Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Kobieta
Mężczyzna
Zdrowie

Jakie badania na tarczycę pomogą ci szybko wykryć chorobę i podjąć skuteczne leczenie?

endokrinolog

Kołatanie serca, bezsenność czy wahania wagi, czasem trudno zrozumieć, dlaczego ciało wysyła nam tak niepokojące sygnały. Zawsze w takich sytuacjach warto sprawdzić, czy winna jest chora tarczyca. Zaburzenia pracy tego gruczołu potrafią bowiem rozregulować cały organizm. Jakie badania na tarczycę warto zrobić, aby upewnić się, czy działa, jak należy? Dowiedz się z naszego artykułu.

Umów e-wizytę

Spis treści:

  1. Czym jest tarczyca
  2. Badania tarczycy i hormonów – kiedy należy je zrobić
  3. Badania krwi na tarczycę
  4. Badania na tarczycę – ultrasonografia (USG)
  5. Badania na tarczycę – scyntygrafia (SCC)
  6. Badania na tarczycę – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa
  7. Endokrynolog – wizyta online, szybka pomoc w chorobach tarczycy

Czym jest tarczyca

Tarczyca to niewielki gruczoł, który znajduje się w przednio-dolnej części szyi. Jej zadaniem jest wydzielanie do krwi hormonów. Dzięki niej organizm może prawidłowo funkcjonować i się rozwijać.

Badania tarczycy i hormonów - kiedy należy je zrobić

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze problemy zdrowotne wynikają z nieprawidłowej pracy chorej tarczycy. Objawami chorób tarczycy mogą być m.in.:

  • przyrost lub utrata masy ciała
  • osłabienie, uczucie ciągłego zmęczenia
  • obrzęki
  • zaburzenia miesiączkowania
  • wypadanie włosów, suchość skóry
  • problemy ze snem, bezsenność
  • nasilone pocenie
  • kołatanie serca
  • duszności, ucisk
  • trudności w połykaniu
  • wyczuwalne powiększenie tarczycy tzw. wole

Badania krwi na tarczycę

TSH – wydzielany przez przysadkę mózgową hormon tyreotropowy, który pobudza tarczycę do pracy. Niska wartość TSH może oznaczać nadczynność tarczycy lub przewlekłe zapalenie tarczycy. Wysoka wartość TSH najczęściej ma związek z niedoczynnością tarczycy, chorobą Gravesa-Basedowa lub wskazywać na toksyczne wole guzkowe.

  • FT3 – trijodotyronina, hormon produkowany przez tarczycę. FT3 odpowiada z prawidłowe funkcjonowanie wielu układów m.in.:
  • pokarmowego (wspiera metabolizm)
  • nerwowego
  • rozrodczego
  •  naczyniowo-sercowego
  • FT4 – tyroksyna, hormon produkowany przez tarczycę. Poziom jego stężenia we krwi pozwala zdiagnozować nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy czy wole tarczycy. Aby dokładnie ocenić stan tarczycy, lekarz zleca pomiar poziomu FT4 razem z badaniem poziomu TSH i FT3.
  • Anty TPO – przeciwciała wytwarzane przeciw enzymom tarczycy. Organizm wytwarza Anty TPO w wyniku chorób autoimmunologicznych tarczycy. Pomiar poziomu Anty TPO jest ważny w diagnostyce choroby Hashimoto oraz choroby Gravesa-Basedowa.
  • Anty TG – przeciwciała przeciwtarczycowe, czyli grupa białek produkowanych w tarczycy. Badanie pomaga wykryć choroby o podłożu autoimmunologicznym oraz niektóre nowotwory tarczycy. Lekarz zazwyczaj zleca wykonie określenia poziomu Anty TG, gdy:
  • poziom TSH/FT3/FT4 jest nieprawidłowy
  • USG ujawniło guzki tarczycy
  • wyczuwalne jest wole tarczycy
  • pojawiają się objawy psychosomatyczne wskazujące na chorobę tarczycy (np. wypadanie włosów, kołatanie serca, nadpobudliwość, częste zmiany nastroju)
  • TG – tyreoglobulina jest hormonalnym białkiem produkowanym wyłącznie przez tarczycę. Badanie stężenia TG pozwala wykryć niektóre choroby gruczołu. Pomaga również w ocenie rozwoju zmian nowotworowych oraz w ocenie skuteczności ich leczenia.
  • TRAb – przeciwciała przeciwko receptorowi tarczycy, mające za zadanie rozpoznawać i odpowiednio reagować na TSH. Poziom TRAb bada się głównie przy podejrzeniu choroby Gravesa-Basedowa oraz u ciężarnych z przebytą lub aktywną chorobą autoimmunologiczną.

Wyniki badań na tarczycę zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem endokrynologiem. Interpretacja wyników jest trudna i nie sprowadza się jedynie do ustalenia czy wszystkie parametry są w normie.

Badania na tarczycę – ultrasonografia (USG)

USG to bezinwazyjna metoda pozwalająca określić wielkość i strukturę tarczycy. Co więcej, dzięki badaniu USG można wykryć stany zapalne ostre i przewlekłe, guzki, niewielkie torbiele i zmiany nowotworowe. USG pozwala również dokładnie wytypować zmianę wymagającą biopsji oraz monitorować igłę podczas badania.

Badania na tarczycę – scyntygrafia (SCC)

SCC pozwala ustalić wielkość i położenie wola oraz określić charakter guzków na jego powierzchni. W badaniu SCC wykorzystuje się izotopy promieniotwórcze, najczęściej technet lub jod radioaktywny. Pacjent otrzymuje pierwiastek dożylnie lub doustnie, następnie za pomocą aparatu ze specjalnym czujnikiem sprawdza się, czy guzki zgromadziły radioizotop. Badanie może wskazywać na niebezpieczeństwo zmian nowotworowych (guzki zimne – niegromadzące pierwiastka) lub nadczynności tarczycy (guzki gorące – gromadzące pierwiastek).

Badanie jest niewskazane dla kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Badania na tarczycę – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa polega na nakłuciu guzków i pobraniu materiału, z którego wykonywany jest rozmaz na szkiełku laboratoryjnym. Pozwala to ocenić guzek i określić prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu złośliwego tarczycy.

Badanie trwa ok. 15 minut. Zabieg jest mało inwazyjny i bezbolesny (może wywołać uczucie dyskomfortu). Przeciwskazaniem do wykonania badanie jest kaszel. Trzeba również poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach. Po badaniu może pojawić się niewielki krwiak lub ból i obrzęk. Poważne powikłania zdarzają się bardzo rzadko i zazwyczaj wiążą się z przejściowymi zaburzeniami mowy.

Endokrynolog - wizyta online, szybka pomoc w chorobach tarczycy

Diagnostyką i leczeniem chorób tarczycy zajmuje się lekarz endokrynolog. Lekarz internista może zlecić badania na tarczycę – podstawowe, jednak również niezbędne do właściwego rozpoznania choroby.

Hormony regulują pracę całego organizmu, dlatego tak ważne jest szybkie wykrycie chorób tarczycy. Gdy liczy się czas, warto zaufać telemedycynie. E-wizyta jest równie skuteczna w przypadku diagnostyki chorób tarczycy co wizyta w stacjonarnym gabinecie. Endokrynolog  rozpoznaje chorobę na podstawie wywiadu medycznego i wyników badań.

Zapomnij o długiej kolejce do specjalisty. Dzięki e-wizycie masz szybki dostęp do dobrego lekarza z dowolnego miejsca, w którym się znajdujesz.

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów Wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 79 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć