Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Internista
Dolegliwości

Zapalenie oskrzeli

Jesień to okres nawracających infekcji o podłożu wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym. Jeśli masz objawy sezonowej infekcji, skonsultuj się z lekarzem Med24 - szybko i bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca, w którym się znajdujesz.

Zaplanuj wizytę

Wizyta od 79 zł

Umów Wizytę Standard

Objawy zapalenia oskrzeli:

Zapalenie oskrzeli to choroba dolnych dróg oddechowych. Objawy ostrego zapalenia oskrzeli, to:

 • uporczywy kaszel (początkowo suchy, następnie mokry z odkrztuszaniem wydzieliny)
 • złe samopoczucie
 • ból głowy
 • gorączka
 • czasem ból mięśni, świszczący oddech
 • u niemowląt może pojawić się, tzw. sapka – przyśpieszony oddech
 • u małych dzieci mogą pojawić się wymioty

 

Umów teleporadę online u lekarza internisty, gdy:

 • gorączka przekracza 38°C i trwa kilka dni
 • pozostałe objawy utrzymują się 7 dni
 • objawy nasilają się
 • pojawia się świszczący oddech, ból w klatce piersiowej lub duszności
 • pojawia się apatia, senność, brak apetytu
 • jesteś w ciąży i występują u Ciebie te objawy

 

Jeśli choruje dziecko, umów e-wizytę u lekarza pediatry

Co więcej, pamiętaj, że u niemowląt zapalenie oskrzeli może być bardzo niebezpieczne i jeśli objawy Cię niepokoją, nie zwlekaj z umówieniem e-wizyty u pediatry, dzięki, której:

 • uzyskasz pomoc 24/7
 • chore dziecko nie będzie narażone na gwałtowne zmiany temperatury
 • unikniesz męczących dla dziecka kolejek w przychodni

 

Zapalenie oskrzeli wymaga pozostania w domu w czasie choroby.

Jeśli pracujesz zawodowo, lekarz podczas teleporady online wystawi Ci e-zwolnienie (L4) na czas choroby.

 

Zapalenie oskrzeli – jak możemy Ci pomóc? 

Silne zapalenie oskrzeli wiąże się z ostrym kaszlem, który utrudnia oddychanie i powoduje ból. Często ma ono swój początek w infekcji górnych dróg oddechowych i rozwija się do stadium, które jest ciężkie do leczenia jedynie domowymi sposobami. Już przy pierwszych symptomach należy zgłosić się na e-wizytę i rozpocząć leczenie. 

Dojazd i osobiste stawienie się w gabinecie może być utrudnione przez silny kaszel i ból w klatce piersiowej, które osłabiają organizm. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z e-wizyty, podczas której możesz komunikować się poprzez chat – rozmowa w tym stanie zdrowia może być męcząca, dlatego warto skorzystać z wymiany wiadomości. 

Zapalenie oskrzeli – objawy

Rozpoznaj pierwsze objawy zapalenia oskrzeli i umów na wizytę w naszym serwisie Med-24.com.pl. Jesteśmy dostępni dla Ciebie 24/7. Otrzymasz od nas: poradę lekarską, e-receptę, skierowanie na niezbędne badania, które umożliwią dalszą diagnozę oraz w uzasadnionych przypadkach również L4 online

Zapalenie oskrzeli to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej oskrzeli, czyli dróg oddechowych prowadzących do płuc. Objawy zapalenia oskrzeli mogą być różne, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. 

Najczęstszym objawem zapalenia oskrzeli jest kaszel. Kaszel może być suchy lub mokry, a jego nasilenie zależy od intensywności stanu zapalnego. Podczas kaszlu wydzielają się z oskrzeli plwociny, które mogą przybierać różny wygląd – przezroczyste, białe, żółte lub zielone. W przypadku mokrego kaszlu warto zwrócić uwagę na konsystencję i kolor wydzieliny, gdyż może ona stanowić wskaźnik stopnia zaawansowania choroby. Zanotuj swoje obserwacje, aby podczas e-wizyty móc udzielić lekarzowi pełnych informacji o swoim stanie zdrowia. 

Innym częstym objawem zapalenia oskrzeli jest duszność. Może być spowodowana skurczem oskrzeli, zwiększonym oporem przepływu powietrza lub obrzękiem błony śluzowej oskrzeli. Występuje zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i w spoczynku. 

Ból w klatce piersiowej to kolejny objaw zapalenia oskrzeli. Występuje w różnym nasileniu i charakterze – może być ostry, kłujący. Ból w klatce piersiowej często nasila się podczas kaszlu i oddychania.

Zapaleniu oskrzeli wielokrotnie towarzyszy także gorączka. Będzie nasilać się wraz z rozwojem choroby, dlatego kluczowe jest jak najszybsze przyjęcie leków przeciwgorączkowych. 

Zapalenie oskrzeli: leczenie | Co na zapalenie oskrzeli? 

Podczas konsultacji w Med24 lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad i na jego podstawie będzie w stanie przepisać odpowiednie leki. Sprawdź, co przepisuje się na zapalenie oskrzeli. 

 • Leki przeciwzapalne

Najczęściej stosowane metody leczenia zapalenia oskrzeli to leki przeciwzapalne. W przypadku zapalenia oskrzeli, zalecane są przede wszystkim kortykosteroidy i leki wziewne. Kortykosteroidy łagodzą stany zapalne w oskrzelach, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk błony śluzowej oskrzeli. Leki wziewne zawierają substancje rozszerzające oskrzela, które ułatwiają oddychanie i zmniejszają duszność.

 • Leki rozszerzające oskrzela

Leki rozszerzające oskrzela pomagają rozluźnić mięśnie wokół oskrzeli i ułatwiają oddychanie. Są one szczególnie skuteczne w przypadku nawracającego lub przewlekłego zapalenia oskrzeli. Leki rozszerzające oskrzela mogą być podawane w formie aerozoli wziewnych lub tabletek.

 • Leki przeciwbakteryjne

Jeśli zapalenie oskrzeli spowodowane jest przez bakterie, lekarz może przepisać antybiotyki. Leki przeciwbakteryjne pomagają zwalczyć infekcję bakteryjną i zmniejszyć objawy choroby. Leczenie antybiotykami powinno trwać co najmniej kilka dni, a dawkowanie i czas trwania kuracji powinny być zawsze ustalone przez lekarza.

 • Leki mukolityczne

Leki mukolityczne, takie jak acetylocysteina, pomagają rozrzedzić i usunąć zalegający śluz. Działają one poprzez zmniejszenie lepkości wydzieliny, co ułatwia jej usuwanie. Leki mukolityczne są szczególnie skuteczne w przypadku zapalenia oskrzeli z towarzyszącym kaszlem i obfitą wydzieliną.

 • Unikanie czynników drażniących

Leki przepisane przez lekarza to często nie wszystko, aby powrócić do zdrowia. Ważne jest również unikanie czynników drażniących, takich jak dym papierosowy i zanieczyszczenia powietrza. Osoby cierpiące na zapalenie oskrzeli powinny unikać miejsc o wysokiej wilgotności oraz kontaktu z alergenami i substancjami drażniącymi.

Organizm narażony jest na duży wysiłek, dlatego zapewnij mu dobre warunki do regeneracji. Zgłoś się po zwolnienie lekarskie online i pozostań w domu. Odpoczywaj i spraw, aby układ odpornościowy mógł zwalczyć choroby oskrzeli. 

Zapalenie oskrzeli u dzieci

Zapalenie oskrzeli u dzieci powodowane jest najczęściej przez wirusy, takie jak wirus grypy lub RSV, ale choroba ta może także być wywołana przez bakterie lub alergeny. Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci obejmują kaszel, często suchy, ale może być także mokry, z wydzieliną śluzową lub ropną. Mogą wystąpić także duszności i sapanie, ból w klatce piersiowej oraz gorączka.

Diagnostyka zapalenia oskrzeli u dzieci w Med24 polega na wywiadzie z rodzicami, zapoznaniu się z wynikami badań. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić badania dodatkowe, takie jak badania krwi, RTG klatki piersiowej lub testy alergiczne.

Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci zależy od przyczyny choroby oraz nasilenia objawów. W większości przypadków choroba ta jest łagodna i wymaga jedynie leczenia objawowego, takiego jak nawadnianie organizmu, leki przeciwgorączkowe, leki przeciwbólowe oraz leki przeciwkaszlowe. W przypadku cięższych postaci choroby, gdy występują duszności, konieczne może być podanie tlenoterapii lub leków rozszerzających oskrzela.

Zapalenie oskrzeli – ciąża 

Zapalenie oskrzeli może być szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Gdy wystąpią jego objawy, kobieta ciężarna powinna stale pozostawać pod opieką lekarską i mieć możliwość szybkiej konsultacji, gdy stan zdrowia pogorszy się. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy lekarza 24/7, który udzieli szybkiej konsultacji i przepisze leki. 

Inhalacje parą wodną z dodatkiem soli morskiej mogą pomóc w łagodzeniu objawów zapalenia oskrzeli. Nie tylko ułatwiają oddychanie, ale także pomagają zmniejszyć obrzęk błony śluzowej oskrzeli. 

Co na zapalenie oskrzeli u kobiet w ciąży? Wypróbuj wspomóc działanie leków inhalacjami parą wodną z dodatkiem soli morskiej. 

Zapalenie oskrzeli – kto powinien skorzystać z e-wizyt?

 • Osoby, które potrzebują szybkiej porady medycznej 

Gdy objawy zapalenia oskrzeli nasilą się, porady online są najszybszym i najlepszym rozwiązaniem, aby zyskać leki, e-zwolnienie i skierowania na niezbędne badania. 

 • Osoby, które nie mają czasu na wizytę w przychodni 

Z porad online mogą skorzystać osoby, które dostrzegają pierwsze objawy zapalenia oskrzeli, a nie mogą pozwolić sobie na cały dzień wolny od pracy, by udać się do lekarza na ich diagnozę. 

 • Osoby, które mieszkają w miejscowościach odległych od przychodni 

W przypadku, gdy mieszkasz w odległym miejscu od najbliższej przychodni, a potrzebujesz szybkiego kontaktu z lekarzem, porady online są świetną opcją, aby uzyskać poradę medyczną.

Umów się na e-wizytę w Med-24.com.pl. Załóż konto w naszym serwisie i znajdź lekarza dostępnego 24/7. Jeżeli chcesz skonsultować się u jednego z naszych specjalistów, wybierz datę i godzinę wizyty, a w umówionym czasie lekarz połączy się z Tobą. To bardzo proste! 

Wizyta od 79 zł

Umów Wizytę Standard

Med24 - Jak to działa?

Umów wizytę

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć