy do zrealizowania, a to wszystko za sprawą innowacyjnej aplikacji Vivid Mind. 

Vivid Mind pozwala na wykrycie choroby Alzheimera w początkowym stadium, co jest kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów i odciążenia ich bliskich.

Głos odkrywa to, co niewidoczne, czyli jak działa Vivid Mind

Vivid Mind to przełomowe narzędzie, w którym zastosowano rewolucyjną technologię Sound Objects, wykorzystująca sztuczną inteligencję do analizy ludzkiego głosu. Wystarczy nagrać maksymalnie 
6-sekundową próbkę głosu przy użyciu smartfona, a aplikacja Vivid Mind wykryje subtelne wzorce zmian w mowie, charakterystyczne dla pacjentów z demencją. 

  • Narzędzie koncentruje się na fizjologicznych aspektach artykulacji dźwięku, takich jak częstotliwość harmoniczna, drgania, szum i chwiejność.

  • Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest wykrycie zaburzeń poznawczych w bardzo wczesnym stadium, nawet jeśli w codziennym życiu nie dają one jeszcze żadnych widocznych objawów.

  • Zdiagnozowanie, a następnie monitorowanie i leczenie chorób neurodegeneracyjnych na początkowym etapie, może spowolnić ich rozwój, a nawet uratować życie.

Zrób pomiar

Dlaczego Vivid Mind jest skuteczne?

Skuteczność aplikacji Vivid Mind została potwierdzona „ślepym” badaniem naukowym, w którym wykorzystano 33 nagrania nadające się do analizy. Na jego podstawie dowiedziono, że technologia ta wyróżnia się wysoką czułością (100%), dużą specyficznością (81%) oraz wyjątkową dokładnością (82%).

Twórcy Vivid Mind dążą do ciągłego udoskonalania opracowanego przez siebie narzędzia. Przy każdym użyciu, jego algorytm poprawia swoją precyzję, co wpływa na jego coraz większą skuteczność. Dzięki temu jest on w stanie wykryć nawet subtelne wzorce zmian mowy charakterystyczne dla pacjentów z demencją.

Dlaczego Vivid Mind jest skuteczne? Badanie próbki głosu pod kątem demencji

Vivid Mind – lider wśród konkurencji

Vivid Mind to narzędzie, które wyróżnia się na tle konkurencji precyzją i innowacyjnością. W przeciwieństwie do innych metod dostępnych na rynku, przeprowadza ono bardzo szczegółową analizę próbki głosu na poziomie artykulacji dźwięku, skupiając się na takich aspektach jak częstotliwość harmoniczna, szum, drgania i chwiejność. 

Jest to pierwszy na świecie test, który uwzględnia obiektywne parametry ludzkiego głosu, a nie wyłącznie warstwę semantyczną (znaczeniową). 

Vivid Mind jest w pełni zgodny z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (GDPR). Gwarantujemy, że Twoje dane osobowe są bezpieczne i traktowane z należytą starannością.

Jeśli pomiar wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, warto skonsultować je z lekarzem.

W Med24 masz 15% rabatu na teleporady z kodem: VIVIDMIND15.

Umów Teleporadę w Med24

Wizyta online u lekarza specjalisty