Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
endokrinolog

Tarczyca - Konsultacje online z endokrynologiem

Wizyta 139 zł

Umów Wizytę Standard

Na choroby tarczycy choruje około 20% ludzi, kobiety aż 9 razy częściej niż mężczyźni. Samodzielnie nie będziesz w stanie ocenić objawów związanych z tarczycą  — może to zrobić jedynie lekarz, zarówno na podstawie objawów, jak i wyników określonych badań, jeśli uzna, że są one potrzebne, dlatego umów się na konsultację online. Lekarz postawi diagnozę i jeśli potwierdzi chorobę tarczycy, zaleci odpowiednie leczenie, przepisze e-receptę.

Do lekarza od tarczycy warto udać się, gdy pojawią się objawy sugerujące niedoczynność:

 • przybieranie na wadze przy spadku apetytu
 • obniżony metabolizm, wypadanie włosów
 • skóra sucha na łokciach i na kolanach
 • senność, zmęczenie, stany depresyjne
 • nieregularne miesiączki
 • opuchnięcie twarzy
 • arytmia serca
 • hipercholesterolemia

Objawy nadczynności tarczycy to:

 • zwiększone łaknienie i spadek masy ciała
 • nadmierna potliwość
 • częste uczucie zimna
 • arytmia
 • świąd skóry
 • nieregularne miesiączki
 • drażliwość, agresja

Tarczyca jest zlokalizowana na przodzie szyi. Tarczyca jest jednym z najważniejszych organów w układzie hormonalnym człowieka, ponieważ odgrywa kluczową rolę w procesach tlenowego metabolizmu, zachowania bilansu energetycznego, produkcji ciepła i nie tylko. Pogorszenie stanu tarczycy może zmieniać metabolizm, wywoływać problemy trawienne, wpływać na apetyt, stan skóry i włosów itp.

Tarczyca – kiedy warto udać się do lekarza?

W przypadku wystąpienia objawów tarczycowych należy skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, który zaleci odpowiednie leczenie. Czas leczenia chorób tarczycy jest zazwyczaj długi, a leczenie musi być dopasowane indywidualnie.

Jeśli zadajesz sobie pytanie: Dlaczego czuję ciągłe zmęczenie, zimno, drażliwość? Idealna, aby rozwiać wątpliwości, będzie konsultacja online ze specjalistą np. lekarzem endokrynologiem. Należy przede wszystkim przyjrzeć się swoim objawom, albowiem pozwalają one lekarzowi szybko zdiagnozować powstały problem z tarczycą podczas wizyty online.

Samodzielne diagnozowanie się absolutnie nie jest wskazane, ponieważ w przypadku zaobserwowania objawów niedoczynności lub nadczynności tarczycy zalecane jest skontaktowanie się z lekarzem, np. na wizycie online, aby uniknąć m.in problemów z zajściem w ciążę.

Kiedy objawy tarczycowe stają się na tyle silne, że codzienne funkcjonowanie staje się utrudnione np. nadmierna drażliwość, albo agresja, warto skonsultować to z lekarzem, np. w trakcie konsultacji online z endokrynologiem. Lekarz może zdiagnozować choroby tarczycy na podstawie objawów i szczegółowego wywiadu lekarskiego, dzięki czemu jego pomoc jest bardzo skuteczna.

Jak wygląda leczenie tarczycy?

Choroby tarczycy są często nazywane chorobami celebrytów i aktorów, ponieważ oni przyczynili się do rozpropagowania tej choroby, która często jest mylona z zaburzeniami psychicznymi lub depresją. Problemy z tarczycą pojawiają się wtedy, gdy ten najważniejszy w organizmie gruczoł zaczyna wytwarzać za mało lub za dużo hormonów. Badanie hormonów tarczycy pozwala na stwierdzenie, czy gruczoł działa normalnie, czy też pojawiły się nieprawidłowości. W przypadku niedoboru hormonów należy je regularnie przyjmować w odpowiedniej dawce przepisanej przez lekarza. 

W przypadku chorób tarczycy lekarz, po wstępnej diagnostyce online, może zlecić wykonanie następujących badań: USG tarczycy, badania moczu oraz krwi, a także pakietu badań tarczycowych obejmujących min: poziom hormonów tarczycowych TSH, FT3, FT4 i anty-TPO, a w rozszerzonym także hormony przeciwtarczycowe ATG oraz TRAB). Po uzyskaniu wyników endokrynolog dobiera odpowiedni wariant leku. Leki na tarczycę przyjmuje się zawsze rano na 1 godzinę przed jedzeniem. 

Badania tarczycy należy przeprowadzić rano, zawsze należy być na czczo, a jeśli ewentualnie przyjmujemy suplementy, należy je odstawić na 48 h przed badaniem, aby nie zaburzać wyników badań. Aby zapewnić sobie dobre wyniki tarczycę, należy badać tarczycę w częstotliwości zleconej przez lekarza endokrynologa, u każdego pacjenta odstęp czasowy pomiędzy badaniami będzie różny.

Każdy rodzaj chorób tarczycy leczy się indywidualnie. Lekarz endokrynolog dobierze precyzyjnie lek do objawów i rodzaju schorzenia tarczycy. Inne dawki leków będą leczyć niedoczynność tarczycy, inne leki na receptę pomogą w leczeniu nadczynności tarczycy. W przypadku nasilonych objawów tarczycowych należy koniecznie skonsultować się z endokrynologiem, zwłaszcza jeśli występują uciążliwe objawy np. nadmierne pocenie czy wypadanie włosów. Lekarz, podczas konsultacji online, może zdiagnozować choroby tarczycy na podstawie wywiadu medycznego, dzięki czemu jego pomoc bywa skuteczna.

Pewną pomocą, zanim umówimy się na konsultację online z lekarzem ginekologiem, mogą być pakiety diagnostyczne, które można wykonać prywatnie. Niezależnie od wyników, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą chorób tarczycy, lekarz postawi diagnozę i jeśli potwierdzi chorobę tarczycy, zaleci odpowiednie leczenie, przepisze e-receptę.

Czas trwania leczenia tarczycy zależy od rodzaju choroby, podanego leku i stanu pacjentki czy pacjenta. Leczenie chorób tarczycy skupia się również albo przede wszystkim, na łagodzeniu uciążliwych objawów takich jak: nieregularne miesiączki, nadmierne pocenie się, senność,  stany depresyjne czy opuchnięcie twarzy. 

Leczenie tarczycy jest zazwyczaj skuteczne, przystępne dla kieszeni pacjentów i szybko poprawiają samopoczucie pacjentów. W leczeniu nadczynności tarczycy stosuje się leki przeciwtarczycowe (tyreostatyki). W leczeniu niedoczynności tarczycy stosuje się lewotyroksynę sodową. Leki na tarczycę, po zdiagnozowaniu przez endokrynologa należy przyjmować na stałe, i systematycznie kontrolować poziom hormonów wg zaleceń endokrynologa. Funkcjonowanie tarczycy zależy także od zawartości jodu w żywności, na co lekarz również zwróci uwagę, a jeśli poziom jodu w organizmie będzie zbyt niski, lekarz przepisze e-receptę.  

Zapraszamy na konsultacje do endokrynologa

Choroby tarczycy to niezwykle powszechny problem, z którym zmagają się ludzie w każdym wieku. Na szczęście od nieprzyjemnych dolegliwości można z powodzeniem uwolnić się dzięki odpowiedniej profilaktyce i właściwie dobranemu leczeniu.

Choroby tarczycy są często mylone z depresją, czy znacznym obniżeniem nastroju. Jeśli kiepskie samopoczucie lub uciążliwe objawy tarczycy zaczynają nam utrudniać codzienne wykonywanie obowiązków, to pomoc endokrynologa — specjalisty jest absolutnie niezbędna, zwłaszcza jeśli są one silne np. długotrwałe zmęczenie.

Niezależnie, od rodzaju choroby tarczycy, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że chorób tych nie wolno bagatelizować i należy jak najszybciej zapisać się na konsultacje online ze specjalistą endokrynologiem.

Wizyta 139 zł

Umów Wizytę Standard

Wizyta 10 min - 139 zł
endokrinolog
Kobieta

Jakie badania na tarczycę pomogą ci szybko wykryć chorobę i podjąć skuteczne leczenie?

Kołatanie serca, bezsenność czy wahania wagi, czasem trudno zrozumieć, dlaczego ciało wysyła nam tak...
Hypotyreos
Kobieta

Niedoczynność tarczycy - jakie są jej przyczyny, objawy i jak się ją leczy?

Tarczyca, czyli gruczoł tarczycowy zlokalizowany jest u dołu szyi. Odpowiada za produkcję trzech...

Med24 - Jak to działa?

Umów wizytę

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 79 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć