Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Back pain

Ból pleców

Ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub szyjnym może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest wynikiem siedzącego trybu życia, złych nawyków postawy i braku regularnego wysiłku fizycznego. Ból pleców może być również spowodowany przez liczne choroby, nie tylko kręgosłupa.

Wizyta 99 zł

Umów Wizytę Standard

Ból pleców często ustępuje i zazwyczaj nie jest groźną przypadłością, jednak mogą wystąpić sytuacje, w których jego obecność powinna być natychmiastowym wskazaniem do wizyty u lekarza, np.:

  • ból pleców utrzymuje się ponad tydzień
  • u pacjenta oprócz dolegliwości bólowych pojawia się wysoka temperatura oraz dreszcze
  • u chorych doszło do niedowładu kończyn oraz problemów z poruszaniem się
  • przyczyna bólu pleców jest ciężka do zdiagnozowania
  • ból pleców jest bardzo nasilony i pojawia się nagle

W znalezieniu przyczyny bólów pleców wykorzystuje się badania obrazowe, które może zlecić lekarz podczas konsultacji online. W razie konieczności wdrażane są środki przeciwbólowe lub fizykoterapia.

Przyczyny bólu pleców

Przyczyny bólu pleców

Częsta przyczyna bólu pleców to urazy fizyczne, takie jak naciągnięcie lub zerwanie mięśni. Tego typu urazy mogą wynikać z niewłaściwego podnoszenia ciężarów, upadków, wypadków samochodowych lub innych zdarzeń. Objawy bólu pleców związane z urazami fizycznymi mogą być natychmiastowe lub mogą wystąpić po kilku dniach.

Ból pleców może być również wynikiem problemów z kręgosłupem, takich jak kręgi wybrzuszone, przepukliny dysku, zapalenie stawów kręgosłupa lub stenoza kanału kręgowego. Te problemy są częściej diagnozowane u osób starszych, ale mogą występować u osób w każdym wieku.

Siedzący tryb życia i brak ruchu przyczyniają się do bólu pleców. Długie godziny spędzone przed monitorem komputera, brak aktywności fizycznej i nieprawidłowa postawa niejednokrotnie wpływają na kondycję mięśni pleców i kręgosłupa. W efekcie, osoby pracujące siedząco mają zwiększone ryzyko bólu pleców.

Nieprawidłowa postawa to kolejna częsta przyczyna bólu pleców. Noszenie ciężkiego plecaka na jednym ramieniu, chodzenie pochylonym do przodu lub siedzenie w niewygodnej pozycji może prowadzić do bólu pleców. Nawyki postawy często wprowadzane są przez codzienne czynności i należy być świadomym, aby je wyeliminować.

Otyłość jest jednym z czynników ryzyka bólu pleców. Nadmierny ciężar ciała może wywierać presję na kręgosłup i mięśnie pleców, co prowadzi do bólu. Otyłość wpływa również na postawę i może pogłębiać problemy z kręgosłupem.

Z wiekiem nasilają się problemy z kręgosłupem. Szczególnie odczuwalne są po 60 roku życia. 

Ból między łopatkami 

Odczuwasz ból między łopatkami? Sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny. 

  • Mówi się, że ból między łopatkami to przypadłość głównie informatyków, nauczycieli i osób wykonujących prace biurowe. Nieprawidłowa postawa - długotrwałe siedzenie w złej pozycji, np. zgarbienie nad biurkiem lub ekranem komputera, może powodować napięcie mięśni pleców, w tym również między łopatkami.
  • Przeciążenie mięśni - ciężka praca fizyczna, podnoszenie ciężkich przedmiotów lub intensywny trening siłowy prowadzą często do napięcia mięśni między łopatkami. 
  • Ciągły stres - stres i napięcie emocjonalne mogą prowadzić do napięcia mięśni pleców, w tym między łopatkami.

Ból pleców między łopatkami odczuwalny jest najczęściej przy zmianie pozycji. Pacjenci skarżą się na pół przy łopatkach głównie po długim wykonywaniu pracy w pochylonym ułożeniu ciała. Na postawę należy jednak zwracać uwagę nie tylko podczas pracy przy komputerze. Korzystając z telefonu również wysuwamy górną część tułowia do przodu i napinamy mięśnie, co przekłada się na ból w okolicy łopatek. 

Jak leczy się ból pleców? 

Podczas konsultacji online lekarz od bólu pleców przeprowadzi z Tobą wywiad, a następnie zleci dodatkowe badania lub zdecyduje się na jedną z metod leczenia. Sprawdź, jak najczęściej leczy się bolące plecy.

 telemedycyna

Niezależnie od przyczyny bólu kręgosłupa lekarze zalecają wizytę u fizjoterapeuty. Ćwiczenia wykonywane z fizjoterapeutą mają na celu poprawę siły i elastyczności mięśni oraz poprawę postawy. Fizjoterapeuta może wykonywać masaż, stosować krioterapię, czyli terapię zimnem, lub termoterapię, czyli terapię ciepłem. Ćwiczenia fizjoterapeutyczne pomagają wzmocnić mięśnie pleców, co przynosi ulgę w bólu pleców.

Są najszybszym sposobem na zwalczenie bólu kręgosłupa, po który sięgamy najczęściej jeszcze przed konsultacją lekarską. Jeśli dokucza nam uciążliwy ból, lekarze zalecają paracetamol, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Największą zaletą preparatów NLPZ jest dodatkowe działanie przeciwzapalne. 

Najmniej popularna metoda leczenia, którą odkrywa jednak coraz więcej pacjentów skarżących się na ból kręgosłupa. Akupunktura to metoda medycyny chińskiej, która polega na nakłuwaniu określonych punktów na ciele igłami. Według medycyny chińskiej, akupunktura pomaga w leczeniu bólu pleców poprzez przywrócenie równowagi energetycznej w ciele.

Leczenie nie przyniesie swoich efektów, jeśli będziemy utrzymywać nieprawidłową postawę ciała. Popracuj nad swoim ułożeniem w trakcie pracy (szczególnie, gdy wykonujesz pracę przed komputerem) i zadbaj o rozluźnienie mięśni po ciężkim dniu wykonywania pracy fizycznej.

Med24 - Jak to działa?

Umów wizytę

Usługi w Med24

Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 79 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Dzieci od 3 r.ż. Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 20 min - 149 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 20 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 139 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 129 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł
Wizyta 10 min - 89 zł
Wizyta 10 min - 99 zł
Wizyta 10 min - 129 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Umów e-wizytę

wizyta online