W ostatnim czasie Twoje zdrowie zaczęło szwankować i nie jesteś w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych? Nie pozostaje Ci zatem nic innego, jak udać się do lekarza po zwolnienie, które usprawiedliwi Twoją nieobecność w pracy i umożliwi Ci powrót do pełni sił w domu. Od kogo możesz uzyskać taki dokument? Czy ginekolog może wystawić L4? Jeśli tak – w jakich okolicznościach? Z jakimi prawami i ograniczeniami się ono wiąże? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!
Wizyta 139 zł
Spis treści:
Właśnie dopadła Cię choroba i potrzebujesz zwolnienia lekarskiego, aby usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy? Wiedz, że może wypisać Ci je każdy lekarz, nie tylko internista. Równie dobrze możesz ubiegać się o nie podczas wizyty u specjalisty, w tym ginekologa. Czy prywatny ginekolog może wystawić L4? Odpowiedź brzmi tak, ale tylko pod jednym warunkiem – musi on posiadać upoważnienie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Lekarz specjalista nie może odesłać Cię po L4 do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli podczas konsultacji stwierdzi on, że jesteś niezdolny do pracy, ma obowiązek wypisać Ci taki dokument. Jeżeli mimo to zostaniesz skierowany do lekarza POZ, poproś o pisemną odmowę wystawienia e-zwolnienia.
Skoro już wiesz, czy ginekolog może wystawić L4, warto dowiedzieć się również, w jakich okolicznościach możesz je uzyskać. Jedno jest pewne – możesz ubiegać o nie, nie tylko będąc w ciąży. Ginekolog może wypisać Ci zwolnienie, jeśli:
Oczywiście musisz mieć na uwadze, że powyższe sytuacje i dolegliwości nie zawsze są wskazaniem do wypisania zwolnienia. Lekarz może wystawić Ci je jedynie wtedy, gdy uzna to za zasadne. Najpierw przeprowadzi on z Tobą wywiad, a następnie – gdy zajdzie taka potrzeba – przebada Cię i przeanalizuje Twoją dokumentację medyczną.
Wizyta od 79 zł
Zastanawiasz się, czy ginekolog może odmówić L4 w ciąży? Odpowiedź brzmi tak, ponieważ ciąża sama w sobie nie jest wskazaniem do jego wystawienia. Spodziewasz się dziecka, ale czujesz się dobrze i nie doskwierają Ci żadne uporczywe objawy? Nie pracujesz w trudnych warunkach i Twoja ciąża nie jest zagrożona? W swojej pracy nie jesteś narażona na silny stres? W takim razie wiedz, że lekarz może wstrzymać się z wypisaniem Ci zwolnienia.
Czy ginekolog wystawi L4, jak jestem w szpitalu? To pytanie, które zadaje sobie wiele pacjentek. Ty również do nich należysz? Możesz odetchnąć z ulgą – lekarz wpisze Ci zwolnienie podczas Twojej hospitalizacji. Pamiętaj, że jeśli znalazłaś się w szpitalu już w trakcie trwania L4, nie musisz dostarczać swojemu pracodawcy kolejnego dokumentu.
Jeśli otrzymałaś zwolnienie od swojego ginekologa, powinnaś wykorzystać je zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli poświęcając wolny czas na rekonwalescencję. Co możesz, a czego nie powinnaś robić na L4? Wszystko zależy od tego, jaki numer na nim widnieje. Możesz ujrzeć na nim:
W trakcie trwania zwolnienia nie możesz wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto powinnaś unikać aktywności, które mogą Ci zaszkodzić i negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. Mowa m.in. o podróżowaniu, robieniu remontu, uprawianiu sportu (chyba że lekarz zaleci inaczej) oraz pracy w gospodarstwie czy na działce. Jeśli kontrola z ZUS-u wykaże, że wykorzystujesz L4 niezgodnie z jego przeznaczeniem, możesz utracić prawo do zasiłku.
Jak długie L4 może wystawić ginekolog? Jeśli spodziewasz się dziecka, przysługuje Ci 270 dni w roku. To oznacza, że jeśli pojawią się ku temu wskazania, możesz spędzić na zwolnieniu całą ciążę. Jeśli nie jesteś w ciąży, ale zmagasz się z problemami natury ginekologicznej, lekarz może wypisać Ci zwolnienie na maksymalnie 182 dni w roku.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 139 zł
Właśnie dostałaś bolesnej miesiączki, która utrudnia Ci funkcjonowanie? A może zmagasz się z chorobą natury ginekologicznej i doszło do nasilenia jej objawów? Jeśli nie czujesz się na siłach, aby udać się do przychodni, lub nie możesz pozwolić sobie na długie czekanie, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie umówienie się na konsultację z ginekologiem online.
W Med24 otrzymasz fachową pomoc medyczną w bardzo szybkim tempie – niekiedy nawet tego samego dnia. Jedyne, co musisz zrobić, to przejść przez prosty proces rejestracji, podać niezbędne dane, wybrać datę i godzinę oraz preferowaną formę kontaktu (telefon, wideo rozmowę, czat SMS), a na koniec opłacić teleporadę. Wszystkie te czynności zajmą Ci nie więcej niż 2 minuty!
Wizyta u ginekologa online niewiele różni się od tej, którą znasz z gabinetu. Na początku lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, a następnie zapozna się z Twoją dokumentacją medyczną – pamiętaj, że możesz załączyć ją jeszcze przed nawiązaniem połączenia. Gdy zajdzie taka konieczność, specjalista wystawi Ci e-receptę na leki, skieruje Cię na dalszą diagnostykę, a także wypisze Ci e-zwolnienie, abyś mogła wrócić do pełni sił w domowym zaciszu.
W ostatnim czasie robiłaś cytologię lub inne badanie i chcesz omówić jego wynik? Wiedz, że możesz zrobić to w trakcie teleporady! Dzięki temu nie stracisz czasu na dojazd do placówki medycznej i przy okazji zaoszczędzisz sobie zbędnych stresów. Już niewiele dzieci Cię od uzyskania profesjonalnej porady ginekologicznej – i to z każdego miejsca na świecie!
Bibliografia:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/twoje-prawo-do-zwolnienia-lekarskiego
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zwolnienie-lekarskie-w-trakcie-ciazy
https://www.infakt.pl/blog/pobyt-pracownika-w-szpitalu-w-trakcie-zwolnienia-lekarskiego/
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.