Przejdź do treści
Menu
Umów Wizytę Express Umów Wizytę Standard
Zdrowie
Zdrowie psychiczne
Kobieta
Mężczyzna

Dysania – dlaczego nie mogę wstać z łóżka?

Tired

Budzisz się rano i czujesz, że kołdra waży dwa razy więcej niż wtedy, gdy kładłeś się spać, a niewidoczna moc próbuje wszelkimi sposobami zatrzymać cię w ciepłym łóżku? Nie jesteś w tym sam! Okazuje się, że niemożność rozpoczęcia dnia to zmartwienie wielu osób. Nie ma co ukrywać – każdy od czasu do czasu wolałby nie pójść do pracy i dłużej pospać. Jeśli jednak doświadczasz takiej sytuacji nagminnie, wiedz, że nie powinieneś bagatelizować tego problemu. Mimo, że nie jest on uznawany za jednostkę chorobową, może wskazywać na inne dolegliwości zdrowotne. Co to dysania? Jakie są jej przyczyny? I czy można ją leczyć?

Spis treści:

  1. Co to jest dysania?
  2. Objawy dysanii
  3. Czy dysania to choroba?
  4. Jakie są najczęstsze przyczyny dysanii?
  5. Jak leczyć dysanię?

Co to jest dysania?

Jeśli do tej pory wydawało ci się, że cierpisz na porannego lenia, który wszelkimi sposobami próbuje zatrzymać cię przez kolejny kwadrans w łóżku, wiedz, że sytuacja ta może mieć o wiele poważniejszy charakter, niż do tej pory myślałeś. Trudności z dobudzeniem się rano, uporczywa mgła mózgowa, senność w kolejnych godzinach oraz brak uczucia wypoczęcia po nocy mogą wskazywać na pojawienie się dysanii.

Co to dysania, jakie są jej objawy i potencjalne przyczyny oraz jak się z nią uporać krok po kroku? Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba w pierwszej kolejności zrozumieć, że nie jest ona chorobą samą w sobie, a symptomem innych schorzeń lub nieprzyjemną konsekwencją zaniedbań, których dopuszczasz się każdego dnia.

Umów e-wizytę

Objawy dysanii

Codziennie rano ogarnia cię obezwładniające zmęczenie, a ty zaczynasz podejrzewać, że jego przyczyną jest dysania? Objawy tej przypadłości są kłopotliwe do rozpoznania, ponieważ poranne zmęczenie dotyka dużej części społeczeństwa. Jednak warto pozostać czujnym na tak niepokojące sygnały jak potrzeba długotrwałego pozostawania w łóżku po przebudzeniu, nadmierna senność w ciągu dnia oraz przewlekłe zmęczenie. Nie ulega wątpliwości, że trzeba przeanalizować również inne uporczywe dolegliwości, które dadzą pełny obraz twojego złego samopoczucia.

Czy dysania to choroba?

Osoby mające na co dzień problem ze wstaniem z łóżka zastanawiają się, czy stan ten nie jest poważną jednostką chorobową. Mimo tego, że nie posiada on statusu choroby, to w żadnym wypadku nie wolno go ignorować. Co prawda jest on przeważnie konsekwencją złych nawyków związanych ze snem, jednak równie dobrze może być jednym z symptomów poważnego schorzenia. Wśród tych najczęściej wskazywanych przez specjalistów widnieją m.in. problemy neurologiczne, choroby nerek oraz zaburzenia endokrynologiczne i metaboliczne. Zauważyłeś u siebie pierwsze oznaki dysanii? W takim razie dobrym pomysłem będzie także przyjrzenie się przyjmowanym przez ciebie lekom i suplementom diety. Jakim konkretnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jakie są najczęstsze przyczyny dysanii?

Skoro już wiesz, co to dysania, w celu poprawy swojego samopoczucia powinieneś poznać również potencjalne przyczyny jej występowania. Jak wcześniej wspomniano, nie należy bagatelizować tej przypadłości, ponieważ może być ona przejawem poważnych problemów zdrowotnych, wymagających natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Co może ci dolegać, jeśli dosłownie każdego dnia nie możesz wstać z łóżka?

Problemy zdrowotne

Jedną z chorób, w przebiegu której pacjenci doświadczają porannego zmęczenia, jest depresja. Pozostałe symptomy charakterystyczne dla tego schorzenia to bezsenność, zaburzenia łaknienia, obniżone libido, uczucie niepokoju, niska samoocena, a niekiedy nawet stany lękowe. Jeśli doświadczasz podobnych dolegliwości, warto rozważyć wizytę u psychiatry.

Kolejnym schorzeniem wiążącym się z brakiem siły do działania jest niedokrwistość. Jest ona wynikiem obniżonego stężenia hemoglobiny w czerwonych krwinkach, przez co tkanki w organizmie nie są odpowiednio dotlenione. W skrajnych sytuacjach anemia utrudnia nie tylko wstawanie z łóżka, ale również codzienne funkcjonowanie, w tym najbardziej podstawowe czynności.

Poruszając temat przyczyn dysanii, nie sposób nie wspomnieć również o fibromialgii. Definiuje się ją jako zespół bólowy manifestujący się uogólnionym bólem w obrębie mięśni i stawów oraz obecnością tzw. punktów tkliwych. Ta przewlekła przypadłość utrudnia zarówno samo zasypianie, jak i utrzymanie ciągłości nocnego odpoczynku – wiąże się ona z chronicznym zmęczeniem i obniżonym samopoczuciem.

Na liście pozostałych problemów zdrowotnych mogących wywoływać dysanię widnieje cukrzyca, choroby serca, zaburzenia czynności tarczycy, zespół przewlekłego zmęczenia oraz syndrom niespokojnych nóg. Co więcej, u wielu osób poranna ospałość wiąże się z zaburzeniem snu, jakim jest bezdech senny. Uniemożliwia on pełną regenerację i może wywoływać ból głowy i nadmierne uczucie zmęczenia z rana.

Leki i suplementy diety

Jedną z przyczyn niemożności podniesienia się z łóżka są przyjmowane leki. Gros osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą one wpływać nie tylko na ich jakość snu, ale także ogólne samopoczucie. Na liście specyfików, które nie są obojętne dla naszego organizmu, znajdziesz m.in. preparaty obniżające ciśnienie tętnicze i rozluźniające mięśnie, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, środki nasenne i przeciwlękowe oraz leki przeciwbólowe i niektóre antybiotyki. Zażywasz leki specjalistyczne i borykasz się z nadmierną sennością zaraz po wstaniu z łóżka? Wobec tego wiedz, że jest to przesłanka do konsultacji medycznej.

Jeśli na co dzień suplementujesz kilka substancji, sprawdź, czy nie oddziałują one negatywnie na twój sen. Okazuje się, że sięganie po nie o nieodpowiednich porach lub w zbyt dużych dawkach może zaburzać jego fazy i utrudniać zasypianie. Przykładem takiej substancji jest popularna witamina D – powinna ona znaleźć się w porannej suplementacji, ponieważ zażyta wieczorem zaburza syntezę hormonu snu. 

Wśród innych związków chemicznych, które trzeba wykluczyć z wieczornej kuracji, wymienić można guaranę, żeń-szeń oraz ekstrakt z zielonej herbaty. Innym zagadnieniem, które nie pozostaje bez znaczenia dla samopoczucia, jest korzystanie z produktów na bazie melatoniny, szczególnie jeśli mamy do czynienia z jej wyższymi dawkami. Specjaliści przestrzegają przed jej skutkami ubocznymi, tj. bólami głowy, osłabieniem, splątaniem oraz sennością w ciągu dnia.

Złe nawyki

Rozumiejąc, co to dysania, nietrudno wywnioskować, że nie zawsze jest ona przejawem problemów natury zdrowotnej. Jest ona nierzadko związana z podejściem wielu osób do higieny snu, którą najzwyczajniej w świecie traktują oni po macoszemu. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy pracy zmianowej, wykształcenie dobrych nawyków, w tym kładzenia się do łóżka o stałej porze lub ograniczenia ekspozycji na światło niebieskie w godzinach wieczornych, jest po prostu niemożliwe. Nie bez znaczenia pozostają również regularne podróże na przestrzeni kilku stref czasowych. Jeśli wydaje ci się, że dysania to u ciebie kwestia nieodpowiednich przyzwyczajeń, wiedz, że jeszcze nie wszystko stracone – wdrożenie stosownych zmian, które wyniosą twój nocny odpoczynek na wyższy poziom, to zwykle kwestia silnej woli i konsekwencji.

Jak leczyć dysanię?

Gros przypadków dysanii to efekt przewlekłych kłopotów zdrowotnych. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest zapisanie się do lekarza rodzinnego, który po krótkim wywiadzie i analizie twoich symptomów wystawi ci skierowanie do konkretnego specjalisty bądź na badania laboratoryjne lub obrazowe. 

Wśród uprzednio omówionych przyczyn trudności ze wstawaniem rano z łóżka pojawiła się zła higiena snu i to właśnie ona często daje początek dysanii – jak leczyć ją domowymi sposobami? Na szczęście odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wystarczy nieco dobrych chęci, żeby wykształcić w sobie nawyki pozytywnie wpływające na jakość twojego snu.

Od czego zacząć? Pierwszą zmianą, jaką warto wdrożyć na dobre, jest ustalenie stałych godzin wstawania i kładzenia się spać. Dzięki temu twój organizm przyzwyczai się do pór, w których powinien czuć się zmęczony i przygotowywać do rozpoczęcia nowego dnia. Innym istotnym elementem determinującym to, czy danej nocy będziesz cieszyć się spokojnym snem, są warunki panujące w twojej sypialni. 

Przed położeniem się do łóżka zadbaj o wywietrzenie całego pomieszczenia, ponieważ niższa temperatura znacznie ułatwia zapadnięcie w sen. Przygotuj również komfortowe miejsce do spoczynku. Wymień pościel na świeżą, postaw na miłe w dotyku tekstury oraz zadbaj o rozproszone i delikatne światło. Ponadto wykorzystaj poduszki w celu wygodnego ułożenia swojego ciała – doskonałym pomysłem jest także zaopatrzenie się w kołdrę obciążeniową. Jeśli pracujesz zdalnie, upewnij się, że twoje stanowisko pracy znajduje się w odpowiednim oddaleniu – jakość twojego snu poszybuje w górę, gdy twoje łóżko zacznie kojarzyć ci się wyłącznie z odpoczynkiem.

Znając definicję tego, co to dysania, o czym jeszcze należy pamiętać, aby zmniejszyć uczucie zmęczenia o poranku? Mimo tego, że na co dzień praktycznie nie odrywamy się od ekranów laptopów i komputerów, to trzeba mieć na uwadze, że emitują one szkodliwe niebieskie światło, które jest niekorzystne dla naszego snu. Pobudza ono nasz układ nerwowy do pracy, przez co znacznie trudniej nam wyciszyć się w godzinach wieczornych. Ekspozycja na nie zaburza syntezę hormonu snu, czyli melatoniny, która jest kluczowa dla wyciszenia organizmu. To właśnie dlatego powinieneś zrezygnować z niej na co najmniej 2 godziny przed zaśnięciem. Jeśli wybudzasz się w nocy, nie sięgaj odruchowo po swój smartfon – najlepiej zostaw go w innym pomieszczeniu. 

Sen może zostać także zaburzony przez nieodpowiednie dawkowanie drzemek w ciągu dnia. Stosujesz je praktycznie codziennie? Ogranicz się do jednej i nastaw sobie budzik tak, aby nie przekraczała ona 30 minut. Miej na uwadze, że po tym czasie aktywność naszego mózgu zwalnia, więc po przebudzeniu może być ci znacznie ciężej dojść do siebie i pracować na najwyższych obrotach. Co więcej, nie da się wyspać na zapas, dlatego późne wstanie z łóżka będzie miało negatywny wpływ na twoją wieczorną rutynę.

Ogromne znaczenie w przypadku dysanii ma również to, co ląduje na twoim talerzu. Przed snem zrezygnuj z ciężkostrawnych i tłustych potraw i stawiaj na te łatwostrawne. Unikaj słodyczy, moczopędnych produktów, napojów energetycznych oraz źródeł kofeiny. Warto także wystrzegać się napojów alkoholowych. Mimo tego, że pozornie powodują one rozluźnienie ciała i przynoszą często długo wyczekiwane uspokojenie, prowadzą do wzrostu fal wolnych i utrudniają wejście w fazę REM, czyli tę, w której pojawiają się marzenia senne.

Bibliografia:

 

Zarezerwuj wizytę już dziś

Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.

Wizyta od 79 zł

Umów e-wizytę

wizyta online

Usługi w Med24

Wizyta 129 zł
Wizyta 30 min - 129 zł
Wizyta 30 min - 149 zł

Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć
Sprawdź jak wyleczyć