Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Dieta
Kobieta
Mężczyzna
Zdrowie

Dieta, leki, zmiana stylu życia? Jak skutecznie wyleczyć refluks i pokonać zgagę?

Dieta, leki, zmiana stylu życia, czyli skuteczne sposoby na wyleczenie refluksu i pokonanie zgagi.

Ostatnio coraz częściej pojawia się u Ciebie nieprzyjemne pieczenie w klatce piersiowej i ból w górnej części brzucha po posiłku? Jeśli do tego czujesz, jak treść żołądkowa cofa Ci się do przełyku, to prawdopodobnie zmagasz się z refluksem. Na szczęście jest to schorzenie, z którym można sobie skutecznie poradzić, jednak wymaga to wdrożenia pewnych zmian w życie. Chciałbyś już raz na zawsze pożegnać się z nieprzyjemnymi objawami? W takim razie świetnie trafiłeś! W tym artykule opowiemy Ci, jak powinno wyglądać leczenie refluksu i zdradzimy kilka sprawdzonych sposobów na zgagę!

Nieprzyjemne objawy zgagi?

Nie zwlekaj i umów się na konsultację online

Wizyta Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

Wizyta od 99 zł

Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

Spis treści:

  1. Skąd bierze się refluks żołądkowy i w jaki sposób się objawia?
  2. Kiedy zgaga może świadczyć o poważniejszych problemach?
  3. Domowe sposoby na zgagę i refluks. Czy faktycznie pomagają?
  4. Skuteczna walka z refluksem. Zacznij od zmiany diety i stylu życia!
  5. Jak wygląda leczenie refluksu u lekarza i dlaczego nie warto z nim zwlekać?

Skąd bierze się refluks żołądkowy i w jaki sposób się objawia?

Zanim dowiesz się, jak rozpoznać refluks żołądkowy i skąd bierze się ta przypadłość, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest choroba refluksowa. Najprościej rzecz ujmując, jest to cofanie się treści żołądkowej do przełyku, które często wywołuje zgagę. Co prawda jest ona powszechnym objawem refluksu, jednak należy mieć świadomość, że mogą towarzyszyć mu również inne symptomy, w tym: 

  • puste odbijanie, 
  • ból w górnej części brzucha, 
  • kwaśny posmak w ustach, 
  • chrypka, 
  • świszczący oddech, 
  • suchy kaszel. 

Objawy refluksu bywają bardzo nieprzyjemne, jednak w większości przypadków nie powinny wzbudzać dużego niepokoju. Problem pojawia się w momencie, gdy towarzyszą mu trudności w przełykaniu, spadek masy ciała, wymioty, krwawienie z przełyku oraz silny ból brzucha, który wybudza Cię ze snu. Nawet jeśli wystąpi u Ciebie jeden z wymienionych symptomów, nie zwlekaj i jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że u nas możesz umówić się na wizytę u internisty express, którą odbędziesz w ciągu 15 minut – całą dobę, 7 dni w tygodniu, także w niedzielę i dni świąteczne!

Zastanawiasz się, co jest przyczyną refluksu? Aby to zrozumieć, warto przyjrzeć się bliżej budowie górnej części układu pokarmowego. Otóż pomiędzy Twoim przełykiem a żołądkiem znajduje się mięsień zwany dolnym zwieraczem przełyku, który rozkurcza się, gdy przełykasz jedzenie, aby mogło ono trafić do żołądka. Gdy to nastąpi, mięsień ten natychmiast się obkurcza, aby pokarm nie cofnął się z powrotem do przełyku. Z refluksem masz do czynienia właśnie wtedy, gdy zwieracz dokładnie się nie obkurczy, prowadząc tym samym do cofnięcia się treści pokarmowej. 

Wizyta od 89 zł

Umów Wizytę Express

Umów Wizytę Standard

WARTO WIEDZIEĆ!

Za rozwojem refluksu mogą stać niektóre choroby, np. cukrzyca, a także zaburzenia hormonalne, niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia oraz stres. 

Kiedy zgaga może świadczyć o poważniejszych problemach?

Jak już wiesz, jednym z klasycznych objawów refluksu jest zgaga. Ale skąd właściwie się ona bierze? Przyczyną zgagi jest wyżej wspomniane cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Wraz z nadtrawionym jedzeniem trafia do niego kwas solny, który działa drażniąco na jego delikatną błonę śluzową, wywołując uczucie palenia i pieczenia – dokładnie to, którego zapewne niejednokrotnie doświadczyłeś. 

Z racji tego, że zgaga kojarzona jest głównie z chorobą refluksową, wiele osób nie przywiązuje do niej większej wagi. Pamiętaj jednak, że nie można jej bagatelizować, zwłaszcza jeśli pojawia się ona zbyt często, ponieważ może to świadczyć o poważniejszych dolegliwościach, w tym wrzodach żołądka lub dwunastnicy oraz zakażeniu bakterią Helicobacter pylori

WARTO WIEDZIEĆ!

Nieleczona zgaga może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym tzw. przełykiem Barretta, czyli chorobą błony śluzowej przełyku, która prowadzi nawet do jego nowotworu.

Domowe sposoby na zgagę i refluks. Czy faktycznie pomagają?

W internetowych poradnikach znajdziesz wiele domowych sposobów na zgagę i refluks. Jedne zalecają jeść imbir lub żuć gumę, inne natomiast wspominają o miksturze z wody i octu jabłkowego lub łyżeczki sody. Nie brakuje również tych mówiących o zbawiennym działaniu mleka, kefiru i maślanki, a nawet musztardy i prażonych migdałów. Niestety skuteczność większości z nich nie znajduje potwierdzenia ani w badaniach naukowych, ani w praktyce. 

Podejmując się leczenia refluksu i zgagi na własną rękę, możesz osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego. O ile wypicie szklanki kefiru nie powinno Ci zaszkodzić, tak eksperymentowanie z sodą i octem nie jest najlepszym pomysłem. A już na pewno nie powinieneś sięgać po słynny napar z mięty, który tylko nasili Twoje dolegliwości. Dobra wiadomość jest jednak taka, że istnieją inne metody, które z pewnością Cię nie zawiodą!

Skuteczna walka z refluksem. Zacznij od zmiany diety i stylu życia!

Jeśli planujesz podjąć się walki z refluksem i zgagą, zacznij od zmiany nawyków żywieniowych. Jak wygląda dieta na refluks? Przede wszystkim nie ma w niej miejsca na tłuste i smażone dania, alkohol oraz mocną kawę i herbatę. Wśród niezalecanych pokarmów znajdują się również te, które powszechnie uchodzą za zdrowe – mowa np. o cebuli, karczochach, szparagach, owocach cytrusowych, soku pomidorowym oraz nasionach, pestkach i orzechach. 

Czego nie powinno się jeść przy refluksie, poza wyżej wymienionymi produktami? Na zakazanej liście widnieją także ostre przyprawy, tłusty nabiał, ryby i wędliny, czekolada, bita śmietana, żytni chleb, gruboziarniste kasze oraz gazowane napoje. W swoich posiłkach możesz uwzględnić m.in. jasne pieczywo i makarony, chude mięso i ryby, łagodne przyprawy, zupy bez dużej ilości śmietany, kaszę jaglaną i owsianą oraz mleko i jego przetwory o obniżonej zawartości tłuszczu. 

Ułożenie diety na refluks to nie lada wyzwanie. Jeśli chcesz mieć pewność, że przyniesie Ci ona szybką ulgę, a do tego będzie smaczna, urozmaicona i łatwa w stosowaniu, nie wdrażaj zmian do swojego jadłospisu na własną rękę. Nasz dietetyk online chętnie opracuje dla Ciebie szczegółowy plan dietetyczny, mając na uwadze stan Twojego zdrowia, potrzeby i preferencje żywieniowe. I to wszystko bez Twojej wizyty w gabinecie!

Umów się na konsultację online

Wizyta Express

Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)

Umów Wizytę Express

 Wizyta Standard

Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie

Umów Wizytę Standard

Wizyta od 89 zł

Online consultation

WARTO WIEDZIEĆ!

Dobór produktów w diecie na refluks to kwestia indywidualna. Pokarmy, które służą jednej osobie, niekoniecznie muszą być dobre dla innej. To właśnie dlatego warto przyglądać się swojemu organizmowi i na bieżąco wprowadzać stosowne modyfikacje. 

Przy leczeniu refluksu nie można zapomnieć także o zmianie stylu życia. Na wyraźną poprawę mogą liczyć osoby, które pozbędą się nadwagi, rzucą palenie i wprowadzą lekką aktywność fizyczną do swojej rutyny. Ale nie tylko – ulgę przynosi nawet noszenie luźnej bielizny i odzieży oraz odpowiednia pozycja podczas snu (lekkie uniesienie górnej części ciała). 

Jak wygląda leczenie refluksu u lekarza i dlaczego nie warto z nim zwlekać?

Zmiana diety i stylu życia odgrywają istotną rolę w leczeniu refluksu – to nie ulega wątpliwości. Może jednak zdarzyć się tak, że pomimo usilnych starań uporczywe objawy nie ustąpią i konieczne będzie wdrożenie leków – również tych na receptę – oraz wykonanie badań, np. gastroskopii lub manometrii przełyku. Jedno jest pewne – jeśli choroba rozwinie się u Ciebie na dobre, samodzielnie nie pozbędziesz się jej tak łatwo. 

Zwlekasz z wizytą w przychodni z powodu natłoku obowiązków lub złego samopoczucia? Zatem zadbaj o swój cenny czas i komfort, umawiając się na teleporadę medyczną za pośrednictwem naszej platformy. Podczas konsultacji lekarz dyżurujący przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i w razie potrzeby wypisze Ci e-receptę oraz e-skierowanie na badania. Pamiętaj, że rozmowa ze specjalistą może uratować Ci życie, ponieważ pieczenie w klatce piersiowej wcale nie musi wskazywać na zgagę, a na chorobę wieńcową, a nawet zawał serca.
 

Bibliografia: 

https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/70596,dieta-w-chorobie-refluksowej

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17019-acid-reflux-gerd

https://www.healthline.com/health/gerd

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441938/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6140167/

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć