FAQ - E-recepta

Kiedy i jak mogę otrzymać e-receptę?

Po umówieniu się na konsultację medyczną w Med24. Aby usprawnić wypisanie e-recepty na kontynuację leczenia, wyślij do lekarza, przed wizytą zdjęcie dokumentacji medycznej, umożliwiającej lekarzowi przedłużenie leczenia wybranym lekiem. W tym celu wejdź w „Twoje wizyty’, „Wizyta e-recepta”, a następnie „Wyślij zdjęcie”.

E receptę wystawić może tylko lekarz na zakończenie konsultacji online. Korzystając z platformy Med24 cały proces, od umówienia konsultacji do wystawienia e-recepty, zajmuje jedynie 15 minut. E-receptę zrealizujesz w aptece. Potrzebujesz do tego kodu, który otrzymasz od lekarza oraz swojego numeru PESEL.

 

 

Czy lekarz może odmówić mi wystawienia e-recepty?

O wystawieniu e-recepty decyduje lekarz. Jeżeli ma wątpliwości co do zasadności wystawienia e-recepty, ma prawo odmówić jej wystawienia. Mogą to być m.in. przeciwskazania lub wątpliwości natury medycznej.

Jeśli lekarz nie stwierdzi wyraźnych wskazań do przepisania pacjentowi danego leku lub pojawią się wątpliwości natury medycznej odnośnie bezpieczeństwa stosowania tego leku u pacjenta, e-recepta może nie zostać wystawiona.  Lekarz ma prawo poprosić pacjenta o dosłanie dokumentacji medycznej, która potwierdzi stan zdrowia pacjenta lub stosowanie odpowiednich leków. To również od lekarza zależy ponadto ilość opakowań leku, jaką obejmować będzie wystawiona e-recepta.

Nie można uzyskać e-recepty online na:

  • leki o działaniu narkotycznym i odurzającym
  • leki psychoaktywne i benzodiazepinę
  • marihuanę
  • wyroby medyczne

Jak długo jest ważna e-recepta?

Co do zasady, e-recepta jest ważna 30 dni, ale są takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. Najmniej czasu jest na wykupienie antybiotyku: 7 dni. Na preparaty immunologiczne mamy 120 dni. 

Czy mogę się umówić jedynie na wypisanie e-recepty?

Tak. Możesz skorzystać z naszej usługi e-recepta. Jest ona dostępna 24/7, w 15 minut. Pamiętaj jednak, że o zasadności wypisania e-recepty każdorazowo decyduje lekarz.