Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie

Fizjoterapeuta - czym się zajmuje i co leczy?

psychoterapia

Fizjoterapia podczas swojej pracy skupia się głównie na przywróceniu pełnej sprawności ruchowej i umożliwieniu normalnego funkcjonowania w życiu codziennym. Jego usługi skierowane są do osób, które doznały urazu, cierpią na chorobę lub mają ograniczenia wynikające z niepełnosprawności. Dodatkowo, fizjoterapia pomaga zmniejszać ryzyko wystąpienia przyszłych urazów lub chorób.

Przyjrzymy się bliżej roli fizjoterapeuty, jego zadaniom oraz zakresowi działań, które pomagają pacjentom w powrocie do pełnej sprawności ruchowej.

Umów e-wizytę

Lekarz online ma takie same możliwości jak specjalista, który przyjmuje chorych w przychodni. Podczas konsultacji może zostać wystawiona e recepta online, a także zwolnienie lekarskie jeżeli uzna taką potrzebę. 

Spis treści:

  1. Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
  2. Co leczy fizjoterapeuta?
  3. Fizjoterapeuta a rehabilitant – czym różnią się obie specjalizacje?
  4. Kiedy umówić się do fizjoterapeuty?
  5. Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?
  6. Wybór fizjoterapeuty - czym się kierować?

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuci to specjaliści, którzy posiadają wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, kinezjologii. Prowadzą leczenie oparte o wiedzę z dziedziny fizjoterapii. Zapobiegają różnym schorzeniom, które wpływają na ruchomość ciała oraz komfort życia.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta? Jednym z najważniejszych elementów pracy fizjoterapeuty jest opracowanie indywidualnego planu terapeutycznego dla każdego pacjenta. Wszystkie zabiegi są dobierane indywidualnie, biorąc pod uwagę stan zdrowia, wiek, aktywność fizyczną i cele terapeutyczne pacjenta. W zależności od potrzeb, fizjoterapeuta może stosować różnego rodzaju zabiegi.

 

  • Masaże to jedna z najczęściej stosowanych technik fizjoterapeutycznych. Mają one na celu rozluźnienie mięśni i poprawienie krążenia krwi i limfy. Fizjoterapeuta stosuje masaż klasyczny, punktowy, rozluźniający lub leczniczy.
  • Gimnastyka lecznicza to zestaw ćwiczeń dostosowanych do stanu zdrowia pacjenta. Mają one na celu poprawę ruchomości stawów, koordynacji ruchowej i siły mięśni. Fizjoterapeuci stosują gimnastykę leczniczą w leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz w rehabilitacji po urazach.
  • Kąpiele lecznicze to technika fizjoterapeutyczna, która polega na kąpieli pacjenta w wodzie o różnej temperaturze. Zmniejszają ból, poprawiają krążenie krwi oraz rozluźniają mięśnie.
  • Światłolecznictwo to metoda terapeutyczna, opierająca się na stosowaniu promieniowania świetlnego. Fizjoterapeuci stosują różnego rodzaju światłoterapie, takie jak UV, podczerwień, laser czy diatermię.
  • Ciepłolecznictwo, czyli stosowanie ciepła zmniejszającego ból, zwiększającego elastyczność tkanek i poprawiającego krążenie krwi. 
  • Laseroterapia pozwala stymulować procesy regeneracyjne w tkankach. Stosowana w leczeniu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz w rehabilitacji po urazach.
  • Ultrasonografia to nieinwazyjna metoda diagnostyczna. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe do uzyskania obrazu wnętrza ciała. Jedna z najczęściej stosowanych metod w medycynie, pozwalająca na badanie różnych narządów i tkanek.

Co leczy fizjoterapeuta?

Zakres obowiązków fizjoterapeuty jest bardzo szeroki, a specjaliści z tej dziedziny są w stanie pomóc w przypadku między innymi chorób układu krążenia i neurologicznych. Fizjoterapeuta - co leczy? 

  • Choroby ortopedyczne i traumatologiczne: bóle kręgosłupa, dyskopatia, skręcenia stawów, złamania kości, uszkodzenia więzadeł czy mięśni.
  • Choroby neurologiczne: udar mózgu, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe, nerwobóle oraz urazy rdzenia kręgowego.
  • Choroby układu oddechowego: astma oskrzelowa, POChP, schorzenia związane z oddychaniem, jak również choroby klatki piersiowej, które utrudniają oddychanie. 
  • Choroby układu krążenia: choroby serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał serca, obrzęki kończyn dolnych oraz żylaki. 
  • Choroby metaboliczne: cukrzyca, otyłość, niedoczynność tarczycy oraz choroby autoimmunologiczne.

Czy fizjoterapeuta to lekarz? Nie, jest on pracownikiem medycznym. Nie ma prawa wypisywać recept, ani nie wystawi L4. 

Fizjoterapeuta a rehabilitant – czym różnią się obie specjalizacje?

Fizjoterapeuta i rehabilitant to dwie różne specjalizacje, które czasami mogą być mylone. Chociaż oboje zajmują się procesem leczenia i rehabilitacji, istnieją między nimi pewne różnice.

Fizjoterapeuta to specjalista medyczny, który pomaga pacjentom odzyskać pełną sprawność fizyczną poprzez techniki terapeutyczne, takich jak ćwiczenia, masaż, elektroterapia, krioterapia, termoterapia i wiele innych. Fizjoterapeuta pracuje również nad postawą, elastycznością i siłą mięśniową.

Rehabilitant natomiast, jest specjalistą zajmującym się kompleksową opieką nad pacjentem, którego zdrowie i zdolność do funkcjonowania zostały zmniejszone w wyniku choroby lub wypadku. Rehabilitacja ma na celu przywrócenie pacjentowi nie tylko funkcji fizycznych, ale również emocjonalnych. 

Kiedy umówić się do fizjoterapeuty?

Umów się do fizjoterapeuty, gdy dokuczają Ci: 

  • Bóle kręgosłupa – fizjoterapeuta zastosuje specjalną gimnastykę oraz masaż. Pomogą one złagodzić ból i przywrócić pełną sprawność ruchową.
  • Urazy sportowe - w przypadku urazu sportowego, fizjoterapeuta pomoże w przywróceniu sprawności ruchowej i uniknięciu powikłań. Zastosuje odpowiednie ćwiczenia i zabiegi fizykoterapeutyczne.
  • Choroby reumatyczne - osoby cierpiące na choroby reumatyczne mogą skorzystać z fizjoterapii.

Fizjoterapeuta zadba także o:     

  • Przygotowanie do operacji - przed planowaną operacją może być konieczne przygotowanie organizmu do zabiegu za pomocą ćwiczeń 
  • Rehabilitacja po operacji – po wykonanej operacji niezbędna jest rehabilitacja, która  przywróci pełną sprawność ruchową. 

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Pierwszy etap wizyty u fizjoterapeuty to wywiad medyczny, w trakcie którego fizjoterapeuta zada pacjentowi pytania dotyczące jego schorzeń, chorób współistniejących, trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy, a także dotychczasowej historii leczenia. 

Jeśli mowa o wizycie w gabinecie stacjonarny, fizjoterapeuta może przeprowadzić badanie fizykalne. Ocenia stan ruchomości pacjenta, siłę mięśniową, elastyczność stawów oraz sprawdza postawę ciała. Na podstawie tych badań diagnozuje oraz ustala plan terapii. 

Kolejnym etapem jest rozpoczęcie terapii fizjoterapeutycznej. Zazwyczaj terapia składa się z różnych metod, takich jak ćwiczenia ruchowe, masaże, krioterapia, elektroterapia, laseroterapia czy ultrasonoterapia. Fizjoterapeuta dobiera metody i techniki terapeutyczne indywidualnie do każdego pacjenta, w zależności od jego potrzeb i stanu zdrowia.

Wybór fizjoterapeuty - czym się kierować?

Wybierz fizjoterapeutę z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Fizjoterapeuta powinien mieć dyplom ukończenia studiów na kierunku fizjoterapia oraz posiadać uprawnienia do wykonywania zawodu.

Zapytaj o specjalizację fizjoterapeuty. Niektórzy fizjoterapeuci specjalizują się w leczeniu określonych schorzeń, takich jak bóle kręgosłupa, urazy sportowe czy choroby reumatyczne. Wybierz fizjoterapeutę, który ma doświadczenie w leczeniu Twojego konkretnego problemu zdrowotnego.

Szukaj opinii na temat fizjoterapeuty. Możesz szukać opinii w internecie, na forach medycznych, w rekomendacjach znajomych lub rodziny, którzy korzystali z usług danego fizjoterapeuty.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę

wizyta online