Obniżenie nastroju, smutek czy brak chęci do działania zdarzają się każdemu. Potocznie nazywamy te uczucia depresją, musimy jednak pamiętać, że depresja jest poważnym zaburzeniem, którego nie można lekceważyć. O tym, czym jest depresja i z jakimi objawami należy skorzystać z pomocy psychologicznej online, dowiesz się z tego artykułu. Pamiętaj, że na Med24 możesz szybko umówić się na konsultacje lekarską z możliwością otrzymania recepty online, a w razie konieczności także L4 online. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 99 zł
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 199 zł
Depresja przejawia się długotrwałym uczuciem rozpaczy, braku nadziei i uporczywym zmęczeniem. Osoba doświadczająca depresji głęboko przeżywa uczucia smutku i nieszczęścia, czuje się przygnębiona i brakuje jej energii. Choroba może mieć charakter jednorazowy lub nawracający.
Depresja wpływa na życie chorego, zmniejszając jego zdolność funkcjonowania w każdym obszarze aktywności. Nieleczona, w skrajnych przypadkach może prowadzić do samobójstwa.
Depresja rzadko ma jedną przyczynę, bywa, że towarzyszy innym chorobom. Na jej rozwój mogą wpływać, w różnym, często nakładającym się na siebie stopniu czynniki biologiczne i społeczne, czyli m.in.:
Depresja nie ma jednego, konkretnego źródła. Kobiety są bardziej narażone od mężczyzn. Choroba atakuje bez względu na wiek. Częściej dotyka osoby, u których bliskich wystąpiła depresja.
Wiele osób z powodu depresji musi sięgnąć po zwolnienie lekarskie.
Okresowe przygnębienie nie musi oznaczać depresji. Można podejrzewać depresję, gdy spadek nastroju utrzymuje się ponad dwa tygodnie i towarzyszą mu inne objawy.
Zmiany w zachowaniu lub odczuwaniu zgłaszane przez osoby cierpiące na depresję to m.in.:
Co więcej, depresja powoduje trudności w codziennym życiu:
Depresję można podzielić na 3 etapy:
Depresja jest poważną chorobą i wymaga leczenia. Jeśli Twój nastrój jest bardzo obniżony, masz trudność z wykonywaniem codziennych życiowych aktywności lub myśli samobójcze, skonsultuj się z lekarzem psychiatrą. Możesz również umówić teleporadę z lekarzem online – z psychologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, który zdecyduje, czy Twój stan wymaga konsultacji z psychiatrą.
Diagnoza depresji polega na rozpoznaniu zachowań chorego. Lekarz psychiatra może zlecić dodatkowe badania laboratoryjne w celu wykluczenia innych chorób. Proces diagnostyczny przebiega w następujący sposób:
Już na etapie diagnostyki ważny jest udział i wsparcie bliskich chorego.
Wizyta od 99 zł
Depresję można wyleczyć. W leczeniu stosuje się następujące formy terapii:
Poszczególne formy terapii wzajemnie się uzupełniają.
Farmakoterapia – tylko lekarz może zdecydować, jakie leki i w jakich dawkach powinien zażywać pacjent. Tabletki na depresję są podstawą w ciężkich epizodach, jednak nie stanowią najważniejszej formy leczenia depresji. Lekarz psychiatra może zdecydować o wystawieniu recepty, by wspomóc terapie.
Psychoterapia – może być realizowana w formie indywidualnej lub grupowej, w zależności od potrzeb pacjenta. Najlepsze efekty przynosi stosowana wraz z farmakoterapią.
Terapia społeczna – jej zadaniem jest stopniowe wprowadzanie chorych z powrotem do życia społecznego i zawodowego. Osoby z depresją często w wyniku choroby tracą pracę, odsuwają się od znajomych i zaniedbują relacje towarzyskie.
Choroba atakuje bez względu na wiek. W pierwszym etapie może przejść niezauważona, dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować sygnałów. Objawy depresji powodują zakłócenia i szkody w codziennym funkcjonowaniu chorego, w tym w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym.
Pomoc psychologiczna online jest równie skuteczna, co wizyta w stacjonarnym gabinecie. Pacjent, dla którego każda aktywność bywa wyzwaniem, dzięki e-wizycie może porozmawiać ze specjalistą z dowolnego, miejsca, w którym się znajduje.
Jeśli zależy Ci na szybkim dostępie do specjalisty, komfortowej wizycie i skutecznej terapii, umów e-wizytę u lekarza psychiatry.
Depresja to zaburzenia psychiczne. Stan przewlekły, który wpływa na nastrój, myśli, uczucia, zachowanie, a w dłuższym czasie rujnuje zdrowie fizyczne i relacje międzyludzkie. Depresja to więcej niż tylko smutek, czy chwilowy „dół”. Może trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata. Dla własnego dobra warto rozpocząć leczenie depresji, jeśli stan utrzymuje się przez dłuższy czas. Jak radzić sobie z depresją? Jak najszybciej skontaktować się z lekarzami i rozpocząć walkę o siebie!
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 99 zł
W przypadku nieleczonych przypadków depresji objawy mogą trwać dłużej i być intensywne. Jakie są objawy depresji? Osoby z depresją mogą odczuwać ciągłe poczucie smutku, złości lub frustracji, które utrzymuje się przez większość dnia i przez większość dni tygodnia. Hobby już nie cieszy, spotkania z przyjaciółmi są męczące, następuje spadek libido, a seks zupełnie przestaje nas interesować. Objawy depresji to także tendencja do skupiania się na błędach czy porażkach z przeszłości i obwiniania siebie. Problemy z koncentracją, trudności z podejmowaniem decyzji lub pamięcią mogą być również objawami depresji. U osób z nieleczoną depresją mogą pojawiać się myśli o samobójstwie, plany lub próby samobójcze.
Silna depresja objawy fizyczne to utrata apetytu i spadek masy ciała lub nadmierny apetyt i tycie. Możliwe są zarówno trudności z zasypianiem lub przesypianiem całej nocy, jak i nadmierna senność. Osoby z depresją żyją z uczuciem ciągłego wyczerpania, które się utrzymuje nawet po długim okresie odpoczynku. Są duże trudności z wykonaniem codziennych czynności, które wcześniej były łatwe. Pojawiają się częste bóle głowy, bóle brzucha lub bóle w klatce piersiowej. Te dolegliwości mogą nie reagować na standardowe leczenie i mogą pogorszyć się wraz z nasileniem depresji. Depresja to również problemy z trawieniem: nudności, biegunka lub zaparcia. Depresja często idzie w parze z niepokojem.
Depresja objawy fizyczne i psychiczne. Jeżeli zauważasz u siebie lub u kogoś z bliskich objawy depresji jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, psychologiem lub psychiatrą. Depresja leczenie bardzo skutecznie daje się leczyć, jest chorobą, która wymaga profesjonalnej pomocy.
Wiele osób doświadcza ulgi w objawach i poprawy jakości życia, dzięki odpowiedniemu leczeniu. Depresja kliniczna jest chorobą przewlekłą. Jak radzić sobie z depresją? Ten stan, można skutecznie kontrolować. Terapia poznawczo-behawioralna, leki przeciwdepresyjne, zmiany stylu życia (poprawa diety, regularne ćwiczenia i sen) podnoszą jakość życia każdego dnia. Niektóre osoby mogą także korzystać z technik relaksacyjnych, takich jak medytacja lub joga, lub alternatywnych terapii, takich jak akupunktura czy terapia światłem. Regularny wysiłek fizyczny jest jednym ze sposobów łagodzenia objawów depresji i zapobiegania jej nawrotom.
Czy depresja jest uleczalna? Tak. Ważne, aby osoby cierpiące na depresję nie traktowały jej jako normalnej części życia. Jak radzić sobie z depresją? Depresję można, a nawet trzeba leczyć. Choć objawy depresji mogą ulec poprawie, ważne jest stałe monitorowanie stanu zdrowia psychicznego, ponieważ depresja ma tendencję do nawracania. Regularne kontrole u lekarza lub terapeuty, nawet jeśli czujesz się dobrze, pomogą w zapobieganiu nawrotom.
Nawroty depresji mogą być wywołane przez różne czynniki, w tym przez leki, substancje psychoaktywne, a także niektóre aspekty stylu życia i odżywiania. Leki mogą powodować nawrót depresji, szczególnie jeśli są stosowane długoterminowo lub w dużych dawkach. Leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwko nadciśnieniu (beta-blokery), niektóre leki hormonalne (w tym antykoncepcja hormonalna), leki przeciwnowotworowe czy leki przeciwretrowirusowe stosowane w terapii HIV/AIDS.
Picie alkoholu, używanie narkotyków, takich jak amfetamina czy kokaina, mogą prowadzić do nawrotów depresji. Alkohol i narkotyki mogą powodować zmiany w mózgu, które zwiększają podatność na depresję.
Dieta niskowęglowodanowa, uboga w białko, tłuszcze nienasycone, witaminy z grupy B, a także niska zawartość magnezu, może prowadzić do nastroju depresyjnego.
Problemy w relacjach, praca, trudności finansowe, traumy, czy utrata bliskiej osoby mogą prowadzić do nawrotów depresji.
Osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca, choroby tarczycy, czy choroby neurologiczne, są bardziej podatne na depresję.
Problemy ze snem, takie jak bezsenność, mogą również prowadzić do nasilenia się objawów depresji.
Depresja to poważna choroba, która wymaga pomocy medycznej. Jeśli od dłuższego czasu masz bardzo obniżony nastrój, trudność z wykonywaniem codziennych życiowych aktywności lub myśli samobójcze, skontaktuj się z lekarzem, psychologiem lub psychiatrą. Zawalcz o siebie! Spróbuj!
Literatura
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze online są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę i otrzymać e recepta online. Nie chcesz czekać na wizytę? Skorzystaj z naszych usług Express (m.in L4 online Express) i spotkaj się z lekarzem wciągu 15 minut od rejestracji.