Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie

Wczesne sygnały choroby Alzheimera - jak je rozpoznać?

Wczesne sygnały choroby Alzheimera - jak je rozpoznać?

Postępująca choroba Alzheimera to bardzo ogromne obciążenie nie tylko dla samego chorego, ale także jego bliskich i opiekunów. Kluczowa dla spowolnienia jej rozwoju jest szybka diagnoza. Niestety w wielu przypadkach jest ona niemożliwa – a to wszystko ze względu na objawy, które na początku są trudne do zauważenia. Jak sprawdzić, czy jest się chorym na Alzheimera? Najnowsze rozwiązania technologiczne umożliwiają jego rozpoznanie właśnie na tym newralgicznym etapie. W tym artykule dowiesz się, jak wykonać skuteczny test w jego kierunku i przeanalizować ewentualne nieprawidłowości z internistą z Med24! 

Spis treści:

  1. Problemy z pamięcią, mową i orientacją – naturalny proces starzenia czy oznaki choroby Alzheimera?

  2. Jak sprawdzić, czy jest się chorym na Alzheimera? Zadbaj o swoich bliskich!

  3. Zidentyfikuj wczesne sygnały przy pomocy VIVID MIND

 

Problemy z pamięcią, mową i orientacją – naturalny proces starzenia czy oznaki choroby Alzheimera?

Twojemu bliskiemu zdarza się regularnie zapominać daty lub imiona? Często czuje się on zdezorientowany? A może ma problemy z wykonywaniem podstawowych czynności? W wielu przypadkach te sytuacje są naturalnym następstwem upływu czasu i procesu starzenia. Jednak nie warto ich bagatelizować, ponieważ równie dobrze mogą one wskazywać na chorobę Alzheimera.

Jak odróżnić normalne starzenie się od problemu zdrowotnego, jakim jest Alzheimer? Objawy wczesne tego schorzenia mogą przez długi czas pozostawać niezauważone, nawet dla osoby zaznajomionej z tematem. Co powinno Cię szczególnie zaniepokoić w zachowaniu Twojego członka rodziny? Poniżej znajduje się zestawienie najczęstszych symptomów oraz zachowań, które są normalne dla naturalnego procesu starzenia:

 

  1. Problemy z pamięcią, w szczególności świeżo przyswojonymi informacjami.

Zdrowi seniorzy mogą borykać się z przypominaniem sobie imion, dat czy nowych informacji, jednak bez problemu odtwarzają je za jakiś czas.

  1. Trudności w rozwiązywaniu problemów. 

Seniorzy mogą popełniać drobne błędy w codziennych obowiązkach, na przykład podczas kalkulacji rachunków lub sporządzania listy zakupów.

  1. Kłopoty z wykonywaniem znanych aktywności.

Co można uznać za normę? Na przykład prośbę Twojego bliskiego o pomoc w ustawieniu radia czy we włączeniu urządzenia kuchennego.

  1. Brak orientacji w czasie.

Zdrowa starzejąca się osoba może od czasu do czasu pomylić dzień tygodnia lub datę, ale jest w stanie szybko przypomnieć sobie te informacje.

  1. Brak orientacji przestrzennej i pogorszone przetwarzanie obrazów.

Tego typu dolegliwości u seniorów są zwykle następstwem schorzeń oczu charakterystycznych dla ich wieku, w tym zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej czy jaskry.

  1. Problemy z komunikacją i wysławianiem się.

Starsze osoby mogą mieć trudności z dobraniem słów, ale potrafią posługiwać się synonimami lub po chwili je sobie przypominają.

  1. Odkładanie przedmiotów na nie swoje miejsca i niemożność powrotu do nich „po własnych śladach”.

Zdrowi seniorzy od czasu do czasu odkładają przedmioty w inne miejsca, ale są w stanie je bez trudu znaleźć.

  1. Brak oceny sytuacji i umiejętności wartościowania.

Starsze osoby mogą podejmować złe decyzje, ale potrafią ocenić swoje postępowanie z perspektywy czasu.

  1. Wycofanie z życia towarzyskiego.

Ludzie w podeszłym wieku mogą czuć się zmęczeni przebywaniem ze znajomymi ze względu na dolegliwości związane ze swoimi chorobami – nierzadko wycofują się oni z kontaktów towarzyskich tymczasowo.

  1. Zmiany w dotychczasowym zachowaniu, w tym pojawienie się agresji i podejrzliwości.

Starsi ludzie nierzadko zmagają się z depresją, która powoduje wahania nastrojów, stany lękowe lub apatię.

WARTO WIEDZIEĆ!

Choroba Alzheimera jest często diagnozowana już w zaawansowanym stadium. Warto jednak pozostać czujnym na jej wczesne objawy, ponieważ rozpoznanie jej na początkowym etapie pozwala na wdrożenie skutecznych kroków spowalniających jej rozwój.

Jak sprawdzić, czy jest się chorym na Alzheimera? Zadbaj o swoich bliskich!

Jeśli podejrzewasz chorobę Alzheimera u członka rodziny, podejmij pierwsze kroki w celu oceny jego zdrowia. Twoja szybka reakcja jest kluczowa dla spowolnienia jej przebiegu i poprawy funkcjonowania chorego. Aby postawić trafną diagnozę, nierzadko potrzebna jest konsultacja psychiatryczna, psychologiczna i neurologiczna. Oprócz badań neuropsychologicznych do oceny stanu zdrowia pacjenta wykorzystuje się takie narzędzia diagnostyczne jak:

  • testy laboratoryjne

  • tomografia komputerowa

  • rezonans magnetyczny

  • pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa

  • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego

  • doppler naczyń krwionośnych głowy

Największym wyzwaniem w diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych jest to, że pacjenci zgłaszają się do specjalistów w momencie, gdy wchodzą one w zaawansowane stadium. Jak sprawdzić, czy jest się chorym na Alzheimera? Jeszcze jakiś czas temu można było pomarzyć o skutecznym badaniu przesiewowym. Na szczęście dzięki postępowi technologii dostępne są coraz nowsze i bardziej innowacyjne rozwiązania, na przykład aplikacja VIVID MIND, pozwalająca na wykrycie powyższego schorzenia na etapie, gdy jeszcze bardzo dużo da się zrobić dla bliskiej Ci osoby. Jak działa to przełomowe narzędzie i dlaczego warto z niego skorzystać?

WARTO WIEDZIEĆ:

Około 55 milionów ludzi na świecie żyje z chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi. Każdy przypadek stanowi obciążenie zarówno dla najbliższego otoczenia, jak i sektora medycznego.

Zidentyfikuj wczesne sygnały przy pomocy VIVID MIND

 

Jak rozpoznać pierwsze objawy Alzheimera? Test stworzony przez VIVID MIND stanowi istotne ułatwienie w żmudnym procesie diagnozy tego schorzenia. Opiera się ono na technologii Sound Objects, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy ludzkiego głosu. 

 

Co należy zrobić? Wystarczy nagrać 6-sekundową próbkę głosu przy użyciu smartfona, aby aplikacja VIVID MIND mogła wykryć ewentualne zmiany na poziomie mowy, które są charakterystyczne dla pacjentów z demencją. Elementy, które brane są pod uwagę podczas testu, to:

  • artykulacja

  • częstotliwość harmoniczna

  • drgania

  • szum

  • chwiejność

VIVID MIND może poszczycić się wysoką czułością, dużą specyficznością oraz wyjątkową dokładnością, dzięki czemu stanowi skuteczne narzędzie przesiewowe w chorobie Alzheimera. Co bardzo istotne, jest to pierwszy na świecie test uwzględniający obiektywne parametry ludzkiego głosu, a nie jedynie warstwę znaczeniową wypowiedzi.

Boisz się o zdrowie swoich bliskich? W takim razie nie zwlekaj i zrób pomiar przy pomocy VIVID MIND, a jeśli wykaże on jakiekolwiek nieprawidłowości, skonsultuj się z lekarzem z Med24, który szczegółowo opowie Ci o dalszej ścieżce diagnostycznej. Pamiętaj również, że w Med24 masz 15% rabatu na teleporady z kodem: VIVIDMIND15.

 

Bibliografia:

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29763097/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5724073/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8204188/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29067350/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4619185/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7863984/

Profilaktyka zdrowia kobiety po 50 roku życia
Kobieta

Profilaktyka zdrowia kobiety po 50 roku życia

Profilaktyka zdrowia po 50 roku życia ma kluczowe znaczenie zwłaszcza dla kobiet - to właśnie w tej...
endokrinolog
Kobieta

Jakie badania na tarczycę pomogą ci szybko wykryć chorobę i podjąć skuteczne leczenie?

Kołatanie serca, bezsenność czy wahania wagi, czasem trudno zrozumieć, dlaczego ciało wysyła nam tak...
 Kiedy wykonać badanie glukozy i jak się do niego przygotować?
Badania

Kiedy wykonać badanie glukozy i jak się do niego przygotować?

Jesteś zmęczony, ciągle chce Ci się pić, a po jedzeniu masz ochotę na słodki deser. A może...

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online