SPECJALIZACJA

Psycholog

Image
background-img

Konsultacja online z psychologiem

Potrzebujesz specjalistycznej i szybkiej teleporady u psychologa?

Dzięki Med24 możesz skonsultować swoje objawy bez wychodzenia z domu, z dowolnego miejsca, w którym jesteś.

Z jakimi problemami warto zgłosić się do psychologa na wizytę?

  • długotrwała drażliwość, smutek, łatwe wpadanie w złość 
  • nieradzenie sobie z własnymi emocjami
  • brak satysfakcji z relacji rodzinnych, partnerskich 
  • przewlekły stres lub poczucie lęku
  • apatia, brak sił i chęci do wykonywania codziennych czynności
  • zaburzenia snu (np. koszmary, bezsenność)
  • trudne, kryzysowe sytuacje, jak np. śmierć bliskiej osoby, poważne choroby, rozwód, utrata pracy, poważne wypadki
  • zaburzenia poczucia łaknienia
  • różne problemy zdrowotne, które trudno się diagnozuje
  • masz myśli samobójcze

Jak się przygotować do konsultacji online u psychologa?

Po pierwsze należy zastanowić się, co jest powodem zgłoszenia się do psychologa, jakie objawy są niepokojące oraz jakie są oczekiwania w stosunku do specjalisty. Kluczowe kwestie możemy zapisać w formie punktów, żeby w trakcie konsultacji o niczym nie zapomnieć powiedzieć. Współpraca z psychologiem opiera się na szczerej rozmowie, warto zadbać o to, by okoliczności były ku temu sprzyjające. Otwarte i swobodne mówienie o sobie i rozmawianie o problemach umożliwia brak osób trzecich w pomieszczeniu, a także panująca w nim cisza i spokój. Komfort i poczucie bezpieczeństwa są bardzo ważne.

W zależności od wybranego typu teleporady należy także zadbać o dobrą jakość połączenia internetowego lub wybrać miejsce z dobrym zasięgiem sieciowym. W przypadku kontaktu wideo niezbędna jest kamerka i mikrofon. 

Bardzo ważne jest również odpowiednie, pozytywne nastawienie. Obawy związane z wizytą u psychologa są zupełnie normalne. Lęk  towarzyszy wielu osobom, szczególnie przed pierwszą konsultacją. Warto pamiętać o tym, że psycholog to specjalista, który chce i umie pomóc oraz, że obowiązuje go tajemnica lekarska.

Jak wygląda teleporada u psychologa?

Dużo zależy od wybranego kanału komunikacji z psychologiem. W przypadku wymiany wiadomości pacjent po prostu powinien mieć możliwość swobodnego pisania. Wersja wideo jest najbardziej zbliżona do wizyty w gabinecie stacjonarnym.

Psycholog będzie się starał dowiedzieć, czy w ostatnim czasie u pacjenta miały miejsce jakieś istotne zmiany lub wydarzenia. Może również zapytać o to, czy samopoczucie ma wpływ na wykonywanie pracy lub kontakty z innymi ludźmi. Ważne jest także określenie obecnej sytuacji, czyli miejsca zamieszkania, relacji z rodziną lub partnerem.

Psycholog powinien być również poinformowany o wcześniejszym leczeniu psychiatrycznym, jeżeli miało ono miejsce. Kluczowe jest przedstawienie wypisów od lekarza, diagnozy lub spisu przyjmowanych leków. Dokumentację medyczną można wysłać przed lub w trakcie konsultacji za pomocą aplikacji lub przez stronę.

Warto pamiętać, że poprawa stanu zdrowia psychicznego wymaga czasu, zaangażowania i chęci współpracy, jednak efekty potrafią zaskoczyć.

Czy psycholog online jest skuteczny?

Konsultacja online to tak samo skuteczna i wartościowa, jak wizyta w gabinecie stacjonarnym. Różnicą jest jedynie użycie technologii w celu połączenia się ze specjalistą oraz możliwość odbycia rozmowy z każdego miejsca na ziemi. Cel jest ten sam:  właściwa diagnoza i pomoc oraz wsparcie pacjenta.